Włosy dziecka - zadbaj o nie prawidłowo!

Odżywianie dziecka jest bardzo ważne. Oprócz tego, że w ten sposób będzie rosło zdrowe i silne, również i jego włosy na tym skorzystają!
Włosy dziecka - zadbaj o nie prawidłowo!

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Włosy naszych dzieci z biegiem czasu ulegają znacznym zmianom. Zaczynając od etapu niemowlęcia, powszechnie wiadomo, że jest ich niewiele, jednak nawet się nie obejrzysz, a zacznie ich być coraz więcej. W tym momencie powinieneś się postarać zapewnić optymalne warunki do tego, by rosły one zdrowe i mocne.

Oprócz tego od tych pierwszych chwil należy również przyzwyczajać i uczyć dzieci, jak odpowiednio dbać o włosy. Szczególnie dziewczynki powinny od najmłodszych lat nauczyć się dbać o swoje kosmyki.

Dzieci i włosy — wszystko, co trzeba wiedzieć

Włosy to nie tylko atrybut piękna i atrakcyjnego wyglądu. Jak wszystkie inne części naszego ciała również one potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Im szybciej uświadomisz to swojemu dziecku, tym lepiej.

W niniejszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w odpowiedni sposób zadbać o włosy Twojej pociechy. Dzięki nim będą one rosły zdrowe, mocne i piękne.

1. Charakterystyka wzrostu dziecięcych włosów

Nie martw się, jeżeli zauważysz, że Twój malec urodził się ze skromną czupryną i mimo upływu czasu nie ulega to zmianie. Nie ma w tym nic niepokojącego. Każdy ma swoje tempo wzrostu włosów, które jest uwarunkowane genetycznie.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak cierpliwie czekać na bujną czuprynę u naszego maluszka. Reguła potwierdza, że zazwyczaj po ukończeniu trzeciego roku życia włosy pokrywają już całą głowę dziecka. Są one lśniące, zdrowe i nawet zaczynają się kręcić.

Należy jednak pamiętać, że czupryna, z jaką nasza pociecha przychodzi na świat, nie jest jej ostatecznym wyglądem. Co więcej, z upływem czasu może ulec ogromnym zmianom. Wiele dzieci rodzi się z jasnymi blond włosami, które w miarę dorastania stają się coraz ciemniejsze.

Z tym samym spotykamy się w wypadku oczu. Niemowlęta przychodzą na świat z niebieskimi, ciemnoszarymi oczami i dopiero w wieku 8-9 miesięcy kolor definiuje się. A zatem dopiero upływie tego czasu można z większą pewnością stwierdzić, jaki kolor oczu będzie miała nasza pociecha.

Dlaczego tak się dzieje?

U niemowląt komórki produkujące melaninę są jeszcze niedojrzałe, z tego też powodu kolor oczu i włosów zdeterminowany genetycznie nie jest ostatecznie określony.

2. By włosy były mocne i zdrowe — dieta ma kluczowe znaczenie

Jak powszechnie wiadomo, dzieci potrzebują zróżnicowanej, zbilansowanej diety. Bez wątpienia powinna ona obfitować w białka, witaminy i inne substancje odżywcze.

Które ze składników pokarmowych wspomogą wzrost włosów dziecka i sprawią, że będą one silne i zdrowe?

Koktajl bananowy wzmacnia włosy

Witamina B (biotyna) ma zasadnicze znaczenie, jeżeli mowa o włosach, szczególnie we wczesnych etapach życia dziecka.

Oprócz tego, że wszyscy mamy zapisane w genach to, jak będą wyglądać nasze włosy i jaka będzie ich ilość, ważne jest, by w diecie uwzględnić składniki, które będą stymulować ich wzrost. Dlatego nie zapomnij uwzględnić w jadłospisie swojej pociechy następujących produktów:

  • jajka
  • chleb razowy
  • sery i jogurty
  • awokado
  • maliny
  • sardynki
  • łosoś
  • pstrąg
  • orzechy włoskie
  • banany
  • pomidory

Ostrożnie z włosami dziecka

Czy dzieci potrzebują takiej samej pielęgnacji i higieny włosów jak my — dorośli? Jak odpowiednio o nie zadbać by mogły rosnąć zdrowe i mocne? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które na pewno okażą się przydatne:

1. Jak często powinno się myć głowę dziecku?

Nie jest wskazane codzienne mycie, ponieważ doprowadzimy do przesuszenia włosów. Mycie co drugi dzień w zupełności wystarczy. W tym aspekcie również należy wziąć pod uwagę aktywność dziecka.

Dziewczynka drapie się w głowę

Jeżeli jest ono nerwowe i ruchliwe, co skutkuje tym, że mocno się poci, głowę trzeba myć częściej. Pamiętaj, by do pielęgnacji zawsze używać produktów hipoalergicznych, które zachowają naturalne pH skóry głowy dziecka.

2. Włosy trudne do rozczesania

Szczególnie długie włosy małych dziewczynek sprawią nam wiele kłopotu w momencie ich rozczesywania. Dobrze jest szczotkować kosmyki od dwóch do trzech razy dziennie. Dzięki temu również pobudzimy cebulki do wzrostu, a także stymulujemy krążenie krwi głowy i dotlenimy komórki.

Miej na uwadze poniższe wskazówki:

Olej kokosowy

Produkt ten jest dobrze znany z korzystnego wpływu zarówno na skórę, jak i na kondycję włosów. Działa jak odżywka. Wystarczy rozetrzeć kilka kropli olejku kokosowego w dłoniach, a następnie zaaplikować je na włosy dziecka od samego czubka głowy aż po ich końce.

Po zakończeniu rozczesywania zaleca się użycie grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

Ciepła woda destylowana i odżywka

W tym wypadku należy użyć butelki ze spryskiwaczem. Umieszczamy w niej wodę destylowaną, która nie wysusza włosów. Wcześniej należy ją podgrzać i wymieszać z odrobiną odżywki, której same używamy na co dzień.

Wstrząsnąć i rozprowadzić na włosach dziecka. Trik ten znacznie ułatwi rozczesywanie poplątanych włosów.

Ocet jabłkowy raz w tygodniu

Wystarczy w butelce ze spryskiwaczem umieścić 100 ml wody i 25 ml octu jabłkowego. Mieszankę stosujemy na wilgotne włosy dziecka i pozostawiamy do działania na około 15 minut. Po upływie zalecanego czasu należy ponownie umyć głowę. Zobaczysz, jakie kosmyki będą gładkie i miękkie w dotyku!

3. Prostownicom i suszarkom mówimy stanowcze NIE!

Nic się nie stanie, jeżeli z okazji ważnej uroczystości czy komunii wyprostujesz swojemu dziecku włosy.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że jeżeli chcesz, by czupryna Twojej pociechy była zdrowa i mocna, nie należy aplikować na nią żadnych agresywnych produktów, takich jak lakiery czy farby do włosów, a także unikać zabiegów wykorzystujących wysoką temperaturą, takich jak prostowanie czy suszenie.

Im później włosy zaczną być traktowane w ten sposób, tym lepiej. Pamiętaj również, że za każdym razem przed położeniem się spać dziewczynka powinna pozbyć się wszelkich spinek i gumek oraz dokładnie wyszczotkować kosmyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wade, M. S., & Sinclair, R. D. (2002). Disorders of hair in infants and children other than alopecia. Clinics in Dermatology20(1), 16–28. https://doi.org/10.1016/S0738-081X(01)00226-7
  • Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019;9(1):51–70. doi:10.1007/s13555-018-0278-6
  • Asifa N, Kusagur MS, SugaReddy. Prevalent Practices and Perceptions in Hair Cleansing. Int J Trichology. 2017;9(3):136–137. doi:10.4103/ijt.ijt_41_16
  • Zhou, Y & Rigoletto, Ray & Koelmel, D & Zhang, Guojin & Gillece, Tim & Foltis, Linda & Moore, David & Qu, X & Sun, C. (2011). The effect of various cosmetic pretreatments on protecting hair from thermal damage by hot flat ironing. Journal of cosmetic science. 62. 265-82.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.