Trzustka - zatroszcz się o nią!

Trzustka - zatroszcz się o nią!

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2015

Każdy z nas doskonale wie, że trzustka to część ludzkiego ciała, jednak nie wszyscy jesteśmy w stanie określić, jaką rolę pełni ten organ w naszym organizmie ani jakie symptomy wskazują na zaburzenia jego pracy.

W tym artykule wyjaśniamy, co to jest trzustka oraz jakie produkty żywnościowe i suplementy diety pomogą zachować jej zdrowie.

Trzustka – jaka jest jej rola w organizmie?

Trzustka to gruczoł znajdujący się w nadbrzuszu, tuż za żołądkiem i przed kręgosłupem. Spełnia dwie funkcje:

  • Wydziela enzymy trawienne, które przenikają do jelita cienkiego – to właśnie jest jej podstawowa funkcja, która odgrywa jedną z kluczowych ról w prawidłowym procesie trawiennym, szczególnie w trawieniu tłuszczów i białek.
  • Produkuje trzy rodzaje hormonów, które przedostają się do krwi: odpowiadającą za poziom energetyczny organizmu insulinę, glukagon i somatostatynę. Wszystkie trzy są ze sobą ściśle powiązane i, aby organizm mógł utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, musi występować między nimi równowaga.

Sprawdź, czy twoja trzustka pracuje prawidłowo

Z trzustką mogą wiązać się następujące choroby: zapalenie trzustki, cukrzyca, mukowiscydoza i rak trzustki. Pamiętaj, że chora trzustka bardzo wcześnie wysyła sygnały, że dzieje się z nią coś niedobrego i powinniśmy się szczególnie o nią zatroszczyć.

Poniżej przedstawiamy kilka symptomów, które powinny cię zaalarmować i skłonić do przeprowadzenia odpowiednich badań i działań.

  • Stan naszej trzustki znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie naszych ust, przejawia się w postaci zaburzeń apetytu oraz ochoty na rozmaite potrawy. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w tych trzech aspektach, to właśnie mogą być zaburzenia trzustki. Zwróć uwagę, jeśli często nachodzi cię ochota na słodkości, szybko odczuwasz sytość, a po chwili znów dopada cię wilczy głód.
  • Innym wyraźnym symptomem zaburzeń pracy trzustki są problemy z trawieniem i chroniczne zaparcia. Co prawda mogą być one również oznaką chorób innych organów, jednak równie dobrze mogą wskazywać na trzustkę.
  • Jeśli jesteś szczupłą osobą, a mimo to bez wyraźnych powodów twój brzuszek widocznie odstaje, również może to być znakiem, że trzustka ma problemy.

Żywność zdrowa dla trzustki

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom trzustki, zwłaszcza jeśli w rodzinie zdarzały się choroby tego gruczołu, jest włączenie do swojej diety odpowiednich produktów żywnościowych, które przedstawiamy poniżej.

Każdy z nich posiada naturalne właściwości regulujące poziom cukru we krwi, dzięki czemu znacznie ułatwiają pracę trzustki.

  • Zielony groszek: To smaczne warzywo zyskało miano “roślinnej insuliny”. Zalecamy więc, by nie zabrakło go w twojej codziennej diecie. Twoja trzustka będzie ci wdzięczna za tę zmianę.
Świeży zielony groszek
  • Drożdże piwne: Ten suplement diety jest niezbędny w naszym jadłospisie – oprócz tego, że ma zbawienny wpływ na pracę trzustki, reguluje również pracę układu nerwowego oraz jest wielkim sprzymierzeńcem urody, szczególnie włosów, skóry i paznokci.
  • Stewia: Ten w pełni naturalny słodzik o zerowej zawartości kalorii umożliwia nam zdrowe i naturalne osładzanie rozmaitych produktów. Pamiętaj jednak że, aby regulować poziom cukru we krwi, należy ją spożywać w stanie czystym, nierafinowaną.
  • Cynamon: Przyprawa ta, którą łączy się ze stewią w naturalnej kuracji leczącej cukrzycę, powinna na co dzień zagościć na naszych talerzach. Cynamon możemy dodawać do owoców, jogurtów, wszelkiego rodzaju deserów, a także mięs i innych potraw.
Aromatyczne laski cynamonu

Trzustka a problemy na tle emocjonalnym

W przypadku naturalnego leczenia jakiejkolwiek dolegliwości powinniśmy wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju aspekty, jakie mogą wpływać na stan naszego organizmu. Dowiedz się, jakie emocje uwalniają się wraz z zaburzeniami pracy trzustki.

Osoby, które cierpią na zaburzenia równowagi pracy trzustki, zwykle zachowują się obsesyjnie i mają wciąż te same idee i pomysły. Czasem mogą to być po prostu manie lub codzienne rytuały, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy, jednak nasze otoczenie, owszem – od razu je dostrzega.

Ta obsesyjna postawa wynika z zablokowania energii pochodzącej z trzustki.

Oprócz codziennego spożywania wymienionych powyżej produktów, kluczową rolę przy zaburzeniach pracy trzustki odgrywa kontakt z naturą, w szczególności z ziemią. Na łonie natury mamy okazję do uwolnienia blokujących nas idei i wprowadzenia równowagi energetycznej.

Jak najczęściej wyjeżdżaj za miasto, chodź na bosaka, pozwól, by zmoczył cię deszcz, kąp się w rzekach i jeziorach, od czasu do czasu ubrudź się jak dziecko… Być może z początku wyda ci się to bezsensownym pomysłem, ale z czasem przekonasz się, że twoje ciało tego potrzebuje, a ty poczujesz wielką radość i pogodę ducha. Dla trzustki jest to naprawdę oryginalna i zdrowotna terapia.

Piesza wycieczka górska

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.