Niestrawność - jak można szybko ją wyleczyć?

Jeśli często doskwiera Ci niestrawność i inne zaburzenia trawienne, przed każdym głównym posiłkiem zjedz plaster ananasa.
Niestrawność - jak można szybko ją wyleczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Niestrawność zwana również dyspepsją jest dolegliwością charakteryzującą się uczuciem bólu, pieczenia i palenia w okolicach mostka, niekiedy dyskomfort rozszerza się aż do pępka.

Zazwyczaj niestrawność objawia się kilka chwil po rozpoczęciu posiłku lub po jego zakończeniu. Wówczas może wystąpić również nieprzyjemne uczucie ciężkości w żołądku.

Co wywołuje niestrawność?

  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • silnie przyprawiona żywność
  • potrawy bogate w niezdrowe tłuszcze
  • objadanie się
  • zbyt szybkie spożywanie posiłków
  • stres
  • nadmiar kawy
  • palenie papierosów

Pieczenie, ból i uczucie ciepła są rezultatem złych nawyków żywieniowych i praktycznie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Niestrawność w rzeczywistości można łatwo wyleczyć, a w tym artykule znajdziesz kilka sposobów, jak to zrobić.

Rumianek

Roślina ta ma właściwości, które korzystnie wpływają na procesy trawienne. Oprócz tego łagodzi nudności, bóle brzucha, wymioty i inne dolegliwości, które są efektem niestrawności. Co więcej, działa bardzo szybko. Zaparz herbatę z rumianku, a następnie wypij po schłodzeniu.

Napar cynamonowy, idealny na niestrawność

Ten napój idealnie nadaje się do zwalczania uczucia ciężkości po posiłku. Należy pic filiżankę naparu, gdy tylko poczujesz, że niestrawność daje o sobie znać.

Kolendra

Bez wątpienia kolendra jest naszym wielkim sojusznikiem w walce z niestrawnością.

Kolendra

Aby przygotować napar z kolendry, należy gotować przez 10 minut kilka gałązek kolendry, odczekać do przestygnięcia, a następnie wypić.

Herbata ziołowa

Po obfitym posiłku najlepiej sprawdzi się herbata ziołowa. Zaleca się picie jej po posiłku, dzięki czemu jest szansa, że niestrawność nas nie dopadnie. Herbatę parzyć przez 5 minut w szklance gorącej wody, odczekać do ostygnięcia, a następnie wypić.

Pomarańcza

Owoc ten, dzięki zawartości kwasu cytrynowego i kwasu askorbinowego, szybko zwalcza niestrawność. Najlepiej spożywać świeżo wyciśnięty sok przed posiłkiem. Pomoże to w kontroli poziomu kwasu żołądkowego i poprawi przebieg procesów trawienia.

Wodorowęglan sodu a niestrawność

Niestrawność można również zwalczyć przy użyciu wodorowęglanu sodu. Przygotowanie własnej, domowej receptury preparatu, który pomoże zwalczyć wszelkie dolegliwości, jest bardzo proste.

soda oczyszczona - lek na niestrawność

Do połowy szklanki wody należy dodać połowę łyżeczki sody oczyszczonej. Sposób ten pomoże zneutralizować poziom kwasu żołądkowego i przyniesie ulgę.

Jabłko

Owoc bogaty w błonnik, który jest zbawienny, gdy niestrawność daje o sobie znać. Jabłko najlepiej spożywać ze skórką, co również przyczyni się do lepszego funkcjonowania całego organizmu.

Gdy jabłko dostaje się do układu pokarmowego, ułatwia trawienie ciężkostrawnych potraw, a także niczym szczotka wymiata zbędne produkty przemiany materii z jelit.

Imbir

Gdy posiłek był zbyt obfity i odczuwany ciężkość, najlepiej przed nim rzuć 2 plasterki świeżego imbiru z dodatkiem soli.

imbir w proszku i świeży

Jest to doskonały sposób na pobudzenie wydzielania soków trawiennych. Można również przygotować napar z imbiru, co złagodzi wzdęcia, gazy, bóle brzucha i skurcze.

Grejpfrut

Witaminy i składniki, które znajdziemy w grejpfrucie, pomogą złagodzić uczucie pieczenia i podrażnienia, które powoduje niestrawność.

Substancje te znajdują się w skórce owocu. Przy użyciu tarki zetrzyj więc pokaźny jej kawałek, pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia, a gdy odczujesz ból brzucha, spożyj małą łyżeczkę.

Ananas – naturalne remedium na niestrawność

Jeśli często doskwiera Ci niestrawność i inne zaburzenia trawienne, przed każdym głównym posiłkiem zjedz plaster ananasa.

sok z ananasa

Zawiera on enzymy proteolityczne, które usprawniają i przyspieszają procesy trawienne.

Woda

Picie ciepłej wody również jest sposobem na uniknięcie niestrawności. Działa rozluźniająco, jednak nie należy przyjmować pozycji leżącej bezpośrednio po jej spożyciu, ponieważ może się to skończyć refluksem żołądka.

Pamiętaj!

Chociaż istnieje wiele środków na to, aby leczyć niestrawność, najlepiej do niej nie doprowadzać i przestrzegać ogólnych zaleceń. Ciało samo wysyła nam sygnały i daje znać, gdy czegoś potrzebuje lub nie. Nauczmy się go słuchać!

Pamiętajmy, że przejadanie się nie jest najlepszym rozwiązaniem, a przyjmowanie produktów, które w przeszłości już powodowały nieprzyjemne dolegliwości, powinno zostać wyeliminowane z diety.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.