Skóra poparzona słońcem? 5 domowych sposobów

Skóra poparzona słońcem? 5 domowych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 06 listopada, 2016

Skóra poparzona słońcem. Miałaś z tym już do czynienia? Kiedy promienie ultrafioletowe przedostaną się przez naskórek w głąb, powodują zniszczenia w tkance. Skóra poparzona słońcem nie goi się łatwo, ponieważ w poważniejszych przypadkach promienie słoneczne uszkadzają również naczynia krwionośne odżywiające komórki.

W większości przypadków pierwszymi oznakami, jakimi charakteryzuje się skóra poparzona słońcem są znaczna suchość skóry, a także wyraźne zaczerwienienie tych jej obszarów, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Oczywiście mówimy tutaj o pierwszych objawach.

Trzeba pamiętać, że w miarę jak wydłużamy czas opalania, wraz z upływem godzin symptomy poparzenia przybierają na sile, a zniszczenia tkanki skórnej stają się tym bardziej dotkliwe. Powodują podrażnienie, swędzenie, a nawet ból.

W zależności od stopnia poparzenia objawy te stopniowo zanikają pod wpływem czasu. Aby jednak skrócić ten czas, w którym osoba poparzona cierpi ból, można zastosować zewnętrzne odżywianie skóry.

Jakkolwiek skóra poparzona słońcem w końcu się zagoi, trzeba pamiętać, że poparzenie na dłuższą metę może wywołać poważne skutki. Prawie wszystkie osoby, które mają do czynienia z poparzeniem słonecznym odczuwają silny ból skóry w czasie od 6 do 48 godzin po wystawieniu się na działanie promieni słonecznych.

Na szczęście istnieją znakomite domowe sposoby, które pozwalają zaradzić tej sytuacji i uśmierzyć powstały ból oraz uczucie swędzenia.

1. Skóra poparzona słońcem – okłady z mleka

Mleko

Kwas mlekowy zawarty między innymi właśnie w mleku wywołuje efekt, w którym skutecznie nawilża skórę, co jest bardzo wskazane zwłaszcza w przypadku poparzeń wywołanych promieniami słońca.

Jednym ze sposobów uzyskania odświeżającego efektu jest rozpuszczenie mleka w niewielkiej ilości wody w temperaturze otoczenia lub zimnej.

Jak możesz je zastosować?

  • Po tym jak połączysz trzy części mleka z jedną częścią wody, zanurz w roztworze czystą szmatkę i delikatnie nakładaj tak, by skóra poparzona słońcem pozostawała wilgotna.
  • Powtarzaj zabieg jak najczęściej przez kilka dni, aż do ustąpienia niepożądanych skutków poparzenia.

2. Ocet jabłkowy

Jednym z doskonałych sposobów na przywrócenie poparzonej skórze właściwego pH i zniwelowanie uciążliwych symptomów jest zastosowanie octu jabłkowego. Ten interesujący produkt zawiera znaczącą ilość kwasu, który pomaga przywrócić naturalną wilgotność skóry, co wspomaga jej regenerację.

Jak możesz go zastosować?

  • O drobinę octu jabłkowego wymieszaj z lodowatą wodą i nakładaj na poparzoną skórę.
  • Możesz również ocet jabłkowy w ilości jednej lub dwóch szklanek wlać do wanny pełnej wody i zanurzyć się na 20 minut.
  • Używaj octu tak długo, aż poparzenia ustąpią.

3. Żel z aloesu

Pocięte kawałki aloesu

Żel z aloesu nanoszony bezpośrednio na poparzone obszary skóry znacznie pomaga w regeneracji zniszczonych tkanek skóry.

Inną korzyścią wynikającą ze stosowania aloesu jest uśmierzenie bólu i swędzenia. Skóra poparzona słońcem dobrze reaguje na świeżość, którą niesie ze sobą zastosowanie aloesu.

Aloes jest znany z wielu zastosowań w kosmetyce, przede wszystkim jako bogate źródło antyoksydantów, a także innych bardzo ważnych składników odżywczych, które biorą udział w odbudowie zniszczonych na skutek działania słońca komórek.

Regularne używanie tej naturalnej rośliny lub samego żelu pomaga w usunięciu plam skórnych, a także innych widocznych znaków występujących na skórze postarzałej na skutek nadmiernego oddziaływania promieni słonecznych, a także zanieczyszczonego środowiska.

Aloes wspomaga też sam proces gojenia ran występujących na skórze i przyczynia się do jej atrakcyjniejszego wyglądu zmniejszając przy tym blizny.

Jak możesz go zastosować?

  • Żel z aloesu nanieś na skórę i rozprowadzaj równomiernie za pomocą delikatnego kolistego masażu.
  • Kurację z aloesu przeprowadzaj nakładając go co najmniej trzy razy dziennie, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu i polepszenia wyglądu skóry.

4. Woda z solą

Zwłaszcza gdy skóra poparzona słońcem jest w bardzo złym stanie, dobroczynny wpływ na jej gojenie mają okłady z roztworem soli. Sól powoduje zatrzymywanie wody w tkankach. Stosowanie jej przy oparzeniach ma na celu uniknięcie sytuacji, w której zniszczenia dotknęłyby tkanek znajdujących się głębiej pod skórą.

Jak możesz je zastosować?

  • Jedną łyżeczkę soli rozpuść w litrze wody i nakładaj na poparzoną skórę.
  • Im częściej w ciągu dnia będziesz mogła wykonać okład, tym lepiej dla skóry.

5. Napar z rumianku

Napar z rumianku

Rumianek jest rośliną o silnym działaniu antybakteryjnym i uspokajającym. Może skutecznie pomóc w znoszeniu uciążliwego bólu, który występuje gdy skóra poparzona słońcem zaczyna się regenerować.

Okłady z rumianku szybko pomagają poparzonej skórze wrócić do normy dzięki dostarczanym składnikom odżywczym. Pomaga też uniknąć rozwoju blizn, które na powierzchni skóry wyglądają zawsze źle.

Jak możesz go zastosować?

  • W chłodnym naparze z rumianku zamocz czystą szmatkę i delikatnie nanoś na poparzoną skórę.
  • Inną opcją jest zamrożenie naparu z rumianku w taki sposób, aby powstały lodowe kostki, którymi można wykonywać masaż poparzonej skóry.
  • Stosuj okłady z rumianku aż do polepszenia stanu uszkodzonej skóry.

Przeczytaj też artykuł: Obniżamy cukier: rumianek z cynamonem

Poza regularnym stosowaniem powyższych sposobów, bardzo ważne jest zapewnienie skórze odpowiedniej ochrony. Nie wystawiaj się więc na dalsze działanie promieni słonecznych w kolejnych dniach po wystąpieniu poparzeń.

Zapewnij sobie krem z filtrem słonecznym o sile działania dostosowanej do Twojego typu skóry i używaj go zawsze przed wystawieniem się na działanie słońca. Ponadto używaj lekkiej zwiewnej odzieży, która zapewni Ci dodatkową ochronę przykrywając większość ciała.

Jeżeli poparzenie wydaje Ci się bardzo intensywne nie zwlekaj z udaniem się do lekarza. Możliwe, że Twoja skóra poparzona słońcem potrzebuje specjalistycznego potraktowania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.