Jak zmniejszyć zmarszczki na szyi?

Zmarszczki na szyi to jeden z objawów upływu czasu i starzenia się organizmu. Poznaj kilka maseczek, które świetnie ujędrnią skórę i zniwelują zmarszczki!
Jak zmniejszyć zmarszczki na szyi?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmarszczki na szyi przeszkadzają nam najbardziej wtedy, kiedy mamy ochotę założyć sukienkę z większym dekoltem. Upływ czasu i utrata elastyczności skóry są głównymi powodami tego, że zmarszczki pojawiają się w najbardziej delikatnych częściach ciała.

Oczywiście nie możemy liczyć na to, że pozbędziemy się ich całkowicie. Jednak dzięki domowym i, co za tym idzie, ekonomicznym sposobom jesteśmy w stanie zmniejszyć ich widoczność. Za chwilę wyjaśnimy Ci jak!

Zmarszczki na szyi – domowe sposoby na ich zniwelowanie

Na początek musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze: kosmetyki, które stosujemy na co dzień. Kremy, balsamy, toniki – wszystkie mogą przyczynić się do redukcji zmarszczek na szyi.

Dłoń na szyi

Po drugie: codzienna dieta. Sposób odżywania się ma też ogromny wpływ na kondycję i wygląd skóry.

Zadbaj więc o to, aby twój jadłospis obejmował zdrowe i różnorodne produkty ze wszystkich grup żywności. Wiele produktów może mieć pozytywny wpływ na naszą skórę. Świetnie ją nawilżają, poprawiają elastyczność, a nawet zapobiegają zmarszczkom.

Pamiętajmy również o tym, aby:

  • Nie wystawiać naszej szyi na zbyt długie promieniowanie słoneczne. Czynnik ten najbardziej przyczynia się do postarzania wyglądu skóry. Skóra w tym miejscu jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa. Dlatego ważne jest, abyśmy nigdy nie zapominały o jej nawilżaniu i stosowaniu kremów z ochroną przeciwsłoneczną. Chrońmy twarz i szyję przed słońcem!
  • Dobrze się odżywiać, pić dużo wody, soków naturalnych oraz jeść świeże owoce i warzywa. Warto też unikać jedzenia czerwonego miejsca i przetworzonych produktów, gdyż są one źródłem toksyn, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd skóry.

Przeczytaj też artykuł: Zdrowa cera – 4 witaminy dla skóry

Sposób 1: Maseczka z drożdży piwnych

Drożdże piwne

Drożdże piwne to doskonały środek, który stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu pomaga zredukować zmarszczki i nawilżyć skórę.

Jak ją przygotować?

  • To proste: będziesz potrzebować jogurt naturalny, łyżkę drożdży piwnych i łyżkę oleju z kiełków pszenicy.
  • Mieszamy dokładnie wszystkie składniki, aż otrzymamy maseczkę.
  • Nakładamy ją na 15 minut na szyję, po czym spłukujemy zimną wodą.
  • Możemy ją stosować trzy razy w tygodniu . Dzięki temu pobudzimy produkcję kolagenu w tej delikatnej części ciała, jaką jest skóra na szyi. Regularnie stosowana przyniesie znakomite rezultaty dla skóry szyi i pomoże zniwelować zmarszczki.

Sposób 2: Maseczka z dojrzałego banana i wody różanej

Maseczka z banana na zmarszczki

Dojrzały banan? Pewnie cię to zastanawia. Odpowiedź brzmi: Tak! Idealnie nadaje się on do regeneracji przesuszonej skóry. Co więcej, zwiększa produkcję kolagenu i przywraca prawidłową elastyczność skóry.

Jest to bardzo skuteczne i proste lekarstwo, które koniecznie powinnaś przetestować. Wystarczy, że zrobimy pastę z bardzo dojrzałego banana, a następnie dodamy łyżkę wody różanej lub – jeśli wolimy – łyżkę olejku z dzikiej róży.

Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na szyję i zostawiamy na dwadzieścia minut, następnie zmywamy zimną wodą. Zabieg ten możemy powtarzać trzy razy w tygodniu.

Sposób 3: Maseczka z awokado i miodu

Domowy krem na zmarszczki

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć awokado! Jego miąższ jest jednym z najczęściej używanych naturalnych lekarstw. Owoc ten sprawdza się idealnie w ochronie zdrowia, działa też cudownie na skórę, świetnie nawilża, przyspiesza gojenie ran, a także działa przeciwstarzeniowo.

Ponadto ten łatwy do zdobycia produkt znakomicie stymuluje produkcję kolagenu. Aplikując zielony miąższ na szyję, wykonuj delikatny masaż skóry.

Jak przygotować maseczkę?

  • Wydobądź miąższ z awokado. Następnie dodajemy do niego łyżkę miodu i mieszamy.
  • Rozprowadzamy na szyi, masaż wykonujemy ruchami okrężnymi, zawsze od dołu do góry. W ten sposób poprawimy krążenie krwi i zwiększymy elastyczność skóry. To bardzo proste, przekonaj się sama!

Przeczytaj koniecznie artykuł: Awokado – 6 zastosowań w kosmetyce

Sposób 4: Ocet jabłkowy i witamina E

Witamina E w kapsułkach

Wiele razy już powtarzaliśmy, że witamina E jest niezbędna w trosce o zdrowie i wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Byłoby idealnie, gdybyś zaopatrzyła się w kapsułki z witaminą E. Znajdziesz je bez problemu w każdej aptece lub w sklepach zielarskich.

Jak przygotować maseczkę?

  • Na początek oddziel żółtko od białka. Będziemy wykorzystywać bowiem tylko żółtko.
  • Umieść je w szklanej miseczce, a następnie dodaj do niego zawartość jednej kapsułki z witaminą E. Na koniec dolej łyżkę octu jabłkowego.
  • Mieszanka ta jest po prostu idealna dla delikatnej skóry szyi i dekoltu. Nie dość, że dba o naszą skórę, odbudowuje ją, nawilża, nadaje elastyczności, to chroni nas jeszcze przed działaniem wolnych rodników.
  • Stosuj ją przynajmniej trzy razy w tygodniu, najlepiej przed pójściem spać.
  • Maseczkę nakładamy na szyję za pomocą wacika, delikatnie masując od dołu do góry.
  • Następnie postawiamy na skórze przez 20 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą.

Po zastosowaniu powyższych maseczek bez wątpienia szybko zauważysz, że twoja skóra staje się odżywiona, nawilżona i bardziej elastyczna. Nie marnuj darów natury i wykorzystaj je do walki z oznakami starzenia się organizmu. Dzięki nim zmarszczki będą mniej widoczne, a ty poczujesz się piękniejsza!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asserin J, Lati E, Shioya T, Prawitt J. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: Eevidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 2015;
  • Binic, I., Lazarevic, V., Ljubenovic, M., Mojsa, J., & Sokolovic, D. (2013). Skin ageing: Natural weapons and strategies. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2013/827248
  • Keen, M., & Hassan, I. (2016). Vitamin E in dermatology. Indian Dermatology Online Journal. https://doi.org/10.4103/2229-5178.185494
  • Chen, W., Becker, T., Qian, F., & Ring, J. (2014). Beer and beer compounds: Physiological effects on skin health. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. https://doi.org/10.1111/jdv.12204
  • Hahn HJ, Jung HJ, Schrammek-Drusios MC, Lee SN, Kim JH, Kwon SB, et al. Instrumental evaluation of anti-aging effects of cosmetic formulations containing palmitoyl peptides, Silybum marianum seed oil, vitamin E and other functional ingredients on aged human skin. Exp Ther Med. 2016;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.