Skórki z banana: 11 sposobów na ich wykorzystanie

Jeśli chodzi o kwestie natury zdrowotnej to korzyści oferowane przez skórki z banana stosowane zarówno miejscowo, jak również w postaci naparów są naprawdę nieocenione.
Skórki z banana: 11 sposobów na ich wykorzystanie
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule omówimy mało znane zastosowania tak z pozoru nieistotnych rzeczy, jakimi są skórki z banana. Przeważająca osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta część owocu cechuje się także bardzo cennymi i korzystnymi z punktu widzenia zdrowia właściwościami.

Z pewnością po przeczytaniu naszego dzisiejszego artykułu, to skórki z banana przestaną lądować w koszu na śmieci za każdym razem, gdy zjesz ten owoc. Zamiast tego zaczniesz je skrzętnie gromadzić i wykorzystywać – gdyż bez wątpienia będzie to z korzyścią dla Ciebie!

Banany są jednym z najczęściej spożywanych owoców w ciągu roku. Powodem tego stanu rzeczy jest nie tylko ich powszechna dostępność o każdej porze roku. Ale przede wszystkim to, że są one bardzo smaczne i zawierają liczne składniki odżywcze.

Owoce te mają znaczne ilości witamin, minerałów i substancji przeciwutleniających. Sprawiają one, że banan jest jednym z najlepszych produktów spożywczych na rynku. Doskonale nadaje się do roli suplementu standardowej diety.

Ale to nie koniec korzystnych właściwości tego owocu. W rzeczywistości tak powszechnie pogardzane skórki z banana zawierają więcej białka, niż na przykład mięso.

Są one także bogatym źródłem dostarczającym spore ilości aminokwasów, które są ważnym składnikiem budulcowym dla Twojego organizmu. A na dodatek mają równie przyjemny smak, co sam owoc.

Warto zatem poznawanie ich cennych właściwości rozpocząć właśnie od tego. A dopiero później zająć się różnymi innymi sposobami, na jakie można wykorzystać skórki banana.

Zapraszamy więc do lektury!

1. Skórki z banana jako środek na bóle głowy

Wysoka zawartość potasu, jaką cechują się skórki z banana jest skutecznym lekarstwem na często występujące bóle głowy o charakterze innym, niż migrenowe.

Ból głowy

Można pić napar ze skórek. Lub nawet po prostu położyć je na czole i karku. To samo w sobie potrafi zapewnić efekt łagodzący tę nieprzyjemną dolegliwość.

2. Brodawki

Biała część skórki z banana jest znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chciałyby się pozbyć tych niezbyt estetycznych brodawek mających tendencję do pojawiania się w różnych miejscach Twojego ciała.

Efekty ich działania nie są natychmiastowe. Ale regularne okłady w postaci skórki z banana przyłożonej do brodawki i umocowanej za pomocą plastra lub bandaża mogą rozwiązać problem w ciągu zaledwie kilku dni.

3. Zaparcia

Jednym z kluczy do rozwiązania problemów powodowanych przez zaparcia i inne problemy związane z funkcjonowaniem układu trawiennego jest zwiększenie spożycia błonnika.

Ponieważ skórki z banana zawierają więcej błonnika niż same owoce, możesz rozważyć przyrządzenie sobie naparu ze skórek. Lub dodanie ich do koktajlu. To pozwoli zauważalnie poprawić Twój stan zdrowia.

4. Trądzik

Substancje chemiczne zawarte w białej części skórki z banana są dobrym lekarstwem na trądzik, pryszcze oraz wągry. Ogólnie dobrze sprawdzają się w przypadku wszelkich problemów skórnych.

Banan na trądzik

Nacieraj chorą skórę wnętrzem skórek z banana dwa razy dziennie. Dzięki temu tak potraktowany pryszcz nabierze tendencji do szybszego wysychania, stan zapalny Twojej skóry zostanie złagodzony, a pory rzadziej będą się zatykać.

5. Wybielanie zębów

Nawet jeśli efekt końcowy będzie znacząco odbiegał od profesjonalnego wybielania dentystycznego, to i tak warto regularnie nacierać swoje zęby wewnętrzną stroną skórki z banana. Pomoże to skutecznie zredukować żółte przebarwienia zębów.

Dzienne użycie skórek usuwa przebarwienia, jakim ulega szkliwo zębów, a po kilku tygodniach będziesz w stanie zauważyć u siebie bielsze i bardziej lśniące zęby.

6. Łagodzenie ukąszeń owadów

Wtarcie kawałka skórki z banana w miejsca po ukąszeniach różnych owadów może zmniejszyć panujący w tym obszarze ciała stan zapalny i ból.

Ukąszenie owada

Jest to jeden z najstarszych znanych sposobów łagodzących skutki ukąszenia przez komara.

7. Sińce, otarcia i stłuczenia

Regeneracyjne właściwości skórki z banana nadają się do przyspieszenia gojenia ran i stłuczeń. Spożywanie ich w formie naparu pomaga też poprawić krążenie krwi, a także ma działanie łagodzące, gdy zostaną zastosowane miejscowo.

8. Zapewnianie połysku meblom

Tylna strona skórki z banana może być wykorzystana do nadawania połysku meblom drewnianym i ze skóry, naczyniom kuchennym i innym akcesoriom, na których wygląd kurz ma negatywny wpływ.
Wystarczy nacierać ich powierzchnię przez trzy minuty przez trzy minuty, a następnie natychmiast wypolerować miękką, czystą szmatką.

9. Skórki z banana mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia

Skórki z banana zawierają skoncentrowaną dawkę jednego z cennych aminokwasów, znanego jako tryptofan. Bierze on udział między innymi w procesie wytwarzania serotoniny.

Odpowiednie stężenie tego związku chemicznego (zwanego potocznie „hormonem szczęścia”) pozwalają nam być w dobrym nastroju, czuć entuzjazm, energię do działania, a także cieszyć się z dobrego samopoczucia.

Jedna szklanka naparu ze skórek tego owocu jest także dobrym rozwiązaniem na stres i lekkie stany depresyjne.

10. Lśniące buty

Skórka z banana może być wykorzystywana do nadawania połysku zmatowiałym lub przybrudzonym butom. W takim przypadku ma ona działanie podobne do tego opisanego powyżej, w przypadku mebli.

Wystarczy natrzeć buty taką skórką i następnie użyć miękkiej szmatki do nadania im połysku.

11. Zdrowie i kondycja układu sercowo-naczyniowego

Fosfor i potas zawarte w skórce banana są doskonałym rozwiązaniem na potrzeby regulowania ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu we krwi.

Ciśnienie krwi

Te niezbędne minerały przyczyniają się do ochrony zdrowia naczyń krwionośnych, poprawiają krążenie krwi i zapobiegają utlenianiu się „złego” cholesterolu w Twoich żyłach.

Oczywiście produkt ten nie może zastępować żadnych lekarstw przepisanych Ci przez lekarza, a służących do kontrolowania opisanych powyżej zaburzeń funkcjonowania układu krążenia.

Jednak regularne spożywanie bananów może być świetnym uzupełnieniem dla utrzymania odpowiednich parametrów na prawidłowym poziomie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W celu uzyskania najlepszych rezultatów zalecamy użycie świeżych skórek bananów. Gdy poleżą one przez parę dni w lodówce, to tym samym utracą większą część swoich przydatnych dla Twojego zdrowia właściwości.

Jeśli chcesz przechować je przez dzień lub dwa, to najlepiej będzie umieścić je w chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego.

Przed spożywaniem lub wykorzystaniem skórek bananów w dowolny sposób, upewnij się, że naprawdę dokładnie je umyłeś. W ten sposób usuniesz wszelkie zanieczyszczenia pochodzące zarówno z upraw, jak i stosowanych metod transportu i przechowywania owoców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • ShinichiSomeya et al. “Antioxidant compounds from bananas (Musa Cavendish)”, Food Chemistry, Volume 79, Issue 3, November 2002, Pages 351-354
    • Kanazawa K, Sakakibara H., “High content of dopamine, a strong antioxidant, in Cavendish banana”, J Agric Food Chem. 2000 Mar;48(3):844-8.
    • Fox C, Ramsoomair D, Carter C., “Magnesium: its proven and potential clinical significance”, South Med J. 2001 Dec;94(12):1195-201.
    • Pereira A, Maraschin M., “Banana (Musa spp) from peel to pulp: ethnopharmacology, source of bioactive compounds and its relevance for human health”, J Ethnopharmacol. 2015 Feb 3;160:149-63.
    • PingyiZhang, Roy L., Whistler James,  N.BeMiller, Bruce R.Hamaker, “Banana starch: production, physicochemical properties, and digestibility—a review”, Carbohydrate Polymers, Volume 59, Issue 4, 15 March 2005, Pages 443-458

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.