Trądzik różowaty - przydatne zalecenia

Żeby załagodzić symptomy trądziku różowatego bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiednio dobranej diety, a także dbanie o odpowiednie nawyki zdrowotne. Zdecydowanie zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, zapewnianie organizmowi odpowiedniej ilości snu, a także unikanie stresujących sytuacji.
Trądzik różowaty - przydatne zalecenia

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2019

Trądzik różowaty to choroba, która uwidacznia się przede wszystkim na skórze twarzy. Co ciekawe dotyka najczęściej osoby pochodzenia europejskiego o jasnej cerze. Trądzik różowaty częściej dotyka kobiet i uwidacznia się jako zaczerwienienie występujące na policzkach, czole lub na nosie.

Czytając ten artykuł dowiesz się nieco więcej na ten temat, a także poznasz kilka naturalnych domowych sposobów, które okazują się pomocne w radzeniu sobie z tą chorobą.

Trądzik różowaty – cechy charakterystyczne

Jak już wcześniej wspomnieliśmy jedną z oznak występowania choroby jest ogólne zaczerwienienie twarzy, ale w niektórych wypadkach dotyka ono również szyi, a także klatki piersiowej. Jeżeli jednak zaczerwienienie występuje też w takich miejscach jak owłosiona skóra lub uszy, może to wynikać z innej choroby.

Trądzik różowaty często charakteryzuje się również innymi objawami, takimi jak:

  • Półtrwały rumień.
  • Rozszerzone naczynka krwionośne znajdujące się płytko w skórze.
  • Małe zaczerwienione wykwity skórne i pryszcze.
  • Zaczerwienienie oczu.
  • Uczucie piekącej skóry.
  • Uczucie gorąca.
  • Świąd.
  • Zaczerwienienie nosa.
Zaczerwieniona skóra i trądzik różowaty

Zaczerwieniona skóra może wystąpić w połączeniu z trądzikiem lub z łojotokowym zapaleniem skóry, dlatego można je traktować w podobny sposób.

Przeczytaj też artykuł: Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

Warto również wiedzieć, że trądzik różowaty u niektórych osób wywołuje problemy emocjonalne takie jak tendencja do odosabniania się, uczucie wstydu. Prowadzi również do depresji, obniżenia jakości życia, a także do tego, że osoba dotknięta tą chorobą wyklucza się z życia społecznego.

Trądzik różowaty – rodzaje

Rumieniowaty – teleangiektazje

Nie tak ważna jest tutaj nazwa, co objawy prezentujące się w przypadku występowania choroby. Po pierwsze skóra chorego przybiera utrzymujący się czerwonawy odcień, naczynia krwionośne stają się widoczne i występuje świąd lub pieczenie.

Grudkowaty

Również w tym wypadku skóra przybiera czerwone zabarwienie, tym razem jednak połączone z wybroczynami i pryszczami, które mogą zawierać ropę i utrzymywać się aż do czterech dni. Ten rodzaj bardzo łatwo jest pomylić ze zwykłym trądzikiem.

Przerostowy

I w tym przypadku choroba powoduje zaczerwienie skóry. Poza tym można zaobserwować zgrubienia tworzące się na nosie i na skórze, a także rosnące guzki o nierównej powierzchni.

Trądzik różowaty oczu

Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj choroby dotyka najbardziej okolice powiek, uszu, policzków, czoła i podbródka. Naczynia krwionośne położone płytko stają się wyraźnie widoczne. Oczy stają się suche, powieki podrażnione i zaczerwienione, a także daje się we znaki uczucie stałego świądu i pieczenia.

Trądzik różowaty – przyczyny

  • Czynniki dziedziczne.
  • Występuje częściej u osób, które łatwo się rumienią.
  • Występuje zwłaszcza u pacjentów o prostym układzie nerwowym parasympatycznym.
  • Przyczyny emocjonalne, brak poczucia bezpieczeństwa, niskie poczucie własnej wartości.

Naturalne sposoby leczenia

Jeżeli oprzeć się na tym, co sugeruje medycyna naturalna, to trądzik różowaty nie jest chorobą. Problem polega na tym, że na skutek działania toksyn zalegających w organizmie, tan chcąc się oczyścić “wyrzuca” toksyczne substancje na określone partie naszej skóry.

Idąc tym tropem nie trudno wywnioskować, że trądzik różowaty wskazuje na bliżej nie określony problem znajdujący się we wnętrzu naszego organizmu. Co możesz zrobić wobec tego? Bardzo dobrym sposobem na przywrócenie równowagi w organizmie jest stosowanie trzech czynników: diety, zdrowych zwyczajów i pozytywnego nastawienia.

Przeczytaj też artykuł: Co trądzik mówi o Twoim zdrowiu?

Dieta

Jeżeli cierpisz na trądzik różowaty, to bardzo ważnym czynnikiem, który pomoże przywrócić zdrowie i równowagę w Twoim organizmie jest przestrzeganie odpowiednio dobranej diety.

Na początek postaw na warzywa. Jedz ich odpowiednio dużo. Pamiętaj też o wspaniałym działaniu świeżych owoców.

Zarówno warzywa, jak również owoce stanowią bogate źródło antyoksydantów, które skutecznie pomagają w regeneracji zniszczonych komórek naszego ciała. Możesz też postawić na suplementy diety dostarczające odpowiednie dawki witamin i składników odżywczych.

Mówiąc bezpośrednio zadbaj o regularne jedzenie marchwi, spiruliny (suplement), selera naciowego, lucerny i pomidorów. Możesz na przykład połączyć wszystkie te składniki w blenderze, tworząc smakowity koktajl.

Czosnek i cebula

Zarówno cebula, jak i czosnek mają mnóstwo zastosowań w gastronomi. Trzeba jednak wiedzieć, że ich regularne jedzenie nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia.

Czosnek

Charakteryzują się wysoką zawartością antyoksydantów, działaniem grzybobójczym, przeciwbakteryjnym i oczyszczającym.

Mogłabyś rozpuścić ząbek czosnku w szklance letniej wody i wypijać przed śniadaniem, a kolejną szklankę tuż przed snem dla poprawienia wyglądu i stanu zdrowia Twojej skóry.

Nawadnianie

Innym bardzo ważnym czynnikiem, o którym często wiemy, ale zapominamy stosować w praktyce jest wypijanie każdego dnia co najmniej dwóch litrów wody. Ponieważ to właśnie woda jest kluczowym składnikiem pozwalającym dobrze funkcjonować naszej skórze, nie możemy o tym zapominać.

Jeżeli skóra jest odwodniona, zaczyna wysychać i staje się bardziej podatna na uszkodzenia, a także na różnego rodzaju choroby dermatologiczne.

Zdrowe nawyki

  • Bardzo ważne, abyś zapewniła swojemu organizmowi odpowiednią dawkę snu. Co to oznacza w praktyce? Dorosła osoba powinna spać od 7 do 8 godzin. Tylko wtedy organizm będzie mógł dostatecznie się regenerować i oczyszczać, co dotyczy również komórek skórnych.
Aloes
  • Koniecznie pamiętaj też o regularnych ćwiczeniach. Należy ćwiczyć dwa do trzech razy w tygodniu. Wzmocni to dobre krążenie krwi, a co za tym idzie – utlenienie komórek skóry. Stanie się ona dobrze odżywiona, odstresowana i oczyszczona ze wszystkiego, co mogłoby obniżać odporność organizmu i prowokować infekcje.
  • Staraj się unikać napojów alkoholowych oraz napojów ostrych lub zawierających duże ilości cukru. Oczywiście nie zalecamy też używania wyrobów tytoniowych.

Przeczytaj też artykuł: Niezdrowe nawyki prowadzące do chorób

Inne zdrowe zwyczaje

  • Unikaj wystawiania się na promieniowanie słoneczne UV bez kremu o wysokim filtrze. Po okresie przebywania na słońcu, obłóż skórę twarzy plastrami pomidora i żelem aloesowym.
  • Używaj delikatnych, nieperfumowanych mydeł.
  • Unikaj stresu i napięć.
  • Nie przechodź z zimnych do gorących pomieszczeń (i na odwrót).
  • Nie zażywaj leków bez recepty, staraj się unikać zbyt częstego ich zażywania.
  • Unikaj produktów do makijażu, podkładów i kremów, które zawierają alkohol.
  • Nie kąp się w zbyt gorącej wodzie, a skórę osuszaj zawsze czystym, miękkim ręcznikiem.

Aby wyregulować pH Twojej skóry, możesz używać maseczkę z zielonej glinki dwa do trzech razy w tygodniu. Kuracja taka wspomaga regenerację skóry i pomaga wyeliminować z niej martwe komórki. Może się to okazać szczególnie pomocne, gdy cierpisz na trądzik różowaty.

Dzięki stosowaniu tej maseczki uzyskasz szybkie rezultaty, ale pamiętaj użyć po niej nawilżającego kremu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.