Wapń – nie tylko w produktach mlecznych!

1#:Wapń - nie tylko w produktach mlecznych!.jpg

Gdy słyszymy słowo wapń, każdemu z nas na myśl od razu przychodzi obraz mleka, jogurtów, serów i innych wyrobów mlecznych. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele jest innych, niemlecznych produktów, które zawierają wapń. Dziś znajdziemy kilka z nich i bliżej się im przyjrzymy.

Wapń dla każdego!

Pierwiastek ten znajduje się nie tylko w mleku i nabiale. To dobra wiadomość nie tylko dla wegetarian i wegan, ale również dla osób, które nie tolerują i nie przyswajają produktów mlecznych, a także dla tych, którzy chcą znaleźć ich substytut.

Grupy żywności bogate w wapń:

 • napoje i soki warzywne
 • zielone warzywa
 • suszone owoce
 • woda mineralna

3#:migdal-wapń.jpg

 • aromatyczne suszone zioła: używa się ich w małych ilościach, jednak jeżeli będziemy dodawać je regularnie do potraw w celu poprawienia i uwydatnienia smaku, przy okazji uzyskamy sporą dawkę wapnia. Z niektórych ziół można spróbować wykonać napar. Zioła, o których tu mowa to suszony tymianek, koper, majeranek, szałwia, oregano, mięta i bazylia.
 • nasiona sezamu: palone dostarczają znaczne ilości wapnia. Można wykonać z niego tahini (typowy krem wykorzystywany w kuchni arabskiej). Dzięki temu oprócz wapnia dostarczymy witaminy B1, B6, mangan, magnez i miedz. Śmiało można również posypać nimi sałatki, pieczywo i ciasta, a nawet dodać odrobinę do soku.
 • nasiona lnu: ich właściwości są bardzo podobne do nasion sezamu. Oprócz tego olej lniany działa przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo. Można go włączyć do przepisu na domowy chleb, dodać do ciasta, sałatki, sosów czy koktajli do picia.
 • rośliny strączkowe: wapń to aż 13% ich składu szczególnie fasola biała i czarna. Jednocześnie wpływają na poziom cukru we krwi i regulują jej ciśnienie. Należy pamiętać, że częste ich spożywanie może powodować wzdęcia. Fasole można łączyć z warzywami, gulaszem czy zapiec w piekarniku.
 • mniszek lekarski: oprócz tego, że korzystnie wpływa na wątrobę, działa moczopędnie i jako przeciwutleniacz jego liście mogą być dodawane do sałatki,  w nim więcej wapnia niż w mleku (187 mg/ 100 g). Do spożycia nadają się również gotowane korzenie mniszka.
 • pomarańcze: to jeden z niewielu owoców, które mogą dostarczyć organizmowi wapń (65 mg/jedna sztuka). Ponadto powszechnie wiadomo, że są bogatym źródłem witaminy C. Wykorzystywane są w sałatkach owocowych koktajlach, ciastach i innych deserach.
 • komos ryżowy i szarłat wyniosły zwany też amarantusem: rośliny uprawne bardzo chętnie używane są w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Amarantus na przykład jest bardzo odżywczy i posiada 18% wapnia. Osoby, które nie tolerują mleka, mogą te zboża mieszać z ryżem, zrobić z nich zupę, lub usmażyć z warzywami. Komos natomiast, który również zbawiennie wpływa na organizm, można dodawać do placków i ciast.
 • skorupki z jajka: już od czasów starożytnych wiadomo, że ta część jajka jest bogata w wapń i pomaga w przemianie materii organizmu. Należy dokładnie umyć jajko, unikając przy tym zarysowania jego skorupki i wycisnąć sok z cytryny. Marynować jajko w uzyskanym soku przez 12 godzin, następnie usunąć je drewnianą łyżką i powoli wypić powstałą miksturę.

6#:osteoporoza-jpg.jpg

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości: Daniella Segura, Thoranin Tiriwit, Rune T, Jennifer, Jeanette Svensson, Judi, Mario Lopez Egusquiza.