Zapalenie wątroby: symptomy i dieta

Napar ziołowy przygotowany z ostropestu plamistego i mniszka lekarskiego może nam pomóc w leczeniu zapalenia wątroby.
Zapalenie wątroby: symptomy i dieta

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2019

Zapalenie wątroby to bardzo powszechny problem, w środowisku medycznym znany też jako hepatomegalia, czyli stan, w którym organ ten nagle nienaturalnie się powiększa. Wywołuje to ból i wymaga niezwłocznej konsultacji ze specjalistą, który po analizie konkretnego przypadku zaleci odpowiednie leczenie.

Zanim jednak do tego dojdzie warto wiedzieć jakie są najpowszechniejsze symptomy zapalenia wątroby i jaka dieta może być uzupełnieniem leczenia. Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę.

Symptomy zapalenia wątroby

Czy potrafisz wskazać, gdzie znajduje się Twoja wątroba? To proste! Jej najniższy punkt zlokalizowany jest w dolnej części klatki piersiowej po prawej stronie.

Jeśli z Twoją wątrobą nie dzieje się nic niepokojącego raczej nie będziesz w stanie jej wyczuć, chyba że weźmiesz naprawdę głęboki wdech i spróbujesz odszukać ją palcami poniżej żeber. Aby zdiagnozować schorzenie wątroby najlepiej jest wykonać prześwietlenie.

Kobieta nie dopinająca się w spodniach

Gdy z wątrobą coś jest nie tak, na przykład pojawia się stan zapalny, wtedy z pewnością zaczniesz odczuwać jej obecność.

Skupmy się teraz na symptomach zapalenia wątroby, które możesz zauważyć sam, jeszcze przed konsultacją z lekarzem. Na początku schorzenie to nie objawia się w żaden specjalny sposób, jednak stopniowo symptomy zaczynają się nasilać wraz z powiększaniem się tego organu.

1. Ból

Ból towarzyszący zapaleniu wątroby jest zazwyczaj tępy i uciążliwy. Narasta powoli, ale w końcu staje się bardzo intensywny i dokuczliwy, odczuwalny zwłaszcza z prawej strony, więc to na ten obszar zwracaj szczególną uwagę.

Ból wątroby może promieniować do dolnej części pleców, jednak także po prawej stronie. Dodatkowo może towarzyszyć mu ciągłe zmęczenie. Tabletki przeciwbólowe oczywiście przyniosą ulgę, niestety tylko tymczasowo.

2. Mdłości i złe samopoczucie

Utrata apetytu jest związana z trudnościami w trawieniu niektórych produktów, na przykład tłustych potraw czy mięsa. Złe samopoczucie może nasilać się zwłaszcza po posiłkach, a towarzyszyć mu będą mdłości i zawroty głowy.

Lekarze podkreślają również, że objawy te mogą być uciążliwe zwłaszcza rano, gdyż wątroba wraz z układem limfatycznym w nocy powinna sprawować swoje funkcje, takie jak oczyszczanie organizmu, a w przypadku stanu zapalnego nie jest w stanie tego zrobić.

3. Gorączka

Ciągle nawracająca lub nieustępująca gorączka również może być sygnałem ostrzegawczym świadczącym o zapaleniu wątroby lub infekcji. Pamiętaj, że podniesiona temperatura ciała to zawsze znak, że organizm walczy z jakimś intruzem.

Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, aby zdiagnozować czym spowodowana jest gorączka i czy z Twoją wątrobą wszystko jest w porządku.

4. Żółtaczka

Żółty odcień skóry oraz oczu to jeden z najbardziej oczywistych symptomów schorzeń wątroby lub zaburzeń w jej funkcjonowaniu. Skąd bierze się żółty kolor? Jest to związane z produkcją bilirubiny czyli efektu ubocznego rozpadu czerwonych komórek.

Jeśli Twoja skóra i oczy przybierają żółtawy odcień to znak, że wątroba zamiast oczyszczać organizm z tej substancji, pozostawia ją i odkłada w organizmie.

5. Niepokojące zmiany w stolcu i moczu

Oczywiście zazwyczaj niespecjalnie interesuje nas wygląd tego co wydalamy, jednak zmiany w kolorze moczu i stolca mogą powiedzieć nam wiele o stanie naszego zdrowia. Zmiana koloru stolca na o wiele jaśniejszy może być powodem do niepokoju i powinien skłonić Cię do wizyty u lekarza.

Może być to spowodowane wirusem lub stanem zapalnym wątroby.

Zapalenie wątroby: jaką dietę stosować?

  • Na zdrowie Twojej wątroby korzystnie wpłynie łyżka oliwy z oliwek spożywana codziennie rano. Produkt ten działa jak oczyszczający tonik, który odżywi i zregeneruje wątrobę oraz zredukuje stan zapalny w tym organie.
    Napar z karczocha
  • Innym naturalnym składnikiem diety, który powinieneś stosować codziennie jest napar z karczocha i soku z cytryny. Ugotuj 2 karczochy w wodzie i dodaj sok z cytryny. Powinno starczyć Ci to na 3-4 szklanki napoju, który możesz popijać małymi porcjami przez cały dzień.
  • W leczeniu zapalenia wątroby może pomóc Ci także sałatka z buraków i startej marchewki – przepyszna mieszanka witamin i minerałów.
  • Na zapalenie wątroby doskonałe będą też różne napary ziołowe, zwłaszcza z mniszka lekarskiego i ostropestu plamistego. Przygotuj napar z tych ziół i pij 2 szklanki dziennie – do śniadania, a następnie do obiadu.
  • Możesz dosłodzić go w naturalny sposób – najlepiej miodem. Zioła na wątrobę suszone lub w formie kapsułek, z pewnością znajdziesz w każdym sklepie zielarskim, warto więc skorzystać z ich właściwości, które pomogą Ci wyleczyć zapalenie wątroby.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.