Zapalenie stawów - 5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz

Powszechnie przyjęło się, że zapalenie stawów dotyka tylko ludzi otyłych lub starych. Prawda jest taka, że może przytrafić się w każdym wieku, nawet jeśli utrzymujesz normalną wagę.
Zapalenie stawów - 5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wyrażenie “zapalenie stawów” przywołuje skojarzenie starszej pani siedzącej na wózku inwalidzkim.

Ale czy naprawdę to schorzenie dotyka tylko starszych ludzi? Czy rzeczywiście cierpią na nie wyłącznie kobiety? Jeśli to prawda, jak można temu zapobiec? To tylko kilka ważnych kwestii.

Zapalenie stawów to nie jest temat częstych konwersacji. Niemniej jednak, warto poznać bliżej pewne kwestie, dzięki znajomości którym można podjąć niezbędne działania, by uniknąć rozwoju tego schorzenia.

1. Zapalenie stawów dotyka ludzi w każdym wieku

Wbrew powszechnej opinii, zapalenie stawów nie jest schorzeniem tylko starych ludzi. Może przytrafić się ludziom w każdym wieku. Dotyka zarówno dzieci, jak i starsze osoby.

Dlatego też niezwykle ważne jest przedsięwzięcie odpowiednich środków zapobiegawczych, aby uchronić się przed rozwojem tego schorzenia.

Pierwsze działanie, jakie powinno się podjąć, to wizyta u lekarza jak tylko zauważy się jakiekolwiek symptomy rozwoju zapalenia stawów. Najpopularniejsze z nich to gorączka, bóle głowy czy uczucie słabości. W pierwszych stadiach atakowane głównie są kolana oraz palce.

Wiek nie gra roli, jeżeli chodzi o tą przypadłość. Przykładowo, reumatoidalne zapalenie stawów zazwyczaj pojawia się pod koniec wieku dojrzewania, a następnie w dorosłości do 35 roku życia.

Nie jest jasne, co powoduje zapalenie stawów. Jednakże niektóre badania pokazały, że braki witaminy C mogą być winowajcą.

2. Możesz to leczyć

Wiele osób wierzy, że nie ma żadnych metod, by walczyć z tą przypadłością, ale są oni w błędzie!

Stosując psychoterapię, odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, osoba cierpiąca na zapalenie stawów może pozostać aktywna i zredukować fizyczny dyskomfort, który jest powodowany przez to schorzenie.

Dwie dłonie

Zdarzają się przypadki, że chorzy całkowicie zdrowieją, jeśli dolegliwość diagnozowana jest we wczesnym stadium.

Jednakże w innych przypadkach pełne wyleczenie jest niemożliwe. W zaawansowanych stadiach stawy i ścięgna ulegają wyniszczeniu.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz prowadzić styl życia z mniejszą ilością bólu i być może pozwalać sobie na więcej aktywności. Wystarczy wprowadzić w życie leczenie, które zaproponuje Ci lekarz.

3. Dlaczego przy zapaleniu stawów odczuwa się ból w kościach?

Tak naprawdę chorych nie bolą kości, ale stawy. Stawy, które są umiejscowione pomiędzy dwoma kośćmi powodują tak duży ból, że wydaje się, iż ból pochodzi właśnie z kości.

Jeśli źródłem bólu są rzeczywiście kości, to taka osoba cierpi na osteoporozę. Co więcej, mówi się, że chorzy są w stanie przewidzieć pogodę, ale nie zostało to naukowo udowodnione.

Wiele badań zostało przeprowadzonych, by to zbadać, ale wszystkie wykazały, że przypuszczenie to jest błędne.

4. Nie tylko kobiety cierpią na zapalenie stawów

Wiele osób myśli, że zapalenie stawów dotyka tylko kobiety – błąd. Jest to dolegliwość atakująca zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednakże w większości przypadków kobiety są bardziej podatne na rozwój tego schorzenia.

Ważne jest, by prowadzić zdrowy i zrównoważony styl życia bez względu na płeć. W ten sposób unika się ryzyka rozwoju zapalenia stawów.

5. Nie tylko otyli się z tym zmagają

Dziewczynka i pielęgniarka

Prowadzenie siedzącego trybu życia jest wyniszczające dla zdrowia i powoduje wielu chorób – kardiologicznych, nowotworów i otyłości.

Odnosząc się do ostatniej kwestii, mówi się, że otyłość może być czynnikiem powodującym zapalenie stawów. To zrozumiałe, iż wiele osób myśli, że degeneracja stawów jest skutkiem nadmiernej wagi.

Jednakże nie oznacza to, że ludzie z normalną wagą nie doświadczą tej dolegliwości. U tej grupy ludzi zapalenie stawów może rozwinąć się z następujących powodów:

  • Obecność bakterii
  • Nieleczone urazy, które wydarzyły się w przeszłości
  • Źle wyleczone i nieprawidłowo rehabilitowane złamania i inne zmiany
  • Uprawianie sportów, które nadwerężają stawy, zwłaszcza jeżeli nie dostarcza się wystarczających wartości odżywczych
  • Niedobór słońca
  • Brak zdrowej i zbalansowanej diety

Poruszyliśmy kwestie dotyczące zapalenia stawów, o których być może nie wiedziałaś. Teraz, kiedy jesteś już ich w pełni świadoma, kształtuj tak swoje życie, aby zapobiegać temu schorzeniu.

Prewencja jest najlepszym lekarstwem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.