Jajka - jak sprawdzić, czy są świeże?

Nieświeże jajka mogą wywołać zatrucie pokarmowe, dlatego warto poznać sposoby oceniania ich świeżości.
Jajka - jak sprawdzić, czy są świeże?
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jajka, nawet przechowywane w lodówce, mogą stosunkowo łatwo i szybko się zepsuć. Zjedzenie nieświeżych jaj może mieć liczne przykre konsekwencje, dlatego też warto znać kilka prostych domowych sposobów na ocenienie, czy dane jajko nadaje się do spożycia.

Jeśli nie znasz jeszcze żadnego z nich, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak sprawdzić, czy jajka są świeże.

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Istnieje co najmniej kilka sposobów, by ocenić, czy dane jajko nadaje się jeszcze do spożycia lub czy bezpieczniej będzie je wyrzucić. Być może słyszałaś nawet od swojej mamy lub babci o którymś z nich. Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji, które na pewno Cię nie rozczarują.

Zanurz jajko w wodzie

Jednym z najpopularniejszych sposobów sprawdzania, czy jajko jest świeże, jest umieszczenie go w naczyniu z wodą. Oto, na co należy zwrócić uwagę podczas takiego ,,eksperymentu”.

Jajka w szklanym naczyniu
  • Jeśli jajko szybko zatonie i utrzyma się na dnie równolegle do podłoża, oznacza to, że jest nadal świeże.
  • Jeśli jajko zatonie bardzo powoli lub utrzyma się na powierzchni pionowo, wówczas oznacza to, że nie jest świeże.

W dużym skrócie: im większy kąt nachylenia jajka, tym ono starsze.

  • Jeśli jajko nie zatonie i utrzyma się na powierzchni, wówczas na pewno zepsuło się i należy je wyrzucić. 

Gdy jajka zaczynają się psuć, w ich wnętrzu zaczynają zachodzić procesy gnilne i wydzielają się gazy. To właśnie one odpowiadają za to, że zepsute jajko będzie unosić się na powierzchni wody. To szybki i sprawdzony sposób na sprawdzenie stanu świeżości jajka.

Przeczytaj również: Nieświeża ryba – czy wiesz, jak ją rozpoznać?

Ugotuj jajka

  • Ugotuj jajko i przetnij je na pół.
Gotowanie jajek
  • Jeśli żółtko będzie znajdować się dokładnie na środku i pozostanie tylko niewielki obszar wypełniony powietrzem, oznacza to, że jajko bezpiecznie można zjeść.
  • Jeśli jednak żółtko zbliża się do skorupki i jest w nim dużo powietrza, lepiej go nie jeść, gdyż mogło się już zepsuć.

Rozbij skorupkę

Kolejnym sposobem, by szybko sprawdzić, czy jajko jest jeszcze świeże, jest oczywiście rozbicie skorupki i przelanie jajka do szklanki lub wylania go na talerz.

  • Jeśli jajko wylane na talerz nie rozbryzgnie się, a żółtko pozostanie nietknięte – jajko nadaje się do spożycia.
  • Jeśli jednak białko wymiesza się z żółtkiem, lepiej jest zrezygnować ze spożycia takiego jajka.

Poszukaj daty ważności na opakowaniu

Warto mieć na uwadze także różne oznaczenia, które możemy zauważyć, czy to na skorupce, czy na opakowaniach, w których sprzedawane są jajka. Moment, w którym kura znosi jajko jest określany mianem ,,tygodnia zerowego”. Licząc od tego momentu jajka psują się w 4 tygodniu.

Właśnie dlatego jaja nie powinny być dopuszczone do sprzedaży już w tygodniu 3. Maksymalny czas przechowywania jajek to 5 tygodni.

Jajka w koszyku

Można spotkać się także z rekomendacjami, by jaja przechowywać zawsze w oryginalnym opakowaniu, w suchym i zimnym miejscu. Wówczas przez co najmniej 3 tygodnie nie powinno dziać się z nimi nic złego. Z kolei jeśli mówimy o jajkach już ugotowanych, można przechowywać je w pojemniku próżniowym nawet przez 3 do 4 dni.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, by ich zapach nie rozprzestrzenił się po lodówce. Pamiętaj, że czas przydatności do spożycia skraca się wraz z rosnącą temperaturą otoczenia. Może on nawet skrócić się do 2 dni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carbajal, A. (2013). Manual de Nutrición y Dietética. Departamento de Nutrición. Facultad de Farmacia. Universidad Complutense de Madrid. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
  • Uribe, C., & Suárez, M. C. (2006). Salmonelosis no tifoidea y su transmisión a través de alimentos de origen aviar. Colombia Medica.
  • Fálder, Á. (2004). Enciclopedia de los Alimentos. Distribución y Consumo.
  • Sayar, R. (1988). Nutrientes del huevo, composición química, buenas prácticas.
  • Departamento de Agricultura de los Estados Unidos. (2013). Las Enfermedades Transmitidas por los Alimentos: lo que Necesitan Saber los Consumidores. Servicio de Inocuidad e Inspección de Los Alimentos. https://doi.org/10.1016/j.optcom.2005.04.082

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.