Umiejętne picie wody a Twój stan zdrowia

Rekomendowana ilość wody to 1,5 - 2 litry dziennie. Jeżeli nie jesteś w stanie wypijać tych 6 - 8 szklanek, sięgaj po aromatyzowane wody smakowe.
Umiejętne picie wody a Twój stan zdrowia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Nieustannie doradza się nam picie wody, dzięki której oczyszczamy nasze ciało i poprawiamy stan zdrowia. Pytanie tylko, czy robimy to umiejętnie? Ważna jest nie tylko ilość, ale też sposób picia wody.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci kiedy i jak należy nawadniać organizm.

Znaczenie wody

Wchodzi ona w skład wszystkich płynów ustrojowych (mocz, pot, soki żołądkowe, ślina, łzy itd.) i jest niezbędna w codziennej aktywności naszych komórek.

Weź pod uwagę, że nawadnianie organizmu, to nie tylko wypijanie wody z butelki, ale też dostarczanie jej za pośrednictwem produktów spożywczych. Mamy tu na myśli przede wszystkim warzywa i owoce.

Picie wody z butelki

Jaki rodzaj wody?

Jeżeli jest wysokiej jakości, picie wody z kranu jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. To ekologiczna i najtańsza opcja. Musisz mieć jednak pewność, że pochodzi ona z zaufanego źródła.

Wody butelkowane są, oczywiście, alternatywą. Możesz też zainstalować filtry osmotyczne. W każdym przypadku woda nie powinna mieć ani szczególnego smaku, ani zapachu.

Jakie ilości?

Generalnie, polecamy wypijanie od półtora do dwóch litrów wody dziennie (jakieś 6 – 8 szklanek). W dalszej części artykułu znajdziesz kilka dobrych rad, które ułatwią Ci spożycie tak dużych ilości.

Koniecznie weź pod uwagę, że duży wpływ mają też pory roku i aktywność fizyczna. Latem powinniśmy pijać dużo więcej wody niż zimą.

Stopniowo zacznij zwiększać ilości. Co 2 -3 dni włącz dodatkowe pół szklanki. Zobaczysz jak zmienia się Twój stan zdrowia. Będziesz miała więcej energii, poprawi Ci się cera. Oczywiście, będziesz się też dużo bardziej pocić. To normalne. Twój organizm eliminuje w ten sposób toksyny i inne zbędne związki.

Szklanka wody

Najlepiej na czczo

Najlepszy moment na picie wody, to wcześnie rano; na czczoPrzed śniadaniem możesz spokojnie wypić aż 4 szklanki wody. Ważne, żeby nie robić tego “na siłę” i w pośpiechu. Zacznij od małych ilości i stopniowo je zwiększaj.

To prosty sposób na aktywowanie wszystkich organów wewnętrznych. Istotna jest również temperatura wody:

  • Jeżeli masz problemy z zaparciami, polecamy picie ciepłej wody.
  • Jeżeli, z kolei, cierpisz na biegunki, wybieraj chłodną wodę (nie zimną!).
  • Dla pozostałych osób najlepszy jest wybór letniej wody.

Przed posiłkami

Picie wody przed posiłkami sprawi, że uśmierzysz głód, unikając w ten sposób jedzenia w nadmiarze i zbyt szybko. Wystarczy szklanka na 15 minut przed jedzeniem.

Nigdy w trakcie posiłków

Najgorszym z możliwych momentów są posiłki. Woda miesza się z sokami żołądkowymi i jedzeniem, znacznie utrudniając proces trawienia. Na pewno będzie nam się chciało pić. Musimy się przyzwyczaić do pijania wody przed siadaniem do stołu. Możesz też włączyć do Twojego menu dania, takie jak zupy i surówki. Są równie dobrym źródłem wody.

Zaraz po jedzeniu polecamy wypijanie herbaty ziołowej.

Picie herbaty

W godzinach nocnych

Bardzo korzystne jest wypijanie szklanki wody zaraz przed pójściem spać. Uwaga z ilością! Nie chodzi o to, żeby musieć wstawać w nocy i iść do łazienki. Wypoczynek przede wszystkim!

Kilka dodatkowych porad

  • Istnieją przepyszne i oryginalne wody smakowe: z kwiatami, owocami i ziołami.
  • Nie zapominaj o naparach ziołowych.
  • Zawsze miej w domu przygotowany dzbanek lemoniady (woda, sok z cytryny, świeża mięta i stewia).
  • Noś w torebce małą butelkę wody. W domu staraj się mieć ją zawsze pod ręką.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Malagelada, J.R., Go, V.L., Summerskill, W.H. (1979) Different gastric, pancreatic, and biliary responses to solid-liquid or homogenized meals. Dig Dis Sci, 24(2). PMID: 371939

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.