Udar mózgu u kobiet ― czynniki ryzyka

W celu zapobieganie udarowi jest bardzo ważne, aby prowadzić zdrowy styl życia, a także zdrowo się odżywiać, porzucając złe nawyki, takie jak na przykład palenie tytoniu. Naucz się także kontrolować swoje emocje.
Udar mózgu u kobiet ― czynniki ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2022

Udar mózgu u kobiet… Już same słowa wzbudzają w nas strach. Tymbardziej, że jeżeli spojrzymy na statystyki, to zauważymy, że 2 na 3 ofiary śmiertelne to kobiety.

Udar mózgu u kobiet to choroba z większym wskaźnikiem umieralności niż rak piersi.

Warto zastanowić się nad wagą problemu, bo często nie zdajemy sobie sprawy, że dotyczy on nas samych. Dlatego też powinniśmy znać czynniki ryzyka tej dolegliwości, zwanej też incydentem mózgowo-naczyniowym lub apopleksją. Skuteczna profilaktyka i zdrowy styl życia mogą okazać się niewykle pomocne.

To co? Przechodzimy do informacji? Kilka minut czytania może zrobić wiele dobrego dla Twojego zdrowia. Zaczynamy!

Udar mózgu u kobiet ― czynniki, o których należy pamiętać

1. Ostrożnie z leczeniem hormonalnym

Wiele kobiet corocznie poddaje się skomplikowanym terapiom hormonalnym, żeby zwalczyć efekty menopauzy. Na dłuższą metę, ten rodzaj leczenia może przynieść ze sobą inne problemy zdrowotne, a wśród nich udar mózgu.

Kobieta u lekarza

Warto też pamiętać, że wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, które mamy zwyczaj zażywać, mogą mieć w przyszłości ogromne skutki uboczne. Najlepiej zawsze konsultować z naszym ginekologiem wszystkie możliwe skutki uboczne tego typu terapii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Metody antykoncepcji: Poznaj prawdy i mity na ten temat

2. Nadciśnienie.

Podwyższone ciśnienie jest “cichym wrogiem” –  ma bardzo negatywny wpływ na nasze funkcje zdrowotne, a nawet nie zdajemy sobie z niego sprawy. Wielu ludzi cierpi na nadciśnienie, a dowiaduje się o tym dopiero przy udarze mózgu. Trzeba pamiętać o regularnym mierzeniu ciśnienia. Nic nie kosztuje zmierzyć sobie ciśnienie od czasu do czasu, a dzięki temu możesz uniknąć takich niebezpiecznych powikłań jakim jest udar mózgu u kobiet.

3. Uwaga na dodatkowe kilogramy

Nadwaga jest problemem zdrowotnym. O tym wiedzą wszyscy. Wiemy również, że gdy osiągamy pewny wiek, nasz metabolizm się zmienia i łapiemy te niepotrzebne kilogramy w okolicach talii. Jeżeli Ty też masz ten problem, udaj się po radę do dietetyka. On pomoże Ci pozbyć się zbędnego tłuszczu. Jeżeli nie zareagujesz na czas, automatycznie podwyższasz ryzyko zachorowania na udar mózgu.

4. Cierpisz na migrenę?

Migrena jest spotykana dużo częściej wśród kobiet niż wśród mężczyzn. To właśnie my cierpimy najbardziej na ten okropny, napięciowy ból, który praktycznie wstrzymuje nasze życie codzienne i zmusza nas do szukania oazy ciszy i spokoju w naszej sypialni.

Ból głowy - udar mózgu u kobiet

Musimy mieć świadomość, że według tego co mówią neurolodzy, ten rodzaj dolegliwości jest bardzo silnie związany z problemami niedokrwienia i wylewami mózgowymi. Chodzi przede wszystkim o rolę naczyń krwionośnych w bólach migrenowych. Co powinnyśmy zrobić? Zawsze dostosowuj się do zaleceń lekarza i uważaj na odżywianie. Jak wiesz, jest wiele produktów spożywczych, które mają efekt łagodzący przy migrenach.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Bóle głowy – poznaj ich najczęstsze przyczyny

5. Choroby układu krążenia

Lekarze nie mają tu żadnych wątpliwości: przy jakimkolwiek problemie zdrowotnym,  kobiety zwlekają dużo więcej czasu niż mężczyźni, zanim pójdą do lekarza.  Zazwyczaj, gdy coś nam dolega, usprawiedliwiamy to zmęczeniem albo codziennymi problemami. Mówimy sobie: “To przyspieszone bicie serca, to notoryczne zmęczenie, jest wynikiem stresu . To nic takiego”.

Serce i stetoskop

Musisz uważać i dbać o siebie. Każdy dziwny objaw, który u siebie zauważysz, poinformuj o tym lekarza. My, kobiety, uzewnętrzniamy problemy układu krwionośnego zupełnie inaczej niż mężczyźni. Zwróć szczególną uwagę na ucisk w klatce piersiowej, na duszności podczas wchodzenia po schodach, a nawet na bóle szyjne albo bóle szczęki. Może to być coś poważnego, a Ty nawet sobie nie zdajesz z tego sprawy.

6. Okresowe badanie krwi – koniecznie

Oprócz podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów, jest jeszcze inny wskaźnik – podwyższona ilość czerwonych krwinek. To jeden z symptomów poprzedzających udar mózgu. Oznacza, że nasza krew jest bardziej gęsta, a co za tym idzie, ryzyko jest dużo większe.

Dlatego też nie zastanawiaj się dłużej. Ustal z Twoim lekarzem okresowe badania kontrolne krwi i będziesz mogła zapobiec wielu problemom. Twoje zdrowie to nie jest coś, co możesz odłożyć “na później”.

7. Bezdech senny

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Dobry sen – jak go sobie zapewnić?

Chrapanie

Czasami nie zwracamy uwagi na rzeczy tak podstawowe jak, na przykład, chrapanie. A nie jest ono ani zdrowe, ani normalne. Powinnaś wiedzieć, że zespół bezdechu sennego, to jeden z głównych czynników ryzyka. Nadchodzący udar mózgu może się tak objawiać. Powód? Podnosi nasze ciśnienie krwi, ale jednocześnie obniża poziom zawartego w niej tlenu.

Jeżeli cierpisz na bezdech senny, nie zapomnij powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.

Czy udar mózgu u kobiet jest możliwy do uniknięcia?

Uprzedzamy, że nie znamy żadnego magicznego zaklęcia na uniknięcie chorób. Czasami sam fakt, że w rodzinie były przypadki konkretnych chorób, może podwyższyć ryzyko, że również i my na nie zachorujemy. Ale nie zmienia to faktu, że możemy Ci pomóc im zapobiec. W miarę możliwości, staraj się prowadzić zdrowy tryb życia i w ten sposób wyeliminować ryzyko dolegliwości sercowo-naczyniowych.

A tutaj kilka naszych porad:

  • Jeżeli jesteś nałogową palaczką – nie czekaj. Rzuć palenie już dzisiaj. To naprawdę niebezpieczny nawyk.
  • Staraj się utrzymać odpowiednią wagę, wykonuj na codzień ćwiczenia fizyczne i uważaj na swoje odżywianie.
  • Dbaj o swój stan emocjonalny i kontroluj poziom stresu w Twoim życiu.
  • Nie zapominaj o okresowych kontrolach – przede wszystkim ciśnienie tętnicze i cholesterol. Pamiętaj też o zdrowiu Twojego serca.
  • Zadbaj przede wszystkim o siebie. Bardzo często my, kobiety, zajmujemy się wszystkimi dookoła: dziećmi, rodzicami, mężem… Twoje zdrowie powinno być dla Ciebie priorytetem. Nigdy nie zażywaj leków na własną rękę. Przy jakimkolwiek problemie zdrowotnym, od razy idź do lekarza. Na udar mózgu nie ma zbyt wielu lekarstw, najważniejsza jest profilaktyka.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.