Zdrowa żywność nie zawsze taka jest. Na co powinniśmy uważać?

Zdrowa żywność nie zawsze taka jest. Na co powinniśmy uważać?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowa żywność jest dobra dla naszego zdrowia i może nam pomóc w utracie masy ciała, ale nie możemy zapominać, że nawet zdrowa żywność spożywana w nadmiarze, może spowodować efekt odwrotny od pożądanego. Zapewne większość z nas wie jaką żywność powinniśmy jeść, aby schudnąć i zachować zdrowie.

Musimy jednak uważać na to, aby spożywane ilości było optymalne, bo nawet zdrowa żywność może nam zaszkodzić.Może ona doprowadzić na przykład do nadmiernej utraty wagi lub innych dolegliwości. Musimy zatem być świadomi tego, które produkty możemy spożywać bez ograniczeń i szkodliwego wpływu na nasze zdrowie, a na które trzeba uważać. W dalszej części artykułu opowiemy wam o pięciu produktach żywnościowych , których spożycie musimy kontrolować mimo, że to zdrowa żywność.

1. Płatki zbożowe to zdrowa żywność, na którą powinniśmy uważać

Wiemy o tym, że powinniśmy się trzymać z daleka od płatków zbożowych z dodatkiem cukru, najlepiej więc wybierać płatki pełnoziarniste. Należy jednak pamiętać, że spożywanie produktów pełnoziarnistych w dużej ilości może powodować spożywanie nadmiernej liczby kalorii.

Jest to poważny problem kiedy dotyczy on płatków zbożowych typu granola, gdzie bardzo łatwo i nieświadomie możemy zjeść za jednym razem setki kalorii. Zalecaną dzienną porcją jest ¼ szklanki granoli, jedna szklanka płatków zbożowych i dwie szklanki dmuchanej pszenicy.

2. Orzechy

2#:zdrowa-żywność.jpg

Wszyscy wiemy, że orzechy to zdrowa żywność. Zawierają zdrowe tłuszcze oraz pomagają skutecznie zaspokoić głód. Jednak bardzo łatwo jest zapomnieć się i jeść orzechy w nadmiarze, zwłaszcza orzechy włoskie jedzone prosto z dużej miski. Zalecana dawka spożycia orzechów dziennie to około 30 gramów, co przekłada się mniej więcej na garść.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Orzechy włoskie zapobiegają nadciśnieniu

3. Oliwa z oliwek

Zielona sałata skropiona oliwą z oliwek to zdecydowanie zdrowa żywność. Zielone warzywa są bardzo pożywne i odżywcze, a oliwa z oliwek zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo dobre dla zdrowia naszego serca. Trzeba jednak pamiętać, że oliwa z oliwek jest kaloryczna i zawiera około sto kalorii na jedną łyżkę.

Zatem mimo, że jej spożycie jest wskazane, nie zaleca się spożywania jej w nadmiarze. Zalecana dzienna dawka oliwy z oliwek, nie powinna przekraczać dwóch łyżek.

4. Hummus

Hummus lub gotowana ciecierzyca to bardzo zdrowa żywność. Zawiera białko i zdrowe tłuszcze, a świeże warzywa zamoczone w hummusie zamieniają się w pyszną przekąskę. Bardzo łatwo jednak przesadzić ze spożywaniem hummusu, zwłaszcza jeżeli kupujemy go w dużych opakowaniach. Zalecana dzienna dawka to dwie łyżki hummusu, zjadanego jako przekąska.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Hummus z ciecierzycy z papryką – poznaj ten wspaniały przepis!

5. Świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy

3#:skóra.jpg
Zdrowa żywność to też świeżo wyciśnięte soki z owoców. Zawierają one sporo składników odżywczych. Problem jednak polega na tym, że w sokach znajduje się dużo więcej cukru, niż w samych owocach, ponieważ jedząc owoc, oprócz soku, spożywamy też miąższ, który dzięki przeżuwaniu, sprawia, że spożywamy mniej kalorii.

Dlatego też, zaleca się zamienienie szklanki soku pomarańczowego – na owoc i spożywanie pomarańczy w całości. Nie zapominajmy jednak, że sok pomarańczowy to również zdrowa żywność, ale z nim nie przesadzajmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.
  • Zhang X., Guan T., Yang B., Chi Z., Wang ZY., Gu HF., A novel role for zinc transporter 8 in the facilitation of zinc accumulation and regulation of testosterone synthesis in Leyding cells of human and mouse testicles. Metabolism, 2018. 88: 40-50.
  • Pelucchi C., Bosetti C., Galeone C., La Vecchia C., Dietary acrylamide and cance risk: an updated meta analysis. Int J Cancer, 2015. 136 (12): 2912-22.
  • Gianfredi V., Salvatori T., Villarini M., Moretti M., Nucci D., Realdon S., Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta analysis. Int J Food Sci Nutr, 2018. 69 (8): 904-915.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.