Zasada jednej minuty - jak pokonać lenistwo?

Choć minuta wydaje się trwać bardzo krótko, zasada jednej minuty może stać się pierwszym krokiem do zwalczenia lenistwa oraz początkiem realizowania naszych celów.
Zasada jednej minuty - jak pokonać lenistwo?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy obił Ci się kiedyś o uczy termin: “Zasada jednej minuty”?. Ta japońska, prosta w swojej budowie zasada może nam pomóc zwalczyć jednego z naszych największych wrogów w osiąganiu wyznaczonych celów – lenistwo.

Lenistwo to jedna z największych przeszkód, które stają nam na drodze do osiągnięcia wyznaczonych przez nas celów. Początkowo może się wydawać, że wszechogarniające nas lenistwo wywołuje beztroskę, dobre samopoczucie i uwalnia nas od zmartwień, jednak na dłuższą metę okazuje się jednak, że staje się ono źródłem silnego stresu i frustracji.

W życiu każdego z nas przychodzi zwykle taki moment, gdy chcemy poczynić duże zmiany, rozpocząć nowe projekty i plany bądź nabrać dobrych nawyków, które przyczynią się do poprawy naszego samopoczucia i stanu zdrowia.

W momencie ich realizacji często okazuje się jednak, że gdy przychodzi do realizacji planów – stale przenosimy je na później, aż w końcu całkiem się poddajemy i rezygnujemy.

Inną wersją wydarzeń jest to, że zaczynamy realizować to, co zaplanowaliśmy, ale w pewnym momencie lenistwo przejmuje dowodzenie i uniemożliwia nam kontynuowanie tego, co zaczęliśmy.

Jednym z czynników, które zwykle mają największy wpływ na takie zachowania jest fakt, że chcemy zauważyć pozytywne zmiany praktycznie natychmiast po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w naszym życiu.

Ma to wpływ nawet na nasz stan fizyczny i psychiczny, potęgując uczucie zmęczenia y wywołując odczucie, że żaden wysiłek się nie opłaca, bo nie przynosi pożądanych efektów.

Dwa kluczowe czynniki by pozbyć się przeszkody, jaką jest lenistwo to silna wola oraz umiejętność skupiania się na zadaniu. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób, który może nam pomóc osiągnąć ten cel – jest to zasada jednej minuty, o której chcielibyśmy Ci teraz opowiedzieć.

Metoda Kaizen, czyli zasada jednej minuty w walce z lenistwem

Zasada jednej minuty

Japońska metoda Kaizen znana też jako zasada jednej minuty zachęca nas do tego, żebyśmy wykonywali i kończyli jakieś zadanie codziennie dokładnie o tej samej godzinie. Sam termin “Kaizen” powstał z połączenia słów “kai” (zmiana) i “zen” (mądrość, wiedza).

Jedna minuta to bardzo krótki odcinek czasu, mijający na tyle szybko, że lenistwo nie stanie nam na przeszkodzie, by dobrze owe 60 sekund wykorzystać. W ten sposób, zadania, których wykonanie normalnie zajęłoby nam kilka minut, wykonamy w zaledwie kilka sekund.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Szczęśliwa nie oznacza idealna!

Zasada ta opiera się na fakcie, że małymi kroczkami można osiągnąć znaczące rezultaty, które jednak na początku mogłyby się wydawać zbyt odległe, pracochłonne i nieosiągalne.

Skakać na skakance, robić przysiady bądź przeczytać jeden rozdział książki – to przykłady małych kroczków prowadzących do zmian, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie. Wszystko zaczyna się od poświęcenia jednej minuty życia dziennie na wykonanie jakiejś czynności. Na tym opiera się omawiana zasada.

Kobieta na łące

Jedną z największych korzyści, jakie odniesiemy przyswajając sobie ten zwyczaj w naszym codziennym życiu jest fakt, że z czasem zdołamy dzięki temu pokonać to obezwładniające uczucie lenistwa, które sprawia, że czujemy się słabi i bezradni. Co więcej, zaczniemy czuć satysfakcję z wypełnionych zadań.

Faktem jest, że gdy już uda nam się zwalczyć lenistwo na około minutę, z czasem możemy stopniowo zwiększać czas poświęcany na obraną przez nas czynność. Możemy zacząć wykonywać ją przez trzy, a może nawet pięć minut. Wszystko powinno jednak odbywać się stopniowo.

Człowiek, któremu zasada jednej minuty zawdzięcza swoje istnienie nazywa się Masaaki Imai. Ideę leżącą u podstaw omawianej zasady uważa on za swoistą filozofię życiową, która może pomóc ulepszyć wiele naszych zwyczajów w dziedzinie zawodowej i osobistej.

Może też zainteresuje Cię też: Nowy start pomoże Ci pójść naprzód

Największy sekret, jaki kryje w sobie zasada jednej minuty tkwi w jej prostocie i niewielkich wymaganiach, jakie trzeba spełnić, by wprowadzić je w życie. Nie musimy zużywać zbyt wiele energii, ani odczuwać przymusu poświęcenia mnóstwa czasu, aby osiągnąć wyznaczony przez nas cel.

W ten sposób bardzo łatwo będzie Ci zwalczyć obezwładniające uczucie lenistwa oraz negatywne myśli, które sprawiają, że nie możemy osiągnąć tego, czego tak bardzo pragniemy.

Zasada jednej minuty jest w pewnym sensie oszukaniem własnego umysłu, żeby nie postrzegał pewnych zadań jako niewykonalnych wyzwań. Staną się one jedynie niewielki, wysiłkiem, na jaki z łatwością zdobędziemy się każdego dnia.

Gotowi podjąć wyzwanie?

Kobieta z komputerem

Jak się czujesz po przeczytaniu pierwszej części tego artykułu? Jeżeli w tym momencie się śmiejesz lub uważasz, że zasada jednej minuty to absurd, nie należysz do wyjątków. Wiele osób uważa bowiem, iż aby wykonać duże zadania, należy zainwestować dużo czasu.

Sedno tkwi jednak w czymś innym – chodzi o to, by przynajmniej spróbować i zobaczyć na własne oczy, że to, co robimy naprawdę przynosi efekty. 

Słusznie nauczono nas kiedyś, że aby osiągnąć pożądane rezultaty należy zainwestować dużo wysiłku. Prawdą jest też, że bywa, iż nasze plany i projekty zniechęcają nas właśnie z powodu tego, ile energii wymagają od nas na etapie realizacji.

Jak mówi jednak sam twórca zasady jednej minuty, “długa wędrówka zaczyna się od pierwszego kroku i nie ma nic złego w tym, żeby krok ten był niewielki”. Najważniejsze jest to, by nie poprzestać na jednym kroku. Chodzi raczej o to, by posuwać się do przodu każdego dnia.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Detoks ciała i umysłu w jeden dzień

Obierz cel, zastosuj zasadę jednej minuty i już za kilka dni zauważysz, że poziom lenistwa się obniżył. Nawet się nie obejrzysz, a będziesz już wędrować po ścieżce prowadzącej do pokonania największego wroga, jakim jest własne lenistwo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.