Jak wyleczyć ból podeszwy stopy?

Nadmierny nacisk na nogi, który jest przyczyną zapalenia powięzi podeszwy, może mieć różne podłoża, od nadmiernej nadwagi po noszenie niewłaściwego obuwia
Jak wyleczyć ból podeszwy stopy?

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2018

Zapalenie powięzi podeszwy jest dość częstą dolegliwością natury stóp. Objawy tej dolegliwości to przede wszystkim ból podeszwy lub pięty; występuje w podbiciu, w tylnej części pięty lub promieniuje na całą stopę.

Jest on często wywoływany nadmiernym naciskiem na stopę, przez co dochodzi do naderwania lub zerwania wiązadeł, co powoduje silny ból śródstopia i zdrętwienie w okolicach pięty.

Przyczyny bólu podeszwy stopy:

  • zbyt dużą masę ciała
  • ciążę
  • zbyt intensywną pracę
  • źle dobrane obuwie
  • płaskostopie lub bardzo wysokie podbicie stopy

Główne objawy

Do głównych symptomów zapalenia powięzi podeszwowej należą:

  • ból
  • pieczenie w tylnej części pięty lub całej stopie
  • zdrętwienie

Najczęściej dolegliwość ta atakuje tylko jedną stopę, aczkolwiek nie jest wykluczony ból podeszwy w obydwu.

Objawy zapalenia nasilają się zaraz po wstaniu – na przykład rano lub po dłuższym czasie spędzonym w pozycji siedzącej. Ból podeszwy może się też uaktywnić po intensywnych ćwiczeniach lub ciężkim dniu spędzonym w ciągłym ruchu.

Jak leczyć ból podeszwy?

W pierwszej kolejności na ból podeszwy zalecamy leczenie mające na celu zlikwidowanie stanu zapalnego powięzi podeszwowej i więzadeł.

Jak leczyć się w domu?

Pierwsza rzecz jaką możesz zrobić dla swoich stóp, aby uporać się z bólem pięty i podeszwy, jest chodzenie boso, tak często jak to tylko możliwe. Kolejny krok to okłady z lodu, stosowane co najmniej 4 razy dziennie po 20 minut. Zimne okłady to klasyczny sposób radzenia sobie ze stanem zapalnym.

Inna rzeczą, którą możesz wykorzystać to wkładki do butów podtrzymujące podbicie stopy, dzięki czemu odciążysz obolałe miejsca i zredukujesz ból. Dodatkowo, powinieneś poświęcać co najmniej 20 minut każdego dnia na ćwiczenia rozciągające.

chodzenie boso po trawie

Ostatecznością jest zażywanie leków, a jeśli już wykorzystałeś wszystkie inne sposoby, powinny być to leki przeciwzapalne, stosowane w rozsądnych ilościach nieprzekraczających dozwolonej dawki!

Jak leczyć się u specjalisty?

Jeśli działanie przeciwzapalne nie jest wystarczające, należy skłonić się ku silniejszemu i skuteczniejszemu leczeniu, które z pewnością zapewni Ci specjalista. Rozwiązaniem mogą być zastrzyki z kortykosteroidami, wstrzykiwane bezpośrednio w więzadło, podbicie lub piętę.

Następnie pobudza się dane miejsce prądem, aby steryd rozprzestrzenił się wewnątrz skóry i mięśni.

Na ból podeszwy specjalista może zalecić również rehabilitację mającą na celu jej rozciągnięcie oraz ścięgna Achillesa. Dodatkowo, lekarz lub fizjoterapeuta doradzi jakie ćwiczenia wykonywać, by wzmocnić mięśnie dolnych części nóg.

W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie specjalnych szyn ortopedycznych, które zakładane na noc mają za zadanie rozciągać mięśnie łydki oraz podbicie stopy. W ten sposób mięśnie nóg, ścięgna Achillesa i powięź podeszwowa zostają wzmocnione, co zmniejsza ból i odrętwienie.

Dobry sposobem jest także stosowanie wkładek ortopedycznych, które pomagają równomiernie rozłożyć nacisk na stopę w czasie chodzenia. Dzięki temu unikniesz dalszych kontuzji i komplikacji.

Zapamiętaj!

Nie ignoruj pojawiających się symptomów i trzymaj rękę na pulsie, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli domowe sposoby na ból podeszwy nie przynoszą oczekiwanych efektów, a ból się nasila, niezwłocznie udaj się do lekarza i stosuj się do jego zaleceń, aby pozbyć się tej dolegliwości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.