Toksyczni przyjaciele - Jak ich rozpoznać?

Dbanie w pierwszej kolejności o samą siebie to nie egoizm - to bariera bezpieczeństwa, dzięki której łatwiej jest ochronić się przed wpływem toksycznych osób na nasze życie.
Toksyczni przyjaciele - Jak ich rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada, 2016

Toksyczni przyjaciele to jedna z tych rzeczy, które nigdy nie powinny Cię spotkać, jednak warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Każdy z nas jest istotą społeczną i relacje z innymi ludźmi są dla nas niezmiernie ważne. Nie możemy jednak dać się omamić i stać się ofiarą manipulacji.

Przyjaźń jest bardzo ważna i warto o nią dbać, warto jednak być świadomym, dla kogo i do jakiego stopnia warto się zaangażować czy nawet poświęcić. Nie pozwól, by toksyczni przyjaciele odebrali Ci spokój i radość życia, jednocześnie nastawiając Cię negatywnie do reszty świata.

Spędzanie czasu z drugą osobą, cieszenie się swoją obecnością, dzielenie się ze sobą swoimi sekretami… To tylko niektóre cechy prawdziwej przyjaźni. Zdrowa relacja z innym człowiekiem zapewnia nam całą gamę pozytywnych emocji i daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Niestety nie wszyscy ludzie w naszym otoczeniu są dobrzy i bezinteresownie. Zdarza się, że nawiązujemy kontakt z kimś, kto wcale nie chce naszego dobra i szczęścia – marnujemy wówczas naszą pozytywną energię na przebywanie i walkę z kimś, kto nie daje nam nic w zamian, oprócz stresu i lęku.

Tacy właśnie toksyczni przyjaciele to ludzie, których powinniśmy nauczyć się rozpoznawać i jak najdalej od nich uciekać. Nie oznacza to, że staniemy się egoistami; dzięki temu zadbamy jednak o naszą równowagę emocjonalną i dobre samopoczucie. Poniżej znajdziesz kilka typów, na jakie dzielą się toksyczni przyjaciele.

1. Toksyczni przyjaciele: typ pasywno-agresywny

Toksyczni ludzie

Osoby typu pasywno-agresywnego nigdy nie są zadowolone. Nie potrafią powiedzieć wprost, co im się nie podoba, ale snują insynuacje i rozwijają swoje intrygi, próbując wpłynąć na zachowanie Twoje lub kogoś innego w Waszym otoczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, potrafią się zachowywać naprawdę dziwnie i bez wyraźnego powodu przestają się odzywać. Inni ludzie marnują wówczas dużo czasu i energii na próby zorientowania się, gdzie leży problem. Pasywno-agresywni toksyczni przyjaciele to ludzie, na których musisz uważać.

Generalnie łatwo się irytują, ale ciężko ich rozgryźć. Zdarza się jednak, że kumulowane przez dłuższy czas emocje dotrą do takiego punktu, że osoby te stają się agresywne i może mieć to swoje konsekwencje.

2. Typ rywalizujący

Niezależnie od tego, co robisz i czym się zajmujesz, ten typ musi być od Ciebie lepszy. Jeśli opowiesz mu, że otrzymałaś świetną ofertę pracy, powie Ci, że on dostał jeszcze lepszą. Jeśli pożalisz się, że coś złego Ci się przytrafiło, on opowie Ci, że jego spotkało coś nawet gorszego.

Toksyczni ludzie, którzy wiecznie chcą z Tobą rywalizować, tylko czekają na Twoje potknięcie, gdyż wtedy mogą poczuć się lepiej. Mają w zwyczaju krytykowanie innych za ich plecami – zwłaszcza tych, którzy mają wszystko to, czego im brakuje. Zazdroszczą innym pewności siebie, udanego życia uczuciowego czy rodzinnego i chcieliby to zniszczyć.

3. Typ dramatyzujący

Smutna kobieta

Oczywiście przyjaciółmi jesteśmy również po to, by wspierać drugą osobę i służyć jej radą w trudnych chwilach. Jeśli jednak w danej relacji nie robisz nic innego niż pocieszanie wiecznie nieszczęśliwego przyjaciela, coś nie działa tutaj, tak jak powinno.

Tego rodzaju toksyczni przyjaciele traktują swoich bliskich tylko jak terapeutów, choć oczywiście nie dają sobie pomóc. Przelewają na innych swoje żale i lęki, ale nie potrafią wziąć do siebie konstruktywnej krytyki czy porady – biorą wszystko do siebie i obrażają się.

Z drugiej strony, nie interesują ich problemy ich ,,przyjaciół” – są tak skoncentrowani na swoich, że nie mają czasu, ani chęci wspierania tych, którzy są przy nich zawsze. Bardzo łatwo zarazić się od takiej osoby jej negatywną energią. Nie narażaj się na stres i smutek. Są wśród nas toksyczni ludzie, którym po prostu nie możemy pomóc.

4. Typ zgorzkniały

To kolejny typ osoby, według której nic nigdy nie układa się tak jak powinno. Tacy toksyczni ludzie widzą tylko negatywne strony każdej sytuacji, nawet, gdy inne osoby obiektywnie oceniają ją jako pozytywną. Potrafią tylko narzekać; przez większość czasu zdają się być obrażeni na  cały świat.

W rzeczywistości tego rodzaju toksyczni ludzie to przede wszystkim osoby o bardzo niskiej samoocenie. To, co złości ich i co przeszkadza im najbardziej, to fakt, że inni potrafią być szczęśliwi i cieszą się życiem.

5. Typ manipulatora

Manipulowana kobieta

Wiesz dlaczego nie warto być przesadnie miłym i uległym? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie takie osoby są najczęściej ofiarami manipulatorów. Jeśli zawsze chcesz dla innych dobrze, unikasz konfrontacji i nie umiesz powiedzieć ,,nie”, Ty także możesz stać się ofiarą toksycznego przyjaciela.

Manipulator pokieruje Tobą w taki sposób, by odebrać Tobie, a samemu zyskać coś, czego Ci zazdrości.

6. Typ zazdrosny

Osoby zazdrosne to kolejni toksyczni ludzie, na których musisz uważać. Nigdy nie usłyszysz od nich dobrego słowa; złoszczą się, gdy innym wychodzi coś, czego oni nie potrafią. Typ zazdrosny nigdy nie pogratuluje Ci sukcesu, plotkami i złośliwościami będzie starać się odebrać wartość Twoim osiągnięciom.

Tacy ludzie to przede wszystkim hipokryci. Nienawidzą ludzi szczęśliwych i rozsiewają swoją negatywną energię wszędzie tam, gdzie się pojawią.

Zdystansuj się!

Czy pośród Twoich znajomych są tacy właśnie toksyczni ludzie? Jeśli tak, postaraj się zdystansować od nich tak bardzo, jak to tylko możliwe. Ucieknij przed ich negatywnym wpływem na Twoje życie i samopoczucie.

Naucz się mówić ,,nie”, zawsze gdy jest to konieczne, jasno określaj granice i ucinaj nieprzyjemne rozmowy, by nie dać się zalać negatywnymi emocjami. Jeśli wszystko to nie zadziała, a dana osoba nie jest w stanie się zmienić, najwyraźniej trzeba odejść bez żalu i nabrać dystansu do całej sytuacji.

Nie pozwól, by toksyczni ludzie odbierali Ci szczęście. Jeśli czyjaś obecność sprawia Ci więcej bólu niż szczęścia, unikaj jej. Nie masz obowiązku stawać się ofiarą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.