Trzustka i jej detoksykacja, jak ją przeprowadzić?

Trzustka i jej detoksykacja, jak ją przeprowadzić?

Ostatnia aktualizacja: 01 września, 2020

Trzustka to organ, który ma kształt przypominający łzę i położona jest w górnej części jamy brzusznej. Trzustka jest narządem niezbędnym do naszego trawienia, ponieważ produkuje enzymy trawienne. Jeżeli organ jest w stanie zapalnym lub znajdują się w niej toksyny, bardzo utrudnia to prawidłowe trawienie. Dlatego, warto wiedzieć jak dbać o trzustkę i w jaki sposób, od czasu do czasu, przeprowadzić dietę oczyszczającą.

Trzustka – dieta oczyszczająca

Jak może dojść do infekcji lub zatrucia naszej trzustki? Cóż, nasza dieta zawsze jest pierwszym czynnikiem, który doprowadza do uszkodzenia organów wewnętrznych. Również czynniki zewnętrzne, pochodzące z otaczającego nas środowiska, mogą wpływać na funkcjonowanie trzustki.

Wszystko to, powoduje zachwianie równowagi hormonalnej w organizmie i doprowadza do takich chorób, jak cukrzyca. Powinniśmy zatem przeprowadzać detoksykację trzustki, aby zachować jej zdrowie. Za chwilę powiemy jak to zrobić.

1. Pożegnanie się z toksynami za pomocą roślin leczniczych

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, aby oczyścić trzustkę, jest wyeliminowanie z naszej diety alkoholu, tytoniu i wszystkich pokarmów uznawanych jako “fast food”. Wiemy, że rzucenie palenia jest trudne, ale jest to poświęcenie, które warto zrobić. Dzięki temu, możemy przedłużyć nasze życie nawet o kilka lat. Powinniśmy również zmniejszyć spożycie cukrów, mąki i słodyczy, dzięki temu poczujemy się dużo lepiej. Istnieją również cudowne zioła lecznicze, które pomogą nam oczyścić trzustkę:

Sok z cytryny
  • Herbata imbirowa. Jest przeciwzapalna, oczyszcza nasz organizm, koi i jest dobrym przeciwutleniaczem.
  • Zielona herbata. Co powiesz na to, aby pić ją na śniadanie i na podwieczorek? Dzięki temu, dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej dawki przeciwutleniaczy, które pomogą nam oczyścić trzustkę.
  • Napar z lukrecji. Lukrecja pobudza przemianę materii i pobudza produkcję żółci, która pomaga w trawieniu pokarmów. Nadaje się idealnie do oczyszczania trzustki.

2. Woda i odpowiednie soki

Byłoby idealnie, gdyby nasza dieta oczyszczająca trwała co najmniej 10 dni. Zacznij swój dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, jednego kiwi i filiżanki płatków owsianych. Podczas diety oczyszczającej, należy pić dwa litry wody i spożywać owoce i warzywa.

Smoothie z kiwi

Zwiększ dzienną dawkę spożywania zielonych warzyw liściastych, bogatych w witaminy z grupy B oraz wszystkie warzywa bogate w przeciwutleniacze i witaminy, takie jak papaja, pomarańcze i truskawki. Najlepiej, przygotować sok z ananasa i papai, chociaż najlepszym sokiem do oczyszczania trzustki jest kiwi.

Zobacz takżeSzklanka gorącej wody na czczo: oto 7 korzyści

3. Zalety gorącego prysznica i gorącej kąpieli

Może cię to zdziwić, ale biorąc codziennie gorący prysznic lub kąpiel, pobudza się trawienie i poprawia zdrowie naszej trzustki. Dzięki temu, stymulujemy i aktywujemy jej działanie.

Gorąca kąpiel

Dlatego też, zachęcamy do tego, abyś codziennie przed pójściem spać, wzięła gorącą kąpiel, która pomoże ci się zrelaksować, co wpłynie na lepszy sen i pobudzi funkcje trzustki.

4. Dbaj o swoje emocje i zredukuj stres

Może się to wydawać głupie, ale nie jest. Należy pamiętać, że w okresie niepokoju czy stresu, podnosi się poziom hormonu o nazwie kortyzol, który jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu.

Relaks w domu

Negatywne emocje i obawy, wpływają niekorzystnie na podstawowe funkcje naszego organizmu i na procesy trawienne, przez co podnoszą ryzyko występowania infekcji jelit czy zapalenia jelita grubego. Wszystko to, może doprowadzić do osłabienia funkcji trzustki i zmniejszenia produkcji enzymów trawiennych, przez żołądek.

Trzeba więc wziąć pod uwagę to, jak ważne jest, abyśmy znaleźli czas dla siebie i mogli się zrelaksować, pójść na spacer czy dobrze zjeść. Jak widzicie dbanie o trzustkę nie jest bardzo trudne, wystarczy zwrócić na nią większą uwagę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.