Zimne dłonie i stopy - Przyczyny

Czy wiesz, że wiecznie zimne dłonie i stopy mogą świadczyć o przemęczeniu układu trawiennego? W żołądku wzrasta bowiem temperatura, przez co ochładzają się inne części ciała.
Zimne dłonie i stopy - Przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Czy jesteś jedną z tych osób, które zawsze mają zimne dłonie i stopy, nawet jeśli na dworze jest dosyć ciepło? A czy wiesz czym jest to spowodowane?

Być może będziesz zaskoczony, ale w dzisiejszym artykule chcemy wyjaśnić Ci, jaki związek mają zimne dłonie i stopy z funkcjonowaniem Twojego układu trawiennego. Dowiedz się jak działa termoregulacja Twojego ciała i jak można naturalnie ją kontrolować.

Zimne dłonie i stopy – Przyczyny

Temperatura ciała

Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na zmiany temperatur – są wśród nas tacy, którym wiecznie jest gorąco oraz tacy, którzy ciągle narzekają, że jest im zimno. Nawet, gdy przebywają oni w tym samym miejscu, zupełnie inaczej odczuwają panującą w nim temperaturę.

Warto jednak pamiętać, że nadmierne przegrzanie organizmu jest tak samo szkodliwe jak i jego wychłodzenie, dlatego właśnie należy dbać o utrzymywanie optymalnej temperatury ciała.

Lód i zimne dłonie

Najczęściej i najbardziej marznącymi częściami ciała są oczywiście kończyny, a więc dłonie i stopy. Z kolei z narządów wewnętrznych najwięcej ciepła potrzebują wątroba i nerki, za to żołądek i jelita najlepiej zatrzymują ciepło.

Gdy jakaś część naszego organizmu musi podjąć zwiększony wysiłek, wówczas obszar ten zostaje podgrzany przez zwiększone krążenie krwi i wywołany stan zapalny, który w rzeczywistości ma zmusić ciało do przyspieszonego gojenia bądź samoleczenia.

Jednak w tym samym czasie, gdy temperatura w danym organie wzrasta, zmniejszone zostaje krążenie krwi do innych obszarów ciała, przez co takie części ciała jak dłonie i stopy stają się chłodne.

Układ trawienny a zimne dłonie

Jeśli nie odżywiamy się odpowiednio, zmuszamy nasz układ trawienny do nieustannej pracy, przez co wzrasta jego temperatura.

Gdy żołądek podejmuje nadmierny wysiłek, zwiększa się produkcja kwasów trawiennych, a jednocześnie podnosi się temperatura w tym organie. Wysiłek ten nie omija także jelit.

Gdy dotkniesz swojego brzucha, okaże się, że skóra jest dosyć chłodna. Jest to jedynie sygnał, że temperatura wewnątrz może być podwyższona.

Wiecznie zimne dłonie i stopy także mogą mieć związek z nadmiarem ciepła w organach wewnętrznych, zwłaszcza w układzie trawiennym.

Chłodne dłonie i stopy, oprócz tego, że wywołują dyskomfort, mogą także prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych, na przykład ze stawami, dlatego też warto uporać się z tym problemem jak najszybciej.

Jak unormować temperaturę ciała?

Aby uregulować temperaturę ciała i przywrócić odpowiednie krążenie w kończynach, możesz wypróbować któryś z poniższych sposobów:

  • Weź gorącą kąpiel.
  • Ubieraj się w ciepłe rzeczy, na przykład z polaru lub wełny.
  • Stosuj kremy rozgrzewające dłonie i stopy, na przykład zawierające imbir czy cynamon.
  • Masuj dłonie i stopy.
  • Używaj koca elektrycznego albo termofora, by rozgrzać dłonie i stopy.

Pamiętaj jednak, że są to sposoby radzenia sobie z objawami zaburzeń krążenia i temperatury w poszczególnych obszarach ciała, takich jak dłonie i stopy. Aby zwalczyć przyczynę tych dolegliwości, należy zacząć od poprawy funkcjonowania układu trawiennego.

Obniż temperaturę w układzie trawiennym

Jak to zrobić? Oto kilka porad:

Kąpiel stóp
  • Stosuj zdrową dietę i unikaj produktów takich jak czerwone mięso, kiełbaski, tłuste sery, smażone potrawy i kupne słodycze.
  • Unikaj ciężkostrawnych produktów, na przykład nabiału i niektórych warzyw.
  • Zawsze dokładnie przeżuwaj pokarm.
  • Jedz małe porcje i nie przejadaj się.
  • Nie siadaj do kolejnego posiłku, zanim nie strawisz poprzedniego.
  • Nie jedz kolacji o zbyt późnej porze i nie najadaj się na noc.
  • Zapobiegaj zaparciom.
  • Jeśli cierpisz z powodu nadkwasoty żołądka lub zgagi, staraj się leczyć je naturalnymi sposobami.
  • Stosuj naturalne sposoby odkwaszania organizmu.
  • Po posiłku odpocznij, zanim podejmiesz jakiś wysiłek.

Przeczytaj również: Zimny prysznic – korzyści

Zimne dłonie? – Wypróbuj terapię wodą

Świetnym sposobem na uregulowanie temperatury ciała jest woda, ale należy wykorzystywać ją stopniowo i z rozwagą. Zazwyczaj biorąc prysznic wybieramy ciepłą lub wręcz gorącą wodę, jednak nadszedł czas na małą zmianę.

Pod koniec kąpieli spróbuj przez chwilę spłukiwać całe ciało, oprócz głowy, chłodną wodą. Na początku możesz robić to przez kilka sekund, ale z każdym dniem staraj się wydłużać ten czas albo na przemian spłukiwać się ciepłą i zimną wodą.

Ani przed prysznicem ani po nim nie należy schładzać organizmu, aby różnica temperatur była większa. Po kąpieli dokładnie wytrzyj się szorstkim ręcznikiem, aby pobudzić krążenie krwi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.