Stale puchnące powieki – jak im zaradzić?

Ogórek zarówno zjedzony, jak i zastosowany zewnętrznie zawsze pomaga w pozbyciu się nadmiernej ilości płynów z organizmu.
Stale puchnące powieki – jak im zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2019

Każdy powinien wiedzieć, że opuchnięte powieki to nie tylko problem natury estetycznej. Obrzęk tej części ciała to pierwsze sygnały tego, że nasze nerki i wątroba są przeciążone.

Generalnie większość z nas na spuchnięte powieki uskarża się wyłącznie rano, zaraz po przebudzeniu. Rzeczywiście wraz z procesem przebudzania się organizmu opuchlizna znika. Jednak są osoby, które borykają się z tymi objawami przez cały dzień, a tego już nie należy lekceważyć.

W tym artykule znajdziesz kilka rad na to, jak zaradzić opuchniętym powiekom oraz jak usprawnić i przywrócić do równowagi pracę nerek, i wątroby.

Dlaczego powieki puchną?

Przeciążone nerki

Zła dieta, nadmiar tłuszczu i smażonego jedzenia – to wszystko utrudnia poprawną pracę nerek, uniemożliwiając tym samym organizmowi systematyczne usuwanie nadmiaru płynów.

Skutkiem jest magazynowanie ich w różnych częściach ciała, jak na przykład w nogach, rękach, twarzy czy właśnie w powiekach.

Przeczytaj także artykuł: Gdy nerki wołają o pomoc!

Bulion z cebuli na opuchliznę powiek

Jeżeli kiedykolwiek zdarzy Ci się wstać rano z opuchniętymi powiekami, wypij bulion z cebuli. Pomoże on organizmowi usunąć nadmiar płynów zgromadzonych w tkankach.

Zupa cebulowa
  • Bulion przygotujesz, gotując dwie cebule w 0,5 litra wody przez 30 minut.
  • Po upływie wyznaczonego czasu należy odstawić wywar na kolejne 10 minut.
  • Bulionu najlepiej nie solić jednak to, co warto do niego dodać to odrobina wody morskiej, która dzięki swoim minerałom również przyczyni się do sprawniejszego usunięcia nadmiaru płynów i przywrócenia wewnętrznej homeostazy organizmu.
  • Wodę morską dostaniemy w sklepach, ze zdrową żywnością, a nawet w niektórych supermarketach.
  • Do wywaru opcjonalnie można dodać kawałki selera lub napar ze skrzypu polnego, który ma silne właściwości moczopędne.

Przeciążona wątroba

W związku z tym, że nasze ciało funkcjonuje na zasadzie zależności i współpracy pomiędzy wszystkimi narządami, aby organizm mógł pracować poprawie wszystkie jego części i organy muszą działać sprawnie.

Efektem przeciążenia wątroby jest wzmożona praca nerek. Te w rezultacie same ulegają przeciążeniu, a jaki jest tego skutek – już wiemy – opuchnięte powieki. Dlatego zalecane jest regularne oczyszczanie wątroby .

Gdy już zdecydujesz się na konkretny dzień, zastosuj odpowiednią dietę oczyszczającą. Wprowadź ten zwyczaj w życie raz w tygodniu, raz w miesiącu lub po prostu wtedy, kiedy czujesz, że Twoja wątroba tego potrzebuje.

Talerz zielonej sałatki
  • Na czczo: szklanka ciepłej wody z cytryną i łyżką oliwy z oliwek.
  • Śniadanie: koktajl z warzyw, orzechów z dodatkiem drożdży.
  • Drugie śniadanie: napar z ostropestu plamistego lub mniszka lekarskiego z dodatkiem stewii dla osłody.
  • Obiad: zielona sałata z awokado, brązowym ryżem i soczewicą.
  • Podwieczorek: napar z ostropestu plamistego lub mniszka lekarskiego i jabłko zapiekane w piekarniku z miodem, i cynamonem.

Ważne jest, aby kolację jeść wcześnie. W ten sposób odciążysz wątrobę i nie będziesz jej zmuszać do niepotrzebnej pracy w nocy, podczas gdy organizm powinien odpoczywać.

Inne sposoby na opuchnięte powieki

Plasterki ogórka

Ogórek zarówno zjedzony, jak i zastosowany zewnętrznie zawsze pomaga w pozbyciu się nadmiernej ilości płynów z organizmu.

Zielone ogórki

Oprócz jedzenia ogórka w sałatkach czy picia ich w koktajlach zalecane jest położenie się na 30 minut z plastrami ogórka przykrywając nimi powieki. Po upływie wyznaczonego czasu przemyj twarz zimną wodą.

Surowe ziemniaki

Ziemniaki równie dobrze sprawdzają się jako środek zmniejszający opuchliznę. Jeżeli więc w danym momencie nie masz ogórka, śmiało możesz sięgnąć po dwa plastry surowego ziemniaka i umieścić je na zamkniętych powiekach przynajmniej na 20 minut.

Torebki rumianku

Innym sposobem na opuchliznę, ale też i na zaczerwienione, podrażnione i zmęczone oczy są torebki rumianku.

Gdy już napar zostanie zaparzony, można je schłodzić w zamrażalniku i przyłożyć na zamknięte powieki. Przyniosą one ulgę, jednocześnie relaksując nas przy tym.

Pij dużo wody

Dostarczając odpowiedniej ilości wody najlepiej pomożemy naszym nerkom uporać się z nagromadzonymi płynami w organizmie i  uniknąć retencji płynów.

Jedyne, o czym należy pamiętać to, aby woda nie była zbyt zimna ani pita w trakcie posiłków, lecz między nimi. W innym wypadku możemy sobie tylko zaszkodzić i uzyskać odwrotny skutek od pożądanego.

Jeżeli masz problem z piciem czystej wody, dodaj do niej trochę soku z cytryny i odrobinę stewii dla osłody. W ten sposób zamieni się ona w orzeźwiającą, apetyczną lemoniadę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.