Tonery dla zdrowia skóry - 5 domowych przepisów

Przygotowując własny domowy toner do twarzy, unikasz ryzyka alergii i skutków ubocznych wywoływanych przez komercyjne produkty zmieniające naturalne pH skóry.
Tonery dla zdrowia skóry - 5 domowych przepisów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Tonery i toniki to obecnie bardzo popularne kosmetyki pomagające oczyścić skórę twarzy z zanieczyszczeń, zneutralizować wpływ złej diety, ekspozycji na słońce, a także produktów zawierających substancje chemiczne.

Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać 5 przepisów na domowe tonery z naturalnych produktów, dzięki którym zwalczysz objawy starzenia się skóry, ujędrnisz ją i pozbędziesz się wszelkich niedoskonałości.

Jak działają tonery do twarzy?

Z biegiem lat coraz bardziej potrzebujemy zadbać o swoją skórę. Jeśli zależy Ci na zdrowym i młodym wyglądzie i uniknięciu przebarwień lub zmarszczek, bardzo dobrym wyborem będą naturalne tonery do skóry.

Wiele osób uważa, że do utrzymania odpowiedniej kondycji skóry wystarczy regularne stosowanie kremu nawilżającego, który odpowiednio ją odżywi. Często jednak zapomina się, że najważniejsze jest zupełnie coś innego, a mianowicie odpowiedni toner do twarzy.

Tonery należy stosować dwa razy dziennie:

  • Po umyciu i spłukaniu twarzy chłodną wodą przed zastosowaniem kremu nawilżającego.
  • Wieczorem przed pójściem spać, po demakijażu. Po użyciu toneru można nałożyć krem.

Najważniejsze, aby toner nie zawierał alkoholu i innych składników podrażniających skórę. Takie składniki mogą zmienić naturalne pH skóry, przez co toksyczne substancje mogłyby łatwiej dostawać się przez pory i bardzo pogorszyć kondycję skóry.

Tonery z marchewki

toner z marchewki na twarz

Jeśli chcesz złapać trochę słońca i marzy Ci się zdrowo opalona skóra, wypróbuj koniecznie tonery z marchewki. Nie tylko ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, lecz także nadają jej zdrowego wyglądu i przyjemnego jednolitego koloru – a to wszystko dzięki zawartemu w marchewce beta-karotenowi.

Aby użycie tonera przynosiło pozytywne rezultaty, najlepiej wykorzystać właściwości marchwi także od wewnątrz. Pij marchewkowe smoothie codziennie rano, a odrobinę tego samego soku zaaplikuj na skórę twarzy.

Ogórek i cytryna

W 100% naturalne tonery nadają się zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać ich właściwości. Takim środkiem jest między innymi toner ogórkowo-cytrynowy.

Zblenduj pół cytryny razem ze średniej wielkości ogórkiem. Jeśli są to organiczne produkty, nie obieraj ich ze skórki. Ogórek składa się z ogromnej ilości wody, więc jest nie tylko bardzo orzeźwiający, lecz także oczyszcza i łagodzi skórę twarzy.

Ogórek jest doskonałym sposobem na stany zapalne i opuchliznę wokół oczu. Z kolei cytryna to naturalny produkt oczyszczający, bardzo skuteczny w walce z trądzikiem, przebarwieniami i zaskórnikami.

Ocet jabłkowy

tonery z octu jabłkowego

Z właściwości octu miliony kobiet korzysta już przez dziesięciolecia. Jest to nie tylko niezwykle tani, lecz także skuteczny produkt, który z pewnością nadaje się do każdego typu skóry. Najlepszy jest dobrej jakości ocet jabłkowy, niepasteryzowany i organiczny, a także zawierający całą gamę witamin i minerałów.

Ocet to kwaśny produkt, a naturalne pH skóry również oscyluje w granicach 4,2-5,6. Aby skóra odzyskała nawilżenie i zdrowy wygląd, należy przywrócić jej naturalną kwasowość.

Jak przygotować toner z octu jabłkowego?

  • Wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:4.
  • Intensywny zapach octu ulotni się po kilku minutach.

Woda różana

Woda różana to destylowany płyn z ekstraktem z płatków róży. Jego aromat jest lekko odurzający, bardzo romantyczny i kobiecy. Ogromną zaletą wody różanej jest także fakt, że zapewnia skórze jędrność i zdrowy blask.

Ponadto, właściwości ściągające zamykają pory, usuwają nadmiar sebum i neutralizują zaczerwienienie skóry. Skóra będzie odświeżona, gładka i miękka. Produkt ten z łatwością znajdziesz w sklepach z naturalnymi produktami.

Tonery z rozmarynu

Olejek rozmarynowy

Tonery zawierające rozmaryn to tradycyjny kosmetyk wykorzystywany od tysiącleci. Ta roślina lecznicza w niezwykły sposób poprawia krążenie oraz wygląd skóry.

Toner możesz przygotować na dwa sposoby:

  • Posiekaj świeży rozmaryn i wymieszaj go z wodą i octem jabłkowym w proporcjach 1:1.
  • Wymieszaj 2 łyżeczki wody z 15 kroplami olejku rozmarynowego.

Wymieszaj dokładnie składniki, wstrząśnij mieszanką przed użyciem, a do aplikacji wykorzystaj małą buteleczkę ze spryskiwaczem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Navarrete Franco, G. (2003). Histología de la piel. Rev Fac Med UNAM.
  • Consalvo, L., Dabhar, M., Santiesteban, M. M., Stengel, F. M., & Femando, D. (2006). Envejecimiento cutáneo ¡La expectativa de vida no deja de aumentar… el envejecimiento tampoco! Arch Argent Dermatol.
  • Merino, J., & Noriega, M. (2011). La piel: Estructura y Funciones. Universidad de Cantabria.
  • González Minero, F. J., & Bravo Díaz, L. (2017). Historia y actualidad de productos para la piel, cosméticos y fragancias. Especialmente los derivados de las plantas. Ars Pharmaceutica (Internet), 58(1), 5-12. http://scielo.isciii.es/pdf/ars/v58n1/2340-9894-ars-58-1-5.pdf
  • Johnston, C. S., & Gaas, C. A. (2006). Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. Medscape General Medicine, 8(2), 61. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1785201/
  • Lee, M. H., Nam, T. G., Lee, I., Shin, E. J., Han, A. R., Lee, P., … & Lim, T. G. (2018). Skin anti‐inflammatory activity of rose petal extract (Rosa gallica) through reduction of MAPK signaling pathway. Food science & nutrition, 6(8), 2560-2567. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6261181/
  • De Oliveira, J. R., Camargo, S. E. A., & De Oliveira, L. D. (2019). Rosmarinus officinalis L.(rosemary) as therapeutic and prophylactic agent. Journal of biomedical science, 26(1), 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6325740/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.