Wskazówki jak kontrolować lęk

Chcesz coś zrobić, ale uczucie lęku Ci to uniemożliwia? Spokojnie. Na szczęście można go pokonać.
Wskazówki jak kontrolować lęk

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2019

Lęk jest jednym z najczęściej występujących stanów zmiennych w dzisiejszych czasach. Powstaje często z powodu nagromadzenia stresu powstałego ze względu na wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Czynniki te w większości przypadków decydują o naszym nastroju.

Lęk znany jest również jako stan rozproszonego niepokoju, którego źródła pochodzenia nie jest w stanie wyjaśnić nawet sama osoba zmagająca się z tą dolegliwością.

Należy jednak wiedzieć, że lęk nie odnosi się do konkretnej sytuacji, jak na przykład strach, czy jakiegoś czynnika zewnętrznego, który go wywołuje, lecz jest przejawem konfliktu wewnętrznego, który prowadzimy sami ze sobą.

Z tego powodu poszukiwanie przyczyny lęku należy zacząć od przeanalizowania swoich własnych myśli i uczuć oraz zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę komplikuje nasze życie.

Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest szukanie pomocy u innych, pozwoli to poczuć, że nie jesteśmy sami z naszym problemem. Warto wiedzieć także, że wiele osób zmaga się ze stanami lękowymi, więc występowanie lęku nie jest niczym nietypowym.

lęk w oczach

Lęk – rodzaje

Lęk odczuwany

Występuje kiedy jakieś zdarzenie powoduje u kogoś odmienny stan świadomości, jednak kiedy zdarzenie to zakończy się, osoba zmagająca się ze stanem lękowym wróci do normalności.

lęk

Lęk domniemany

Lęk domniemany to stan na jaki niektóre osoby cierpią od dziecka, przez co lęk formuje część ich życia. W przypadku wystąpienia lęku tego rodzaju należy skorzystać z pomocy specjalisty. Pomoże to, dzięki odpowiedniemu leczeniu, kontrolować wszystkie szczególne sytuacje powodujące stany lękowe.

W większości przypadków stany lękowe można skutecznie leczyć. Często leczenie odbywa się bez użycia leków psychotropowych, wystarcza jedynie seria bardzo prostych i naturalnych sposobów.

Sposoby na kontrolowanie lęku

pozytywne myślenie a lęk

Pozytywne myślenie

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest kontrolowanie swoich myśli i emocji. Warto przestać być perfekcjonistą i nie przejmować się wszystkim wokół. Przejmowanie się wszystkim sprawia, że myśli się tylko o problemach i odczuwa niepokój.

Starajmy się więc być bardziej otwarci na życiowe możliwości i bardziej zrelaksowani. Starajmy się kontrolować nie tylko ruchy fizyczne, lecz także sposób myślenia. Przestańmy się zamartwiać o to co może się wydarzyć w przyszłości.

Pamiętajmy, że nie możemy przewidzieć przyszłości, więc powinniśmy bardziej przejmować się życiem codziennym.

Ulubione zajęcia

codzienne aktywności

Inną rzeczą, która pozwoli się uspokoić, jest poświęcanie przynajmniej godziny dziennie naszej ulubionej aktywności fizycznej. Zwykle osoby mające problem z lękiem poświęcają bardzo mało czasu na swoje ulubione czynności, ponieważ większość czasu spędzają, wypełniając obowiązki, które nie przynoszą żadnej satysfakcji.

Zatem jeżeli lubimy spacery, ćwiczenia, czytanie, spacerowanie itd. – śmiało! To najlepszy moment, aby zacząć poświęcać temu więcej czasu.

Ćwiczenia relaksacyjne

joga na lęk

Osoby mające stany lękowe mogą sobie również pomóc ćwiczeniami relaksującymi lub jogą.

Ćwiczenia te pozwalają odnaleźć wewnętrzny spokój, czego często brakuje nam do zaprowadzenia równowagi w naszym życiu. Poza tym mają bardzo dobry wpływ na ciało, pod względem fizycznym i duchowym.

Planowanie czynności

Pamiętajmy, aby nie zostawiać zaległych rzeczy do wykonania. Jedną z rzeczy, która powoduje niestabilność i niepokój, jest świadomość, że mamy czynności do wykonania, które powinniśmy już dawno zrobić.

Starajmy się tak zaplanować nasz harmonogram, zarówno w pracy, jak i w domu, abyśmy byli w stanie wykonać wszystkie zaplanowane rzeczy w terminie.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.