Suchość oczu i ich zmęczenie - 8 objawów

Swędzenie oczu jest jednym z najczęściej występujących objawów stanu nadmiernego zmęczenia organu wzroku. Im szybciej zareagujemy na problem, tym większa szansa na odzyskanie pełnego zdrowia oczu.
Suchość oczu i ich zmęczenie - 8 objawów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Nasze oczy cierpią każdego dnia w wyniku nieustannego kontaktu z ekranami urządzeń elektronicznych, promieniowaniem UV, zanieczyszczeniem środowiska itp. Konsekwencją tych szkodliwych działań może być suchość oczu oraz tzw. astenostopia, czyli osłabienie siły wzroku.

Problem ten obecnie dotyczy coraz to większej liczby osób. Jego objawy najprościej można opisać jako niekomfortowe zmęczenie i suchość oczu. Często towarzyszą mu również inne dolegliwości, takie jak niewyraźne widzenie, problemy z utrzymaniem ostrości obrazu, a w niektórych przypadkach nawet silne podrażnienie i zaczerwienione oczy.

Ponad 80% osób, które na co dzień pracują przed komputerem zmagają się z problemem jakim jest suchość oczu. Wielu z nich potwierdza również, że bardzo często wytężają oni wzrok, ponieważ oświetlenie w ich miejscu pracy jest zbyt słabe do prawidłowego widzenia.

Najbardziej przerażający jest fakt, że większość z nas ignoruje zmęczenie i suchość oczu. Mimo dyskomfortu nie robimy nic, aby zmienić sytuację i lepiej zadbać o nasz wzrok. Poznaj dziś z nami objawy, które powinny skłonić cię do szybkiej wizyty u okulisty.

1. Suchość oczu a zmęczenie wzroku

Suchość oczu jest przyczyną wielkiego dyskomfortu. Jeśli zlekceważymy ten problem, możemy pojawić się ból oczu a nawet kłopoty z prawidłowym widzeniem.

Suchość oczu jest spowodowana niedoborem płynów w kanale łzowym. Płyny te są odpowiedzialne za prawidłowe nawilżenie oczu. A także za zapewnienie im odpowiedniej ochrony przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Oczy kobiety

Kiedy naszym oczom brakuje łez, pojawia się niekomfortowe uczucie pieczenia i podrażnienia, czyli suchość oczu. Objawy są podobne do tego, jakie towarzyszy nam, gdy wpadnie nam coś do oka.

Chociaż suchość oczu jest jednym z głównych objawów ekspozycji na zanieczyszczenia środowiska, może być również wynikiem przeciążenia wzroku spowodowanego przez stres i nadmierne wytężanie wzroku.

2. Swędzenie oczu

Uczucie swędzenia i pieczenia oczu to reakcja na obniżoną produkcję łez. Zwykle towarzyszą jej podrażnienie bądź zaczerwienienie i suchość oczu oraz ogólny dyskomfort. Dolegliwości wzmagają się podczas wykonywania czynności, które wymagają skupienia wzrokowego. Na przykład są to praca przed komputerem, prowadzenie samochodu czy czytanie.

3. Zawroty głowy i ich wpływ na oczy

Zmęczenie oczu może być bezpośrednio powiązane z występowaniem zawrotów głowy i problemami z utrzymaniem równowagi. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, w wyniku nadmiernego wysiłku oczu następują zaburzenia w dostawie energii, a co za tym idzie, nasz organizm zaczyna dotkliwie odczuwać zmęczenie.

Zawroty głowy

W przypadku utraty siły widzenia dodatkowo może wystąpić silny ból głowy, bladość oraz osłabienie pracy kończyn.

4. Kiedy oczy nadmiernie łzawią

Podczas gdy w niektórych przypadkach zmęczenie wzroku objawia się poprzez suchość oczu, w innych może być zupełnie odwrotnie, czyli nadmierne łzawienie. Jest ono wynikiem przeciążenia naszych oczu oraz ich nadmiernego wysiłku.

Objaw ten zwykle występuje w obliczu obecności nieprzyjaznych oczom cząsteczek lub substancji pochodzących ze środowiska naturalnego. Gdy wchodzą one w kontakt z okiem, zaczyna się ono szybciej męczyć i musi pracować ze zdwojoną siłą.

Zawsze, gdy odczuwasz nadmierne łzawienie oczu, powinieneś umówić się na wizytę u okulisty, aby ustalić przyczynę problemu. Może świadczyć on o zmęczeniu wzroku, urazie lub chorobie oczu.

5. Migrena a oczy

Silne, migrenowe bóle głowy mogą być jednym z ewidentnych objawów zmęczenia oczu. Reakcja ta jest wynikiem nadmiernego napięcia oraz niedostatecznego krążenia krwi, spowodowanych nadmierną pracą oczu.

Kobieta z bólem głowy

W przypadku, gdy zmęczenie wzroku objawia się migrenowymi bólami głowy, należy dokładnie przeanalizować inne towarzyszące mu symptomy. Wynika to z tego, że mogą one świadczyć o rozmaitych zaburzeniach w funkcjonowaniu naszego organizmu.

6. Nadwrażliwość na światło

U osób spędzających zbyt wiele czasu przed ekranem komputera mogą wystąpić okresy, w których ich oczy będą bardzo wrażliwe na silne światło. Sytuacja ta zwykle jest spowodowana silnym stresem, wywołanym przez emitowane przez ekran światło.

Nadmiar światła osłabia krążenie krwi w naszym organizmie oraz zmniejsza produkcję łez, co powoduje suchość oczu i ich wrażliwość.

Zjawisko to jest znane również pod nazwą „fotofobia”. Może wskazywać ono nie tylko na zmęczone oczy, ale także na uraz rogówki.

7. Zapalenie spojówek

Spędzanie długich godzin przed ekranem urządzeń elektronicznych znacząco wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na zapalenie spojówek. Choroba ta pojawia się wówczas, gdy spojówki ogarnia stan zapalny. Jego przyczyną może być między innymi nadmierny wysiłek oczu oraz ich przeciążenie.

Zapalenie spojówek wywołane przez suchość oczu

Warto wyjaśnić jednak jedną kwestię. W większości przypadków zapalenie spojówek jest spowodowane atakiem wirusów, bakterii lub pochodzących ze środowiska toksyn i zanieczyszczeń.

8. Niewyraźne widzenie

Niewyraźne widzenie lub niemożność dostrzegania szczegółów obrazu powinny stać się powodem do szybkiej wizyty u okulisty. Dolegliwości te mogą być sygnałem zarówno zmęczonych oczu, jak rozmaitych chorób narządu wzroku, a nawet ślepoty.

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć niewyraźnego widzenia. Wizyta u okulisty jest w tym przypadku nieunikniona – problem ten nie powstaje nigdy sam z siebie i może prowadzić do poważnych chorób oczu.

W przypadku zmęczenia wzroku suchość oczu i niewyraźne widzenie zwykle pojawia się w towarzystwie migrenowego bólu głowy, ogromnego zmęczenia całego organizmu. Dodatkowo mogą wystąpić inne z powyższych symptomów.

Kilka porad na zakończenie

  • Bardzo skutecznym sposobem na zapobieżenie zmęczeniu oczu jest robienie częstych przerw w trakcie pracy. Wykorzystuj każdy moment na to, by odwrócić wzrok od ekranu, przymykaj od czasu do czasu oczy i pozwól im odpocząć. Jeśli to możliwe powinieneś również wykonywać kilka razy w ciągu dnia specjalne ćwiczenia wzroku.
  • Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o zdrowie swoich oczu, dobrze się wysypiaj. Pamiętaj, że regenerujący i zdrowy sen stanowi najlepszą naturalną ochronę dla naszych oczu.
  • Regularnie wykonuj badania wzroku. Nawet jeśli często dokucza ci zmęczenie oczu, nie zapominaj, że wiele z powyższych objawów może świadczyć także o rozwoju mniej lub bardziej poważnych chorób.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sheedy, JE, Hayes, J., y Engle, J. (2003). ¿Qué es la estenopía? Optometría y ciencia de la visión80(11), 732–739. https://doi.org/10.1097/00006324-200311000-00008
  • Bhanderi, D. J., Choudhary, S., & Doshi, V. G. (2008). A community-based study of asthenopia in computer operatorsAsthenopia, computer operators, epidemiological factors Indian J Ophthalmol (Vol. 56, pp. 51–56). https://doi.org/10.4103/0301-4738.37596
  • Vilela, M. A. P., Castagno, V. D., Meucci, R. D., & Fassa, A. G. (2015). Asthenopia in schoolchildren. Clinical Ophthalmology9, 1595–1603. https://doi.org/10.2147/OPTH.S84976

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.