Zadbaj o swoje stawy biodrowe!

Powinniśmy wiedzieć, że nadwaga nie wpływa korzystnie na ogólny stan naszego zdrowia, ani na zdrowie naszych kości. Biodra i kolana, niestety najbardziej na tym cierpią.
Zadbaj o swoje stawy biodrowe!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ból dotykający stawy biodrowe zdecydowanie częściej dokucza kobietom niż mężczyznom. Ryzyko wystąpienia uszkodzenia lub drobnej kontuzji tej części ciała wzrasta z wiekiem, dlatego wraz z upływem czasu trzeba mieć to na uwadze.

Jeżeli już dziś niekiedy odczuwasz kłucie i ból w dolnej części pleców, które promieniuje aż do pośladków, a podczas chodzenia, wchodzenia po schodach odczuwasz, że stawy biodrowe zaczynają dokuczać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, a następnie przyjrzyj się swoim codziennym nawykom. Może jest coś, co można poprawić, aby ulepszyć komfort Twojego życia!

Stawy biodrowe – jak odpowiednio dbać o ich zdrowie?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że genetyka ma bardzo duże znaczenie, jeżeli rozmawiamy o ryzyku występowania problemów ze stawami biodrowymi.

Przypadłości takie jak zapalenia stawów i osteoporoza, jeżeli wcześniej występowały w rodzinie, niestety mogą mieć wpływ na późniejszy stan naszych kości i stawów.

Jeżeli kilku członkom Twojej rodziny stawy biodrowe przysparzają problemów, nie lekceważ tego! Będąc w posiadaniu tej wiedzy, zadbaj o odpowiednią postawę ciała i zatroszcz się o ich zdrowie. Bardzo ważna jest również dieta i aktywność fizyczna.

Czasem wystarczy kilka prostych ćwiczeń dziennie, a prawdopodobieństwo tego, że stawy biodrowe będą Ci dokuczać się zmniejszy.

Co negatywnie wpływa na stawy biodrowe?

1. Siedzący tryb życia

Wszyscy o tym wiedzą, jednak mało kto bierze sobie te przestrogi do serca. Ile godzin dziennie siedzisz? A ile czasu spędzasz, stojąc w jednym miejscu? Pamiętajmy, że nasze stawy biodrowe z łatwością można przeciążyć.

Bardzo typowym jest po przebudzeniu uczucie chrupnięcia właśnie w tym miejscu. Również zdarza się, że po zakończeniu ciężkiego dnia i wielu godzinach spędzonych na siedząco, odczuwasz uczucie pieczenia, które promieniuje aż do pośladków.

Pamiętaj zatem, że zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej jest wielkim wrogiem naszych kości i stawów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Praca siedząca – jak powinna wyglądać Twoja dieta

2. Nieodpowiednia dieta

Najprawdopodobniej wiele z nas kobiet przebrnęło już przez kilka diet odchudzających. Czy wraz z nimi zawsze dostarczana była odpowiednia dzienna dawka składników odżywczych?

Czy niezbędna ilość magnezu, wapnia i fosforu została zapewniona? U kobiet często występuje deficyt właśnie tych trzech substancji mineralnych, a dodając do tego nieodpowiedni sposób odżywiania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odbije się to na zdrowiu kości i stawów.

Tracą one bowiem swoją gęstość i zaczynają przysparzać problemów.

Należy również uważać na słodkie, gazowane napoje, kawę, czekoladę, alkohol, nikotynę, a nawet na czerwone mięso. Produkty te prowokują utratę wapnia i magnezu z organizmu, a z drugiej strony dostarczają aminokwasów siarkowych, które jeszcze intensywniej wspomagają wydalanie tych dwóch pierwiastków.

Pamiętaj zatem, by zawsze mieć na uwadze to, co jesz, ponieważ może to wpłynąć negatywnie lub pozytywnie na Twoje stawy i kości.

3. Częste chodzenie w butach na obcasie

Częste stosowanie butów na obcasie ma bardzo negatywny wpływ na plecy, a w konsekwencji na stawy biodrowe .

Buty na obcasie

Niejednokrotnie w pracy jesteśmy zobligowane do korzystania właśnie z takiego obuwia, jednak obcas nigdy nie powinien przekraczać wysokości 4 cm.

Częste korzystanie z butów o wyższym obcasie może zakończyć się poważnymi kontuzjami.

4. Uwaga na upadki

Ryzyko uszkodzenia biodra i obręczy miednicznej wzrasta wraz z wiekiem, gdy kości tracą swoją masę kostną i stają się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia.

Pamiętajmy, że czasem jeden nieostrożny krok dzieli nas od upadku, który może spowodować kontuzję stawu biodrowego. Nie ma znaczenia czy masz 20, czy 40 lat. Nigdy nie powinno się lekceważyć tych urazów.

Nieodpowiednio leczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań wymagających długoterminowych kuracji.

Jeżeli często spacerujesz lub regularnie uprawiasz sporty, zawsze pamiętaj o odpowiednim obuwiu i staraj się nie przeciążać zbytnio organizmu.

Koniecznie przeczytaj ten ciekawy artykuł: Regularne ćwiczenia fizyczne – 8 powodów

Jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych?

  • Wzbogać dietę o magnez i wapń — można to zrobić za pośrednictwem wielu produktów i suplementów diety. Jeżeli w Twojej rodzinie stawy biodrowe to wspólny problem, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który ma możliwość przepisania specjalnych środków.
Pływanie
  • W aptece znajdziemy wiele preparatów, które pomogą zadbać o stawy biodrowe i kości.
  • Aktywność fizyczna, pływanie — jeżeli jest to możliwe, na basen powinno się uczęszczać przynajmniej raz w tygodniu. Ćwiczenia w wodzie idealnie wzmacniają kości, mięśnie i stawy, a dodatkowo są świetnym sposobem na relaks.
  • Utrzymanie odpowiedniej wagi — otyłość już nawet kilka dodatkowych kilogramów negatywnie wpływa nie tylko na stawy biodrowe, ale i na kolana. Jest to nadprogramowy ciężar, który każdego dnia muszą dźwigać.
  • Staraj się odżywiać zdrowo i kontroluj swoje kilogramy. Jeżeli zauważysz, że mimo wysiłku Twoja waga się nie zmienia, a metabolizm szwankuje, skonsultuj się z dietetykiem. Naprawdę warto!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brooks AG, Redmond J, Domb BG. Hip diagnosis and decision making. In: Miller MD, Thompson SR, eds. DeLee and Drez’s Orthopaedic Sports Medicine. 4th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2015:chap 80.
  • Guyton JL. Hip pain in the young adult and hip preservation surgery. In: Azar FM, Beaty JH, Canale ST, eds. Campbell’s Operative Orthopaedics. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 6.
  • Buckley L, Guyatt G, Fink HA, Cannon M, Grossman J, Hansen KE, et al. 2017 American College of Rheumatology Guideline for the Prevention and Treatment of Glucocorticoid-Induced Osteoporosis. Arthritis Rheumatol. 2017;69(8):1521-1537

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.