Sztuka picia wody - jak i ile należy pić?

Jeżeli nie przepadasz za piciem wody i nie jesteś w stanie wypijać zalecanych ilości, możesz sięgać po pyszne wody smakowe lub herbaty. Pamiętaj, żeby nie dodawać cukru
Sztuka picia wody - jak i ile należy pić?

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2022

Sztuka picia wody? Owszem! Kwestia jest znacznie ważniejsza niż by się nam mogło wydawać.  Potrzebne ilości wody zależą od ciała każdego człowieka. Uogólniając, można przyjąć, że osoba dorosła powinna wypijać około 2 litrów wody dziennie. Ponad 60% naszego organizmu to woda. Dlatego też, żeby móc poprawnie funkcjonować, trzeba zachować jej odpowiednie proporcje.

To prawda, że picie wody pomaga nam zgubić zbędne kilogramy. Jednakże, są takie osoby, które popełniają ogromny błąd wypijając ilości większe od tych rekomendowanych, a co za tym idzie, szkodzą swojemu organizmowi.

W tym artykule dowiesz się jakich ilości wody potrzebuje Twoje ciało. Dowiedz się, jak ważna jest sztuka picia wody.

Sztuka picia wody – ilość wody zależy od ciężaru ciała

Wiele z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie od naszej wagi zależy ilość wody, którą powinnyśmy wypijać. Dla przykładu: osoba szczupła nie potrzebuje tyle samo wody co osoba z nadwagą.

Jako, że każda z nas ma inną wagę, istnieje formuła, która może nam tutaj pomóc.

Picie wody

Przyjmujemy 1,5 litra jako standard i 15 mililitrów wody na każdy kilogram powyżej 20 kg masy ciała. Dla osoby, która waży 60 kg wygląda to następująco:

1500 ml + 15ml x (60-20) = 1500 ml + 600 ml = 2,1 litra

Czyli powinna ona dostarczyć dziennie do organizmu 2,1 litra wody.

Szczególne przypadki

  • Jeżeli regularnie uprawiasz sport lub wykonujesz intensywne ćwiczenia, polecamy wypijać dodatkowy litr wody na każdą godzinę ćwiczeń.
  • Jeżeli w Twojej codziennej diecie nie ma zbyt wiele warzyw i owoców, nie możesz wypijać mniej niż 2l wody dziennie.
  • Nawodnienie organizmu jest priorytetem, jeżeli cierpisz na jakąś dolegliwość lub gdy odporność Twojego organizmu jest mniejsza. W tym przypadku pij większe ilości płynów niż zazwyczaj.

Sztuka picia wody – na czym polega?

Wiemy już jakie ilości wody są potrzebne naszemu organizmowi. Musisz się do nich dostosować, bo tylko wtedy utrzymasz odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i szybciej uda Ci się stracić na wadze.

Wiadomo, że wielu z nas zapomina o piciu wody lub – zwyczajnie – nie jest w stanie wypijać aż takich ilości. Poniżej kilka porad, które mogą Ci w tym pomóc:

  • Najlepiej byłoby pić szklankę wody przed każdym posiłkiem. Z czasem stanie się to nawykiem, o którym nie sposób będzie zapomnieć. A przy okazji przyśpieszysz metabolizm!
  • Możesz też wypijać jedną szklankę na czczo, a drugą przed pójściem spać. Oczywiście, w ciągu dnia musisz uzupełniać brakujące ilości.
  • Jeżeli problemem jest fakt, że woda nie ma smaku, doskonałym pomysłem są wody smakowe. Pamiętaj tylko, żeby nie dodawać do nich cukru. Możesz je przygotować z owocami, ziołami lub herbatą.
  • Jeżeli notorycznie zapominasz o piciu wody, przygotuj sobie swego rodzaju harmonogram, na którym zaznaczysz każdą wypitą szklankę.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Naturalne wody smakowe – 8 przepysznych pomysłów

Skąd wiedzieć czy pijemy wystarczająco dużo wody?

Najlepszym sposobem na to, żeby sprawdzić czy wypijamy odpowiednie ilości wody, jest kontrolowanie naszego moczu. Musimy zwrócić uwagę na to jak często chodzimy do łazienki i jaki kolor ma nasz mocz.

Szklanka zimnej wody - sztuka picia wody

Na przykład, jeżeli ma on odcień jasny, lekko żółty, oznacza to, że jesteśmy odpowiednio nawodnieni. Jeżeli, natomiast, prezentuje bardzo ciemny odcień i intensywny zapach, najprawdopodobniej należy wypijać większe ilości wody.

Jeżeli zdarza się tak, że odczuwamy wyjątkową suchość skóry i ust, przemęczenie i brak koncentracji podczas naszych codziennych czynności, koniecznie powinnyśmy pić więcej płynów, ponieważ są to oczywiste symptomy odwodnienia organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Edmonds, C. J., & Burford, D. (2009). Should children drink more water?. The effects of drinking water on cognition in children. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2009.02.010
  • Liska D, Mah E, Brisbois T, Barrios PL, Baker LB, Spriet LL. Narrative Review of Hydration and Selected Health Outcomes in the General Population. Nutrients. 2019 Jan 1;11(1):70. doi: 10.3390/nu11010070. PMID: 30609670; PMCID: PMC6356561.
  • Meyer, F., Timmons, B. W., & Wilk, B. (2013). Water, Hydration and Sports Drink. In Nutrition and Enhanced Sports Performance: Muscle Building, Endurance, and Strength. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-396454-0.00038-2
  • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010 Aug;68(8):439-58. doi: 10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x. PMID: 20646222; PMCID: PMC2908954.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.