Po treningu – 6 najczęstszych błędów

W żadnym wypadku nie powinniśmy mylić napojów sportowych z energetyzującymi. Podczas gdy te pierwsze uzupełniają utracone podczas treningu minerały, te drugie zawierają stymulanty, które mogą prowadzić do nadmiernej nerwowości.
Po treningu – 6 najczęstszych błędów

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Aktywność fizyczna i codzienne ćwiczenia powinny być uważane za bardzo ważny element naszego życia. Intensywność treningu nie musi być każdego dnia taka sama, do zachowania formy wystarczy zwykły spacer z psem czy energiczne wchodzenie po schodach.

Dużym problemem jest to, że wielu z nas nie wie, jak należy zachowywać się tuż po treningu, by włożony w gimnastykę wysiłek nie poszedł na marne i abyśmy czerpali z aktywności fizycznej jak największe korzyści zdrowotne.

Sama aktywność korzystnie wpływa na kondycję naszego organizmu, ale niemniej ważne niż sam trening są również nawyki, jakie przyjmujemy tuż po nim. Dowiedz się, które z nich najbardziej szkodzą organizmowi i opóźniają proces regeneracji zmęczonych mięśni.

Błąd po treningu: brak posiłku

Świeża sałatka

Wielu z nas uważa, że po treningu najlepiej nic nie spożywać, ponieważ od razu nadrobimy dopiero co spalone kalorie. A to wielki błąd. W utrzymaniu zdrowej masy ciała nie chodzi o zaniechanie jedzenia, ale o kontrolę jakościową i ilościową przyjmowanych pokarmów.

Specjaliści zalecają spożycie najpóźniej 30 minut po treningu produktów bogatych w białko, węglowodany i wodę w celu przyspieszenia regeneracji organizmu. Jeśli jednak minie 30 minut, a ty nie zjesz nic wartościowego, zwiększa się ryzyko gromadzenia tłuszczu, zaniku mięśni i stresu.

Wiąże się to ze zwiększoną produkcją kortyzolu. Co więcej, posiłek po wysiłku fizycznym pozwala na uzupełnienie zapasu glikogenu w mięśniach, dzięki czemu regenerują się one znacznie szybciej.

Przeczytaj koniecznie: Smoothie na zmęczone mięśnie

Brak odpowiedniego nawilżenia organizmu

Specjaliści często biją na alarm, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody w trakcie treningu oraz tuż po nim. Niewiele sobie jednak z tego robimy, ponieważ nadal wielu z nas pije zbyt mało wody albo, co gorsze, zastępuje ją niezdrowymi napojami, często gazowanymi.

Innym poważnym błędem jest przekonanie, że wodę trzeba pić tylko wtedy, gdy organizm intensywnie się poci. Warto zaznaczyć, że potliwość nie ma żadnego związku z ilością przyjmowanych płynów.

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu w celu utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Spożywanie od 6 do 8 szklanek wody dziennie pozawala na odpowiednie nawilżenie organizmu i poddanie go codziennemu treningowi.

Spożywanie napojów energetyzujących

Nie myl napojów energetyzujących ze sportowymi! Jest to bardzo powszechny błąd, jaki popełniamy tuż po treningu lub nawet w jego trakcie. Jeśli nawyk ten nie zostanie w porę skorygowany, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Napoje energetyzujące zawierają stymulanty, takie jak kofeina, wyciąg z żeń-szenia czy taurynę, które mogą wywoływać nerwowość, niepokój, a w najgorszym przypadku problemy z sercem. Z kolei, celem napojów sportowych jest uzupełnienie minerałów i elektrolitów utraconych po intensywnym treningu.

Nie należy jednak spożywać ich zbyt często, ponieważ zawierają one sporą dawkę cukru i inne niezdrowe dodatki. Naturalną dla nich alternatywą jest 100% woda kokosowa, które jest całkowicie zdrowa i bezpieczna dla naszego organizmu.

Przeczytaj koniecznie: Napoje energetyczne dla twojego ciała

Brak regenerującego snu

W nocy, podczas snu, następują ważne procesy związane z odnową organizmu na poziomie komórkowym, również w mózgu.

Mimo tego, że doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia ilość godzin snu, wielu z nas nie przeznacza godzin nocnych na solidny odpoczynek, co uniemożliwia prawidłową regenerację mięśni.

Ludzki organizm potrzebuje od 7 do 8 godzin nieprzerwanego snu na dobę – tylko w takich warunkach jest w stanie uzupełnić utracone w trakcie aktywności fizycznej składniki odżywcze i energię.

Prysznic natychmiast po treningu

Orzeźwiający prysznic

Branie prysznica natychmiast po treningu to kolejny błąd popełniany przez wiele osób. Najlepiej jest odczekać godzinę albo dwie i dopiero wtedy wskoczyć pod orzeźwiający prysznic. Dlaczego?

Na koniec treningu temperatura naszego ciała wynosi od 38 do 39,5 °C. Jeśli od razu wejdziemy pod zimny prysznic, nagła zmiana temperatury może doprowadzić do zaburzeń krążenia i wahań ciśnienia tętniczego krwi.

Przeczytaj koniecznie: Czy zimny prysznic jest zdrowy?

Spożycie ciężkostrawnych produktów

Jak już wspomnieliśmy, nie jedzenie po treningu wcale nie jest zdrowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co się spożywa. Unikaj produktów ciężkostrawnych, takich jak:

  • Czerwone mięso
  • Białe pieczywo
  • Czekolada
  • Pizza
  • Produkty mleczne

Produkty te poza tym, że są ciężkostrawne, dodatkowo utrudniają prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, jakie intensywnie zachodzą w organizmie po zakończeniu treningu.

Jakby tego było mało, przyczyniają się one również do wzrostu poziomu cukru we krwi, co bezpośrednio utrudnia zachowanie zdrowej i pożądanej masy ciała.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.