Zbyt długie trzymanie moczu – jakie są skutki?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek jakie są konsekwencje trzymania moczu? Niestety, dość często to robimy, dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy czemu nie powinniśmy tego robić.
Zbyt długie trzymanie moczu – jakie są skutki?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ile razy Ci się przydarzyło odczuwać potrzebę pójścia do łazienki i odciągać to w czasie? Na pewno wiele. Z reguły zdarza się, gdy pracujemy, jesteśmy czymś zajęci lub mocno zainteresowani, a nagła potrzeba fizjologiczna naszego organizmu całkowicie w tym momencie nam nie odpowiada. Niejednokrotnie trzymanie moczu przeciąga się do trzech nawet czterech godzin.

Tylko po to, aby dojechać lub dojść do domu i spokojnie móc załatwić potrzeby w swojej łazience. Możemy sobie na to pozwolić raz lub dwa razy w tygodniu. Jednak co grozi, gdy długie trzymanie moczu staje się regularnym nawykiem?

Jest wiele osób, które komfortowo czują się jedynie w swojej domowej łazience i nawet toaleta pracownicza nie zapewnia im odpowiedniego spokoju.

Pamiętajmy jednak, że to przyzwyczajenie powtarzane regularnie z czasem może przyprawić nas o wiele kłopotów zdrowotnych, a w dzisiejszym artykule poznasz niektóre z tych konsekwencji.

Zbyt długie trzymanie moczu – jakie są tego konsekwencje?

1. Infekcje

Dlaczego trzymanie moczu jest tak niekorzystne dla organizmu? Nie wolno nam zapomnieć, że mocz oprócz tego, że składa się z wody, zawiera wszystkie te substancje, których organizm nie potrzebuje i które należy wydalić.

Za to odpowiedzialne są nerki, które nieustannie filtrują krew. W efekcie w pęcherzu moczowym mamy mieszankę niepotrzebnych elementów, kwasów i amoniaku. Przetrzymywane tych substancji zbyt długo może uszkadzać ściany pęcherza, jak i sam pęcherz.

Infekcje

Przy każdym załatwianiu potrzeb fizjologicznych również usuwane są bakterie, które znajdują się w cewce moczowej. Dzięki regularnemu usuwaniu zapobiegamy ich migracji w inne miejsca, gdzie mogłyby być przyczyną infekcji.

Co się dzieje zatem gdy nie mamy wyboru i zmuszeni jesteśmy na trzymanie moczu dłużej, niż jest to konieczne?

Efektem tego jest to, że bakterie te przez dłuższy czas znajdują się w naszym organizmie i prawdopodobieństwo tego, że dostaną się w inne miejsca, znacznie wzrasta. W końcu mogą dostać się do pęcherza, powodując jego zapalenie.

Nigdy nie odkładaj potrzeby pójścia do toalety na później!

2. Powiększenie pęcherza moczowego

Zazwyczaj objętość płynu, jaki może znajdować się w pęcherzu moczowym, waha się od 150 do 220 ml (w zależności od każdej osoby). Właśnie taka ilość płynu aktywuje receptory, które wysyłają informacje do mózgu, że należy udać się do łazienki.

W odpowiedzi mózg aktywuje receptory bólu i uczucia dyskomfortu, które mobilizują nas do załatwienia potrzeb fizjologicznych i opróżnienia pęcherza moczowego.

Pęcherz moczowy

Co się dzieje, gdy tego nie robimy, tylko decydujemy się na trzymanie moczu i nie zwracamy uwagi na sygnały, jakie wysyła nasz mózg? Pozostajemy w pozycji siedzącej, starając się zapomnieć i nie myśleć o tym, że potrzebujemy wyjść do toalety.

Oprócz tego kontynuujemy jedzenie i picie, co powoduje dodatkowe gromadzenie się płynu w pęcherzu moczowym. W ten sposób poszerzamy jego ściany, co może powodować wiele szkód. Pamiętaj o tym i bez potrzeby nie narażaj się na takie niebezpieczeństwo!

3. Powstawanie kamieni nerkowych

Mało dolegliwości jest tak bolesnych, jak kolka nerkowa. Prawdą jest, że niektóre osoby mają większe predyspozycję do produkowania kamieni nerkowych niż inne. Jednak bez względu na to – zbyt długie trzymanie moczu jest czynnikiem, który zwiększa prawdopodobieństwo ich powstawania.

Jeżeli należysz do tych osób, które mają w zwyczaju czekać z pójściem do toalety aż do dotarcia do domu, musisz wiedzieć, że oprócz tego, że zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji układu moczowego, prowokujesz powstawanie kryształów w nerkach.

Kamienie nerkowe

Tworzą się one z wapnia, fosforanów, amonu i magnezu. Tworzą one w nerkach na początku niewielkie kryształy, aby później stać się kamieniami, których usunięcie wiąże się z naprawdę sporym bólem i cierpieniem.

Strzeż się przed tym, pijąc dużo wody i korzystając z toalety wtedy, gdy Twój organizm tego potrzebuje!

4. Odpływ pęcherzowo-moczowy

Odpływ pęcherzowo-moczowy to bardzo poważny problem i powinniśmy wiedzieć, że może do niego dojść również na skutek zbyt długiego trzymania moczu.

Do podobnego stanu dochodzi w momencie, gdy mocz przetrzymywany w pęcherzu moczowym, zamiast zostać wydalony za zewnątrz, zaczyna się cofać do moczowodów i nerek, co może być przyczyną poważnych infekcji.

Wyróżnianych jest kilka stopni odpływu od I do V w zależności od intensywności cofania się moczu. Pierwszy etap jest najlżejszy, gdzie mocz cofa się jedynie do moczowodów.

Nerki

W momencie, gdy mocz każdego dnia zaczyna docierać do nerek z jednoczesnym poszerzaniem moczowodów, jest to faza V. Wtedy już nie tylko osoba jest narażona na infekcje, ale może również dojść do uszkodzenia obszaru nerek.

Pamiętaj o tym przy każdym następnym razie, gdy najdzie Cię ochota na trzymanie moczu!

5. Dyskomfort, skurcze i zmęczenie

Zbyt długie trzymanie moczu nigdy nie jest obojętne dla organizmu. Nie powinno być to przyzwyczajeniem i czymś, co zdarza się regularnie. Jeżeli ciało wysyła sygnał o tym, żeby udać się do łazienki, lepiej nie zwlekać z tym dłużej niż 10 czy 15 minut.

Konsekwencją tego może być to, że mózg przestanie odpowiednio reagować i wysyłać ostrzegawcze sygnały.

Oprócz tego, że zaczynasz czuć się napuchnięty, płyn pełen toksycznych związków zaczyna gromadzić się w pęcherzu, powodując nieprzyjemne dreszcze i ból w miednicy. To już nie jest zwykłe uczucie potrzeby pójścia do toalety, zaczynamy być zmęczeni i powolni.

Złe samopoczucie

Aby rozproszyć myśli o chęci załatwienia potrzeby fizjologicznej, zaczynamy pić, co tylko pogarsza sytuację. Nigdy tego nie rób! Nigdy nie odciągaj momentu pójścia do toalety! Trzymanie moczu jedynie pogorszy stan Twojego zdrowia, a może i narazi na niepotrzebne cierpienie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.