Zatrucie organizmu? Jak to stwierdzić?

Zatrucie organizmu? Jak to stwierdzić?

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2019

Czy często boli Cię głowa? Twoja skóra jest wciąż matowa bez względu na to, jakich z kosmetyków i zabiegów korzystasz? Czy masz problemy z koncentracją? Cierpisz z powodu obrzęku lub opuchlizny? Jeśli tak, to uważaj, ponieważ być może dopadło Cię zatrucie organizmu.

Dowiedz się czytając nasz dzisiejszy artykuł nieco więcej na temat tej często spotykanej przypadłości, o której niewiele osób wie lub pamięta. Poznaj sposoby pozwalające określić, czy cierpisz na zatrucie organizmu, czy też wszystko jest w porządku.

Zatrucie organizmu? Jak to stwierdzić?

W ludzkim organizmie zachodzi wiele różnych reakcji chemicznych zapewniających jego prawidłowe funkcjonowanie. A także mających na celu utrzymanie wewnętrznej równowagi i dobrego zdrowia.

Jednakże wpływ na jego kondycję i stan mają także różne czynniki wewnętrzne. Takie jak wirusy, bakterie, czy też zewnętrzne, jak zanieczyszczenia przyjmowane z pożywieniem lub promieniowanie słoneczne. Wiele z nich ma także ma wiele wspólnego z Twoim sposobem odżywiania się.

Oznacza to, że możesz być swoim najgorszym wrogiem i nie zdawać sobie nawet z tego sobie sprawy.

Narządy wewnętrzne takie, jak wątroba (a także płuca i nerki) są odpowiedzialne za filtrowanie, neutralizację lub kontrolowanie wszelkich substancji, które mogą wpłynąć na uszkodzenie Twojego organizmu lub zakłócenie jego funkcjonowania.

Wątroba

Niestety rodzaj produktów spożywczych dostępnych obecnie na rynku czasami powoduje, że organy te stają się przeciążone zadaniami. Nie są w stanie ich realizować z pełną skutecznością.

Twoje ciało nie potrafi prawidłowo zareagować na obecność konserwantów, sztucznych substancji słodzących, barwników, czy innych dodatków do żywności lub tak zwanych “substancji wzmacniających smak i zapach”.

Wszystkie one mają w nazwach litery oraz cyfry lub dziwne sformułowania i występują w dużych ilościach w produktach spożywczych, które codziennie kupujesz.

Chociaż są one przetwarzane tak samo, jak inne rodzaje pożywienia, pozostawiają po sobie jakieś pozostałości. W miarę upływu czasu odkładają się one w Twoim organizmie, czego efektem może być zatrucie organizmu.

Jak rozpoznać zatrucie organizmu?

Jeśli spróbować pokusić się o zdefiniowanie tego, czym jest zatrucie organizmu, to przede wszystkim należy wymienić zaburzenia, zmiany lub reakcję spowodowaną obecnością szkodliwych substancji w ciele po ich spożyciu, wdychaniu lub dotknięciu.

Oznacza to, że w organizmie następuje jakaś niekorzystna zmiana, której jednym z objawów jest brak równowagi w jego funkcjonowaniu.

Czasami nie zwracamy uwagi na pewne istotne sygnały przekazywane nam przez nasze ciało. Uważamy zazwyczaj, że są one spowodowane przez inne czynniki. Takie jak na przykład brak snu lub zbyt wiele obowiązków naraz.

Oznaki tego, że dopadło Cię zatrucie organizmu to między innymi częste bóle głowy, zmiany charakterystyki snu (bezsenność lub nadmierne zmęczenie), lęk, apatia, drażliwość, brak koncentracji, problemy z pamięcią, egzema lub suchość skóry, opryszczka, alergia, zmiany w wyglądzie i kondycji włosów lub paznokci, przyrost masy ciała, trudności ze zrzuceniem wagi i obecność obrzęków lub opuchlizny.

Symptomy niedoboru witamin

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest próba stwierdzenia, czy opisane powyżej objawy rzeczywiście spowodowane są przez zatrucie organizmu, czy też ich przyczyna leży gdzieś indziej. Aby to ustalić, należy poddać się ogólnym badaniom lekarskim.

W większości przypadków wykażą one, że podstawowe parametry Twojego organizmu znajdują się w granicach normy i nie wykryją niczego wymagającego konsultacji u specjalisty, ale jednak pacjent nadal czuje się źle.

Jeśli dokładnie w takiej sytuacji się znajdujesz, to bardzo możliwe, że masz niezdiagnozowane zatrucie organizmu. Objawy mogą być łagodne, ale również mogą się rozwijać aż do stanu przewlekłego.

Zatrucie organizmu: jak się przed nim uchronić?

Nie rozmawiamy tutaj o typowym zatruciu pokarmowym na przykład wskutek zjedzenia nieświeżych produktów. Mamy na myśli skutki szkodliwych pozostałości odkładających się w organizmie przez dłuższy czas. Dobrą wiadomością jest to, że można coś z tym zrobić na własną rękę, zlikwidować zatrucie organizmu i cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Zbilansowana i naturalna dieta

Jakość produktów spożywczych, które jesz ma wiele wspólnego z zatruwaniem organizmu. Staraj się w miarę możliwości kupować żywność ekologiczną, a nie sztucznie przetworzoną. Możesz się w nią zaopatrzyć na przykład na małych rynkach i targowiskach. Zrezygnuj zarazem z zakupów w supermarketach i innych dużych sklepach.

Dieta śródziemnomorska

Zapomnij o produktach pakowanych próżniowo, mrożonych lub do podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Jedz więcej owoców i warzyw z upraw ekologicznych (czyli takich, które nie zostały poddane opryskom) i zawsze te, które są sezonowe w danej porze roku.

Zajmij się ćwiczeniami fizycznymi

Ćwiczenia fizyczne są niezwykle ważne, jeśli chcesz zwalczyć zatrucie organizmu. Wynika to z tego, jednym z istotniejszych sposobów, w jaki Twoje ciało pozbywa się toksyn jest pot wydalany przez skórę. Ćwiczenia pozwalają także wydajniej pracować narządom takim, jak płuca.

Poza zmęczeniem wywołanym aktywnością fizyczną dostrzeżesz także, że wiele doskwierających Ci objawów po prostu zniknie. Przekonasz się o tym zwracając uwagę na stan swojej skóry, zauważając spadek masy ciała i że Twoje ogólne samopoczucie się znacznie poprawiło.

Wysypiaj się dobrze

W nocy organizm wykorzystuje czas, gdy śpisz na regenerację i odzyskanie energii. Ważne jest wysypianie się co najmniej siedem lub osiem godzin dziennie. Szanuj czas przeznaczony na sen, staraj się zasypiać i budzić o tej samej godzinie.

Zdrowy sen

Brak snu powoduje, że narządy odpowiedzialne za usuwanie toksyn ulegają przeciążeniu. W efekcie w Twoim ciele zalega wysoka ilość kortyzolu, tzw. “hormonu stresu”. To jest jeden z czynników pogłębiających zatrucie organizmu.

Bądź szczęśliwy

Jeśli chcesz pozostać szczęśliwy, uśmiechnięty i zrelaksowany, to powinieneś również wyeliminować negatywne elementy ze swojego życia. Może zabrzmieć Ci to jako abstrakcyjne, duchowe i holistyczne rady. Udowodniono jednak, że szczęście nie idzie w parze wraz ze złymi nawykami. Takimi jak nadużywanie alkoholu, jedzenie dużych ilości fast foodów, słodyczy lub słonych przekąsek.

Dieta redukująca zatrucie organizmu

Jeśli potwierdziłeś to, że męczące Cię objawy są spowodowane przez zatrucie organizmu, możesz zrobić sobie specjalną dietę trwającą okrągły tydzień:

  • Śniadanie. Zielona herbata bez cukru i dwie kromki chleba pszennego z żurawiną oraz dżem bez cukru.
  • Drugie śniadanie. Jabłko lub gruszka jeśli na zewnątrz panuje upalna pogoda. Filiżanka zielonej herbaty z grzankami bez zawartości glutenu i kilkoma kroplami oliwy z oliwek, jeśli na dworze jest chłodno.
  • Obiad. Możesz wybierać między warzywami i białą rybą z grilla, hamburgerem z szarłatem i sałatką, brązowym ryżem z warzywami i grillowaną rybą morską. Dobrym wyborem jest też sałata, marchew, cebula, oliwa z oliwek, i trochę słonej sałatki.
  • Podwieczorek. To samo, co w przypadku śniadania.
  • Kolacja. Godną uwagi opcją są grillowane warzywa z grzybami, brązowy ryż z oliwą z oliwek i liśćmi laurowymi.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bazylewicz, A., Kłopotowski, T., Kicka, M., Miskiewicz, L., & Picheta, S. (2010). Ostre zatrucie substancjami methemoglobinotworczymi-opis dwóch przypadków. Przegląd Lekarski .
  • Brzeski, Z. (2011). Dioksyny i furany w środowisku i ich wpływ na organizm. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.