Zażyła więź matka-córka – kilka faktów

Emocjonalna więź pomiędzy matkami i córkami, poza uwarunkowaniami psychologicznymi, ma także naukowe wyjaśnienie związane z układem limbicznym, powodującym powstawanie podobnych mechanizmów reakcji.
Zażyła więź matka-córka – kilka faktów

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2019

Więź matka-córka wykracza daleko poza samą edukację, sympatię czy środowisko, w którym dorastasz. Ciekawe fakty zostały ujawnione w naukowej publikacji ScienceDaily. Struktura mózgu, która kieruje emocjami, może być przenoszona z matki na córkę.

Z tego powodu neurolodzy, psychiatrzy i psycholodzy mają teraz nową podstawę do badań. Dzięki nije mogą lepiej zrozumieć predyspozycje do rozwijania się konkretnych cech charakteru. A także nawet określenia, przykładowo, mniejszych lub większych szans wystąpienia depresji.

W tym miejscu powinniśmy coś wyjaśnić. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim nie oznaczają, że jeśli Twoja matka cierpi na stany lękowe, to Ciebie również to dotknie. Po prostu istnieje taka możliwość.

Co więcej, interesujący jest fakt, iż wiele kobiecych zdolności do radzenia sobie z przeciwnościami losu, do przypływu niespodziewanej siły w konfrontacji z trudnymi sytuacjami, również jest przenoszonych przez to kobiece “łącze”.

To coś nadzwyczajnego i wyjątkowego. Zapraszamy do dalszej lektury, gdzie przedstawiamy więcej szczegółów.

Niewidzialna więź matka-córka

Dzisiaj już wiemy, że niektóre choroby mają tendencję do posiadania “płci”. Migreny, fibromialgia i depresja częściej dotykają kobiet niż mężczyzn.

Niemowlę w łonie matki

To działa tak, jakby struktura kobiecego mózgu wraz z połączeniami neuronowymi i układem nerwowym, wzmacniała odczucie bólu w przypadku fibromialgii. Związane to jest z genetyką u kobiet. Nauka póki co nie znajduje wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje.

Ale kiedy przejdziemy do świata emocji, to wygląda na to, że znamy już kilka odpowiedzi na pytanie: dlaczego niektóre matki i córki uzupełniają się emocjonalnie.  Spójrzmy na to zagadnienie bardziej szczegółowo.

Układ limbiczny

Najpierw porozmawiajmy o układzie limbicznym: potężnej i bardzo ważnej strukturze w mózgu. Można by ją opisać jako artystkę Twoich emocji.

Sieć neuronalna mózgu
  • Układ limbiczny jest odpowiedzialny za regulowanie i przetwarzanie Twojego emocjonalnego świata. Co więcej, jest to też miejsce, w którym ulokowana jest Twoja emocjonalna pamięć i gdzie zaczynają się rozwijać wzorce Twojej osobowości.
  • Układ limbiczny jest formowany przez inne struktury, jak hipokamp czy ciało migdałowate, które są także odpowiedzialne za takie emocje jak strach i Twoją zdolność do łączenia wspomnień.
  • Kierownikiem tych badań była prof. psychiatrii Fumiko Hoeft, specjalistka okresu dziecięcego i dojrzewania. Jej głównym celem było odkrycie, czy w różnych regionach mózgu występują podobieństwa pomiędzy krewnymi (matka a córka, ojciec a syn itd.)
  • Poprzez nieinwazyjne testy MRI odkryła, że matki i córki dzielą taki sam kształt i neurochemiczne zachowania w układach limbicznych. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej jest to miejsce mocno związane ze światem emocji.

Istnieją “predyspozycje” do borykania się z podobnymi problemami emocjonalnymi

Pozwólcie powtórzyć nam raz jeszcze, że predyspozycje to nie jest bezpośrednia przyczyna: to ryzyko, możliwość. Informacja ta jest ważna na polu medycyny z następujących powodów:

  • Wszystkie problemy emocjonalne, takie jak stres czy depresja, posiadają podobne podłoże neurochemicznych aktywności, gdzie mają miejsce fluktuacje pomiędzy dopaminą, noradrenaliną, adrenaliną i innymi związkami…
  • Jeśli matki i córki dzielą te same aktywności mózgu, z podobną strukturą układu limbicznego, wówczas mechanizmy reakcji mogą być również tożsame, kiedy stawiają czoła tym samym stymulacjom, sytuacjom i problemom.

Dane te z pewnością pomogą zapobiegać niektórym typom psychicznych dolegliwości, dzięki większej wiedzy o genetyce.

Córki nie są kopiami matek

Przez podane informacje, być może niektórzy ludzie zaczną wierzyć, że córki są kopiami matek. Przynajmniej, jeśli chodzi o wymiar emocjonalny.

Matka przytula bliźniaki

To nie jest prawda. Aby zrozumieć więź matka-córka i ich relację, rozważ dla przykładu następujące aspekty: jeśli Twoja matka cierpi na nadciśnienie, cukrzycę, zakrzepicę żył głębokich lub otyłość, to nie znaczy, że Ty również na 100% będziesz miała identyczne dolegliwości.

  • Wyciągnij z tych informacji po prostu korzyści: powinnaś unikać pewnych rzeczy.
  • Córka nigdy nie będzie kopią matki. Jej życie osobiste jest inne, inna jest edukacja, osobowość, nastawienie czy system wartości.
  • Czasami, kiedy dziecko dorasta i widzi odizolowaną matkę w jej pokoju, poznając jej ciemne strony, samotność i świat emocjonalny, może w niektórych aspektach się uświadomić i chcieć ich unikać w przyszłości.
  • Każdy ma inne cele. Chociaż mogą istnieć pewne predyspozycje, to Twoje doświadczenia pomogą Ci rozwinąć strategie elastyczności, bycia silniejszą i unikania tych samym depresyjnych schematów.

Przedstawione badania mogą w pewnym zakresie wyjaśniać więź matka-córka. Jednak to na pewno nie koniec odkryć w świecie powiązań i genetyki.

Nowe badania wykazują, że wprawdzie córka może odziedziczyć po matce pewne skłonności emocjonalne, ale jednocześnie biologiczny ojciec może mieć wpływ na predyspozycje dzieci do dysleksji czy autyzmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • University of California – San Francisco. (2016, January 26). Brain structure governing emotion is passed down from mother to daughter, says study: Research is first evidence that brain structure implicated in depression may be inherited. ScienceDaily. Retrieved December 19, 2018 from www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160126175028.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.