Wiecznie zimne ręce i stopy — brzmi znajomo?

Psychologia również odnosi się do zimnych rąk i stóp. Wiąże to zjawisko z problemami w podejmowaniu decyzji i iściu śmiało przez życie.
Wiecznie zimne ręce i stopy — brzmi znajomo?

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2016

W chłodne zimowe wieczory jest całkowicie zrozumiałe, że nasze ręce i stopy marzną. Nieraz są niemalże lodowate i nie wzbudza to większego zdziwienia ani podejrzenia. U wielu osób tymczasem zjawisko zimnych kończyn występuje również w sezonie letnim, gdy temperatury otoczenia są już wyższe.

Jak wtedy to wytłumaczyć? Jedną z głównych przyczyn jest słabe krążenie krwi, a po przeczytaniu poniższego artykułu odkryjesz kilka innych powodów, przez które nasze ręce i stopy są wiecznie zimne.

Zimne ręce i nogi przez okrągły rok

Tak naprawdę jest to dość niezrozumiałe, gdy w letni upalny dzień, kiedy całe ciało jest rozgrzane i spocone stopy, czy też ręce pozostają zimne jak po wyjęciu z lodówki. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w naszym krwiobiegu. W określonych momentach i warunkach krew, która jest kierowana do stóp i rąk a dokładniej do ich zakończeń czyli palców jest stamtąd wycofywana, co powoduje ich przemarznięcie i brak wrażliwości.

W okresie zimowym przy niskich temperaturach otoczenia jest to całkiem zrozumiałe i wytłumaczalne. Jednak jaka jest przyczyna zimnych rąk i stóp w środku gorącego sezonu wakacyjnego?

Przyczyn powinniśmy szukać nie tylko w działaniu układu krwionośnego, ale podobne objawy mogą być wynikiem stosowana diety ubogiej w kalorie lub ciężkich przypadków chorób serca.

Zimne stopy

Jest to zjawisko dość niezrozumiałe szczególnie dla osób, które nie uskarżają się na stan zdrowia, są aktywne fizycznie, a mimo to w środku lata muszą używać skarpetek do ogrzania lodowatych stóp. Może być to ostrzeżeniem, które wysyła organizm przed tym, że w ciele zaczyna dziać się coś poważnego.

Warto zwrócić uwagę na to, że tak samo ręce, jak i stopy to końcowe części kończyn górnych i dolnych. Są to najważniejsze części umożliwiające nam bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym w momencie, gdy chcemy coś przenieść lub pragniemy się poruszać.

Jak już zostało wspomniane wyżej, jedną z głównych przyczyn biorąc pod uwagę funkcjonowanie organizmu jest słabe krążenie krwi. Możliwe, że odpowiedzialna za to jest również postawa, jaką przyjmujemy w pracy, która uniemożliwia poprawne docieranie krwi do tych części ciała.

Innym powodem może być zwężenie naczyń krwionośnych, niskie tempo przemiany materii czy też niskie ciśnienie krwi.

Inne powody zimnych rąk i stóp

Może nigdy nie przyszłoby Ci to do głowy, że emocje również mają wpływ na temperaturę rąk i stóp. Jak to możliwe? Otóż jeżeli nasze ręce i stopy są lodowate, przez cały rok oznacza to, że organizm często jest w sytuacji zawieszenia.

Co to oznacza? Dla lepszego zrozumienia wyobraź sobie sytuację, że masz ochotę na zrobienie czegoś, jednak z niewyjaśnionych przyczyn nie decydujesz się na ten ostatni krok. Coś wewnętrznie Cię hamuje.

Gdy jesteś na zakupach i nagle poczujesz ochotę zjedzenia czekolady, ale jesteś na diecie lub cena jest zbyt wysoka, automatycznie robimy krok do tyłu i się wycofujemy. Organizm tę sytuację interpretuje i traktuje jako sygnał do zatrzymania krążenia w tym momencie w tej części ciała.

Psychologia cały czas bada i szuka relacji między wycofywaniem się lub awansem przy podejmowaniu decyzji a zimnymi zakończeniami kończyn.

Zimne stopy i ręce

W momencie, gdy nie potrafisz zrobić kroku do przodu i zdecydować się na przykład na pójście na studia, dorosnąć, założyć rodzinę, robić to, o czym zawsze marzyłeś, organizm otrzymuje rozkaz, by nie wysyłać krwi do stóp.

W momencie, gdy pragniesz kogoś przytulić, złapać za rękę jednak brakuje Ci odwagi, by to zrobić, gdy patrzysz, ale brakuje Ci odwagi, by dotknąć, wtedy to ręce stają się zimniejsze niż lodowiec.

Identyfikacja chłodnych rąk i stóp jest bardzo prosta, bardziej skomplikowane jest odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego tak się dzieje, jeżeli problem jest o podłożu emocjonalnym. Na pewno jest to zrelacjonowane z pewnym konfliktem między tym, co robisz i mówisz, a w rzeczywistości czujesz.

Pamiętaj o tym, że życie to Twój czas i właśnie nadszedł moment na działanie i cieszenie się nim! Nie kumuluj w sobie uczuć. Nie dawaj swoim rękom i nogą więcej powodów do wycofywania się, a zobaczysz, że od tej pory przestaną być tak zimne, gdy na zewnątrz panują tropikalne upały.

Sposoby na zimne ręce i nogi

W przypadku, gdy rzeczywistym problemem z temperaturą kończyn jest krążenie krwi, warto skorzystać z właściwości naturalnych środków rozgrzewających.

Imbir

Rozgrzewający imbir

Imbir przyśpiesza metabolizm i zapobiega problemom żołądkowym. Również poprawia krążenie krwi, łagodzi bóle mięśni i podnosi temperaturę ciała. Zaleca się picie herbaty wykonanej z następujących składników:

  • 1 łyżeczka startego imbiru
  • 1 szklanka wrzącej wody (250ml)

Cynamon

Cynamon posiada właściwości rozgrzewające szczególnie część brzuszną ciała. Pomaga wyeliminować ból i kłopoty z trawieniem, podnosi temperaturę ciała w narządach wewnętrznych, poprawia krążenie krwi, a jednocześnie działa ogrzewająco na  zmarznięte ręce i nogi.

Odrobinę cynamonu można dodać do kawy czy też deseru.

Gingko Biloba

Gingko Biloba

Jest to naturalny środek doskonale rozgrzewający naczynia krwionośne, co później podnosi temperaturę kończyn, ułatwia przepływ krwi w mózgu i przywraca jasność umysłu. Gingko Biloba można przyjmować w postaci tabletek, które z łatwością można dostać w sklepach ze zdrową żywnością.

Należy pamiętać o regularnym wykonywaniu ćwiczeń, aby rozruszać ręce i nogi. Postaraj się by nie pozostawały długo w jednej pozycji. Dobrą techniką jest obracanie nadgarstków i kostek, a w między czasie poruszanie palcami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.