Stłuszczenie wątroby – czym się objawia?

Stłuszczenie wątroby – czym się objawia?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Niezdrowy tryb życia, nadwaga, śmieciowe jedzenie. Bez wątpienia są to czynniki wywołujące stłuszczenie wątroby. Lekarze biją na alarm, że jest to jedna z najczęściej występujących obecnie chorób. Należy jednak zaznaczyć, że jej skutki są odwracalne, czyli że można ją wyleczyć.

Dowiedz się, czym objawia się stłuszczenie wątroby. Pamiętaj jednak, że naturalne metody są tylko uzupełnieniem leczenia. W tym przypadku wizyta u lekarza jest jak najbardziej wskazana.

Stłuszczenie wątroby – co to za choroba i co ją wywołuje?

Warto zaznaczyć, że stłuszczenie wątroby jest chorobą łagodną, jednakże nie leczone przez długi czas może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Choroba ta polega na gromadzeniu się wewnątrz hepatocytów kropel tłuszczu (tłuszczów nasyconych i triglicerydów), które sprawiają, że wątroba – laboratorium naszego organizmu – zaczyna chorować.

Wątroba zaczyna się „zatykać” i nie jest w stanie spełniać swoich funkcji z tą samą skutecznością co wcześniej. A pamiętajmy, że najważniejsze z nich to procesy metaboliczne oraz oczyszczanie organizmu z toksyn i wszelkich szkodliwych substancji.

Należy sobie uświadomić, że w przerośniętej tłuszczem wątrobie powstają niewielkie rany, które narząd ten nieustannie usiłuje naprawić. W rezultacie pojawiają się blizny, czyli marskość wątroby. W rzeczywistości wątroba każdego z nas gromadzi tłuszcz.

Lekarze alarmują jednak, że nie powinien on przekraczać 10%. Powyżej tego pułapu mówimy już o stłuszczeniu wątroby. Można to zauważyć na podstawie obserwacji krwi – zawiera ona bowiem nadmiar szkodliwych substancji, których wątroba nie jest w stanie prawidłowo usunąć. Kolejnymi następstwami tej choroby są stany zapalne i złe samopoczucie.

Jakie są przyczyny stłuszczenia wątroby?

Wielu z nas do razu kojarzy stłuszczenie wątroby z alkoholem i niezdrowymi nawykami na co dzień. Nie jest to jednak do końca prawda. Istnieją inne czynniki, które mogą wywoływać tę chorobę, na przykład:

  • Nadwaga lub otyłość
  • Zaburzenia metaboliczne o podłożu genetycznym
  • Ryzyko zachorowania na stłuszczenie wątroby wzrasta po 50. roku życia w jako efekt prowadzonego przez lata niezdrowego stylu życia i złej diety.
  • Regularne nadużywanie niektórych leków. Na przykład leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, aspiryny, tamoxifenu, a nawet sterydów.
  • Powinniśmy skrupulatnie kontrolować poziom triglicerydów. Jeśli będziemy zaniedbywać obniżanie poziomu złego cholesterolu, stłuszczenie wątroby mamy wręcz gwarantowane!
  • Jedną z przyczyn tej choroby może być również cukrzyca typu 2.

Jak możesz sprawdzić, czy cierpisz na stłuszczenie wątroby?

Istnieje wiele objawów wskazujących na stłuszczenie wątroby. Jednak często bywają one mylone z innymi dolegliwościami. Jeśli przez kilka tygodni pojawiają się u ciebie poniższe symptomy, prawdopodobnie masz problem z tłuszczem w wątrobie.

Dokuczliwy ból wątroby

Może nawet nadejść moment, że trudno ci będzie normalnie funkcjonować na co dzień. Wtedy koniecznie udaj się do lekarza.

Zmęczenie

Jednym z głównych objawów zaburzeń pracy wątroby lub nadmiaru tłuszczu w hepatocytach jest nadmierne zmęczenie. Nasila się ono szczególnie w godzinach porannych: brakuje energii do porannej toalety oraz sił do sprostania obowiązkom nadchodzącego dnia. Uczucie zmęczenia nasila się również tuż po posiłkach.

Złe samopoczucie

Kiedy w komórkach wątroby gromadzi się nadmiar tłuszczu, pojawia się stan zapalny i zwiększa ona swoją objętość. Boli wówczas brzuch i odczuwamy charakterystyczny nacisk promieniujący od żeber w kierunku pleców. Nacisk ten może przekształcić się w piekący ból.

Brak apetytu

Stłuszczenie wątroby wywołuje ogólny stan złego samopoczucia i sprawia, że tracimy apetyt. Jednocześnie trawienie przebiega coraz to wolniej, a nawet mogą mu towarzyszyć bóle. W efekcie szybko tracimy na wadze. Jest to jednak chudnięcie niepokojące, które negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Ryzyko wystąpienia marskości wątroby

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nadmiar tłuszczu w komórkach wątroby wywołuje pojawianie się niewielkich ran, a następnie blizn, które inicjują marskość wątroby. Nie leczona kończy się żółtaczką.

Innym ważnym objawem, o którym nie należy zapominać, są obrzęki całego ciała: stóp, nóg, twarzy… Jest to wywołane tym, że nasza wątroba nie syntetyzuje prawidłowo białek. Pojawia się ich niedobór, a wraz z nim nadmierne zatrzymywanie wody w tkankach.

Kobieta u lekarza

Podsumowując, nadmiar tłuszczu w komórkach wątroby niesie ze sobą ryzyko dla naszego zdrowia. Jeśli problem ten nie będzie odpowiednio leczony, może prowadzić do poważniejszych chorób. Pamiętaj o wskazanych przez nas objawach i staraj się dbać na co dzień o swoją wątrobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.