Szczęśliwe życie — czy wiesz, co możesz zrobić, by je osiągnąć?

Szczęśliwe życie — czy wiesz, co możesz zrobić, by je osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2020

Czasem, aby być szczęśliwym, spełnionym człowiekiem i prowadzić satysfakcjonujące życie trzeba stać się bardziej świadomym i docenić to, co wokół siebie mamy.

Codzienny pośpiech, masa obowiązków, praca często ograniczają nas i nie pozwalają w pełni korzystać i cieszyć się z prostych, małych rzeczy, które są naprawdę ważne.

Dziś poznamy kilka wskazówek, które mamy nadzieję, ułatwią i pozwolą na chwilę się zatrzymać i docenić wszystko to, co nas otacza i poczuć wdzięczność, za sam dar, jaki otrzymaliśmy — za życie.

Życie — tak proste, ale jakże skomplikowane. Jak się nim cieszyć?

1. Doceniaj się

Pierwsza bardzo istotna zasada. Przy wielu okazjach staramy się poświęcać wiele dla innych osób, szczególnie jeżeli tymi osobami są nasze dzieci, rodzice, przyjaciele i jest to całkowicie zrozumiałe.

Każdy z nas dla swoich bliskich oddałby niemal wszystko. Pamiętaj jednak o jednej rzeczy, jeżeli jesteś przygnębiony, nieszczęśliwy lub coś Cię trapi, nie będziesz mógł zaofiarować im tego, co w Tobie najlepsze.

Jeżeli w momencie robienia czegoś dla innych czujesz, że Cię to przerasta i nie jesteś zadowolony, rezultaty będą zdecydowanie niższej jakości.

Miłość i docenienie

Nic w tym złego. Wszyscy potrzebujemy swojej przestrzeni, czasu dla siebie, dlatego by zorganizować myśli, nabrać sił, zrelaksować się.

Ty również potrzebujesz i zasługujesz na to. Potrzebujesz, by ktoś Cię docenił i by uszanowano Twoją prywatną przestrzeń.

A dlaczego nie? Każdy z nas pragnie, by o niego zadbano. Najważniejsze to zachować równowagę i nigdy nie przestawać kochać siebie samego. Zobaczysz, jak Twoje spojrzenie na życie się zmieni.

2. Słuchaj

Ideałem byłoby słuchać i być słuchanym, bez żadnych wątpliwości. Jednak czasem warto zatrzymać się i posłuchać ciszy, wiesz jakie to relaksujące? Słuchaj muzyki, która wprawia Cię w dobry nastrój, wywołuje uśmiech na twarzy i sprawia, że chcesz tańczyć.

Rodzina i wspólne życie

Słuchaj bliskich Ci ludzi, szczególnie dzieci, które z tak wielkim entuzjazmem chcą poznać świat. Życie w tych momentach stanie się dużo prostsze, a zarażony ich chęcią podbicia świata staniesz się dużo szczęśliwszy.

Słuchaj, ucz się i ciesz jednocześnie.

3. Czuj

Spróbuj wracając z pracy do domu, zatrzymać się i poczuć dotyk wiatru na ciele. Ciesz się słońcem, którego promienie padają na Twoją twarz przez otwarte kuchenne okno.

Czułość wśród dzieci

Te małe rzeczy sprawiają, że czujemy, że naprawdę żyjemy. Cóż może być piękniejszego niż dotyk ukochanej osoby? Pocałunek? Uścisk dzieci? Nieposkromiona radość domowego pupila za każdym razem, gdy wracamy do domu?

Życie jest pełne uczuć i aby być szczęśliwym trzeba nauczyć się je doceniać, przeżywać i być za nie wdzięcznym.

4. Ruszaj się

Zapomnij o długim przesiadywaniu na kanapie! Rusz się, wyjdź na świeże powietrze, biegaj, spaceruj z rodziną i obcuj z przyrodą. Wybierz się na piknik za miasto z przyjaciółmi lub na przechadzkę po mieście.

Ruch to zdrowe życie

Niech stanie się to Twoim przyzwyczajeniem i obowiązkiem, który codziennie należy wypełnić.

Twoje ciało potrzebuje ruchu, a w ten sposób zapewnisz mu dzienną dawkę aktywności fizycznej. Kilka prostych ćwiczeń tylko wzmocni Twoje zdrowie i duszę. Zacznij już dziś i wypełnij swoje życie ruchem i aktywnością!

5. Ufaj

Choć czasem to bardzo trudne, zaufaj sobie i uwierz w to, że ze wszystkim sobie poradzisz. Życie nie jest proste, ale ufaj temu, że przyszłość przyniesie same dobre rzeczy, bo na to zasługujesz i ciężko na to pracujesz.

Zaufanie

Zaufanie to jedno z tych najbardziej pozytywnych i dających nadzieję i siłę uczuć, które napełnia energią i popycha do przeżycia kolejnego dnia z radością.

Ufaj temu, co jest dla Ciebie ważne, ale przede wszystkim ufaj sobie. Napędzi Cię to do działania, da wiarę we własne siły i zmotywuje. Nigdy nie wątp!

6. Spotykaj się z ludźmi

Unikaj samotności. Ciesz się swoją rodziną i spędzaj z nimi jak najwięcej czasu, doceniaj to, że ich masz i rozkoszuj się ciepłem, które Ci dają.

Rodzina i życie

Rodzice, rodzeństwo, prawdziwe przyjaźnie, partner, ukochane dzieci razem z tymi ludźmi łatwiej iść przez życie.

Doceniaj małe i proste rzeczy. Spotkanie na kawie w kawiarni na rogu, wypady za miasto, długie wieczory w gronie najbliższych to wszystko sprawi, że będziemy szczęśliwi. Cudowne rzeczy i niespodzianki, jakie gotuje nam życie zawsze lepiej dzielić z ukochanymi bliskimi osobami niż samemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Burns, K. M., Burns, N. R., & Ward, L. (2016). Confidence—More a Personality or Ability Trait? It Depends on How It Is Measured: A Comparison of Young and Older Adults. Frontiers in Psychology, 7, 518. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2016.00518
  • Garaigordobil, M. (2015). Predictor variables of happiness and its connection with risk and protective factors for health. Frontiers in Psychology, 6, 1176. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2015.01176
  • Lathia, N., Sandstrom, G. M., Mascolo, C., & Rentfrow, P. J. (2017). Happier People Live More Active Lives: Using Smartphones to Link Happiness and Physical Activity. PLoS One, 12(1), e0160589. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0160589
  • Moeini, B., Barati, M., Farhadian, M., & Ara, M. H. (2018). The Association between Social Support and Happiness among Elderly in Iran. Korean Journal of Family Medicine, 39(4), 260–265. https://doi.org/10.4082/kjfm.17.0121
  • Richards, J., Jiang, X., Kelly, P., Chau, J., Bauman, A., & Ding, D. (2015). Don’t worry, be happy: cross-sectional associations between physical activity and happiness in 15 European countries. BMC Public Health, 15, 53. https://doi.org/10.1186/s12889-015-1391-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.