Zapalenie stawów – objawy i profilaktyka

Nie zapomnij, że aby cieszyć się długie i zdrowe życie trzeba utrzymać zdrową dietę i uzyskać regularne ćwiczenia, zapobiegając otyłości oraz innym chorobom.
Zapalenie stawów – objawy i profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2015

Zapalenie stawów to potoczna, skrócona nazwa choroby zwyrodnieniowej stawów, schorzenia atakującego stawy i powodującego ścieranie się chrząstki występującej na końcowych fragmentach kości. Choroba ta najczęściej występuje u osób starszych. Zapoznaj się z pozostałą częścią artykułu, dzięki czemu poznasz typowe objawy oraz sposoby zapobiegania rozwoju tego schorzenia.

Zapalenie stawów – objawy i profilaktyka

Zapalenie stawów może zostać spowodowane wieloma różnymi czynnikami, nie tylko wiekiem osoby chorej. Ale każda osoba w wieku powyżej 45 lat należy do grupy podwyższonego ryzyka związanego z zachorowaniem na zapalenie stawów.

Zależy ono także od płci, bo choć zapalenie stawów występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, to jednak okazuje się, że statystycznie wcześniej pojawia się u kobiet.

Jednak czynnikiem stanowiącym kluczowy aspekt podatności na zapalenie stawów jest wyraźna nadwaga, która może aż czterokrotnie zwiększyć ryzyko zachorowania ze względu na zwiększone zużycie chrząstek stawowych wywołane masą ciała.

Zapalenie stawów objawia się obrzękiem, bólem i utratą mobilności dotkniętego chorobą stawu. Przyczyną wymienionych dolegliwości jest stałe zużycie chrząstki pełniącej rolę podkładki na końcach poszczególnych kości.

Sposoby na zapalenie stawow

Chrząstka chroni kości przed wzajemnym tarciem o siebie, ale w skrajnych przypadkach zapalenia stawów chrząstka może zaniknąć, wskutek czego podczas każdego ruchu kość ociera się o drugą kość wywołując tym samym silne bóle stawów.

Wraz z upływem czasu nieleczone zapalenie stawów w końcu może spowodować deformacje miejsc objętych chorobą.

Zapalenie stawów może wystąpić w każdym stawie w organizmie, ale najczęściej występuje w rejonie pleców – szczególnie szyi i lędźwi – wraz z kolanami, palcami i rękami.

Objawy

Zapalenie stawów jest chorobą, która rozwija się powoli, a pierwszym objawem może być lekki ból stawów podczas dowolnej aktywności fizycznej wymagającej większego wysiłku.

Zapalenie stawów dłoni może pojawić się po 50-tym roku życia, jest traktowane za schorzenie o podłożu genetycznym, tak więc teoretycznie może być dziedziczone przez niektórych członków rodziny, a przez innych już nie.

Zapalenie stawów w swojej pierwszej fazie objawia się odczuwaniem bólu w stawach po każdym ruchu obejmującym chore miejsce, który to ból ustępuje po chwili odpoczynku. W trakcie drugiej fazy przekonasz się, że odczuwasz ból zarówno w trakcie aktywności fizycznej, jak również podczas odpoczynku.

Ból stawu kolanowego

Okresy bólu będą się stopniowo przedłużać, będzie także narastać stopień jego uciążliwości.

Innym objawem zapalenia stawów jest sztywność stawów uniemożliwiająca normalny zakres ruchu stawem objętym chorobą, a wraz z upływem czasu będziesz odczuwać coraz silniejszy ból.

Profilaktyka

Zapalenie stawów to choroba, której można uniknąć wprowadzając do codziennego rozkładu dnia więcej zdrowych nawyków żywieniowych oraz ograniczając siedzący tryb życia. Ważne jest również unikanie lub ograniczenie liczby czynności wymagających nadmiernego wysiłku fizycznego obciążającego stawy, jak przykład podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Osoby cierpiące już zapalenie stawów powinny unikać ruchów powodujących ból i spróbować zarazem przenieść nacisk na stawy, które nie zostały objęte chorobą.

Ale nawet gdy cierpisz już na zapalenie stawów, to należy pamiętać o regularnym wykonywaniu kilku delikatnych i krótkich ćwiczeń, bez stosowania siły lub obciążenia (może ono być szkodliwe). Aby zmniejszyć obciążenie chorych stawów warto także rozważyć używanie kul lub laski podczas chodzenia.

I na koniec proponujemy zastosowanie ciepłych i zimnych okładów na bolące stawy, dzięki czemu będzie można złagodzić ból i umożliwić swobodniejsze poruszanie się.

Ból stawu łokciowego

Zapalenie stawów jest chorobą, która zazwyczaj występuje u osób starszych, choć zdarzają się przypadki wcześniejszego jej rozwoju.

Schorzenie to uniemożliwia swobodne poruszanie się i utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej przez chorą osobę, przeszkadza bowiem w codziennych czynnościach i ruchach wywołując bardzo silny ból i wyczerpanie spowodowane zużyciem się chrząstki zlokalizowanej między współpracującymi ze sobą powierzchniami kości.

Zapalenie stawów może oznaczać chorobę dziedziczną lub po prostu tryb życia wypełniony złymi nawykami.

Zdrowa dieta na stawy

Trzymanie się prawidłowej diety i oraz regularne uprawianie aktywności fizycznej pozwoli Ci upewnić się, że Twój zdrowy tryb życia zaprowadzi Cię do zdrowej starości.

Te dwa czynniki nie są konieczne jedynie do celów zapobiegania zapaleniu stawów, ale także pozwalają uniknąć wielu innych chorób, które mogą rozwinąć się w różnych częściach ciała.

Ważne jest zatem uzyskanie jak najszerszej wiedzy na temat spożywanej przez nas żywności oraz jej wartości odżywczej, będzie to jedynie z pożytkiem dla naszego organizmu.

Warto również wziąć pod uwagę swoją wagę w odniesieniu do wzrostu, co pozwoli Ci kontrolować dzienne spożycie kalorii. Jedz tyle, aby umożliwić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, ale nie przesadzaj z ilością – jeśli dopadnie Cię nadwaga lub otyłość, będziesz miał o wiele więcej problemów na późniejszych etapach życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.