Zrzuć kilogramy jedząc chleb

Wiele osób stosując dietę odchudzającą wyklucza z niej chleb. Zdaniem dietetyków jest to jednak duży błąd, ponieważ zawiera on cenny błonnik i węglowodany niezbędne do zapewnienia zdrowej i zrównoważonej diety.
Zrzuć kilogramy jedząc chleb
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2019

Specjaliści z zakresu medycyny i zdrowego odżywiania wielokrotnie przeprowadzili badania, które wykazały coś naprawdę ciekawego: możesz jeść chleb i jednocześnie zrzucać nadmiar kilogramów, pod warunkiem, że Twoja dieta uwzględnia tylko te zdrowe rodzaje tego produktu.

Czy chciałbyś się dowiedzieć, jaki chleb jest najzdrowszy? Wyjaśnimy Ci to w dalszej części naszego artykułu.

Czy chleb może pomóc mi schudnąć?

Dr Felix Gomez-Guillamon Arrabal jest specjalistą chorób wewnętrznych i ekspertem w dziedzinie żywienia pracującym w USP Hospital de Marbella (w Maladze, mieście leżącym w Hiszpanii).

Opublikował on ciekawą książkę pod tytułem “Schudnij jedząc chleb”, w której zaprezentował szczegółowo ten ciekawy problem. Aby zrozumieć podstawy poruszonej przez dr Gomeza-Guillamona Arrabala koncepcji wystarczy tylko zapamiętać wymienione poniżej punkty:

  • Ogólnie rzecz biorąc pierwszą rzeczą, jaką większość ludzi robi rozpoczynając nową dietę odchudzającą, to rezygnacja z jedzenia chleba. Jaki jest tego efekt? Obniżasz w ten sposób zawartość węglowodanów i błonnika w swoim organizmie, procesy trawienne spowalniają, skutkiem zaczynają pojawiać się zaparcia.
    Dieta odchudzająca
  • Nie wspominając już o braku energii będącym konsekwencją nieprawidłowego odżywiania.
  • Zgodnie z objaśnieniami dr Gomeza-Guillamona wszyscy ludzie potrzebują do życia dwóch podstawowych składników: tlenu i glukozy. Podejrzewamy w tym momencie, że czytając słowo “glukoza” myślisz od razu o tkance tłuszczowej.
  • Cóż, nadmiar tego składnika może powodować odkładanie się tłuszczu tam, gdzie właśnie go nie chcemy. Niemniej jednak glukoza jest niezbędnym elementem dla poprawnej pracy mózgu. Organ ten zużywa aż 20% naszej całkowitej energii i to właśnie glukoza jest dla niego paliwem.
  • Kiedy jemy chleb, nasz organizm zatrzymuje połowę zawartej w nim glukozy. Jedna jej część jest przekształcana na energię, a druga wykorzystywana jest do stymulowania pracy wątroby.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat chleba?

  • Glukoza jest ważnym składnikiem dla tego narządu, ponieważ pomaga ona w sprawnym przeprowadzaniu realizowanych przez wątrobę procesów – natomiast problem może pojawić się w momencie wystąpienia nadmiaru dostarczanej do organizmu glukozy.
  • Gdy już wystąpi taka sytuacja, nasze ciało wykazuje wtedy tendencję do zatrzymywania wody i dlatego też często pojawiają się wzdęcia w układzie pokarmowym.
  • Sam chleb nie wywołuje odkładania się u nas tkanki tłuszczowej. Efekt ten wywoływany jest przez produkty łączone z chlebem oraz spożywanym przez nas rodzajem pieczywa. Najbardziej niekorzystne działanie ma chleb na bazie mąki przetwarzanej (rafinowanej).
  • Jeśli zdecydujemy się wyeliminować chleb z naszej diety, to w efekcie będziemy dostarczać mniejsze ilości węglowodanów i glukozy do naszego organizmu.
  • Co to oznacza? Że zamiast spalać nadmiar tłuszczu, w rzeczywistości będziemy mieć mniejszą ilość energii, co z kolei spowoduje zredukowanie masy mięśniowej, skóra stanie się wiotka, pojawią się uciążliwe zaparcia, a dostawy niezbędnych ilości glukozy do mózgu i wątroby zostaną w poważnym stopniu ograniczone.

Jak widać, chleb spożywanych w odpowiednich ilościach jest idealnym składnikiem diety, pod warunkiem, że będzie to chleb zdrowy. W ten sposób podstawowe funkcje naszego organizmu nie zostaną zakłócone, nie utracimy masy mięśniowej, ale zamiast tego będziemy stopniowo zbliżać się do wymarzonej wagi w zdrowy sposób bez uciążliwego zwiotczenia skóry.

Jaki chleb jest najlepszy na potrzeby diety odchudzającej?

Chleb żytni, bez cienia wątpliwości. Ma on wspaniały smak i znakomicie łączy się z wieloma innymi produktami spożywczymi – jest na tyle dobry, że można go nawet jeść bez żadnych dodatków. Chleb żytni występuje powszechnie w wielu sklepach, supermarketach i sklepach z naturalną żywnością.

Możesz nawet przygotować go samodzielnie, jeśli masz choć trochę umiejętności z zakresu gotowania.

Ciemny chleb

Czy chciałbyś dowiedzieć się, dlaczego chleb żytni zaleca się m.in. na potrzeby diet odchudzających? To rzuć okiem na poniższe punkty!

  • Chleb żytni stanowi naprawdę doskonałe źródło węglowodanów, ale w tym przypadku są one uwalniane stopniowo. Co to oznacza? Ano to, że w ten sposób uzyskamy większą ilość energii na dłuższy czas. A dzięki odpowiedniemu jej poziomowi będziemy czuć się znacznie lepiej.
  • Chleb żytni jest bogaty w witaminy E i B, fosfor, cynk i magnez. Niewiele innych produktów zbożowych może pochwalić się aż tak doskonałymi korzyściami dla zdrowia.
  • Chleb żytni ponadto spełnia rolę doskonałego naturalnego środka przeczyszczającego, idealnie sprawdzającemu się w regulowaniu funkcjonowania przewodu pokarmowego. Jest on bogaty w błonnik i pomoże Ci udoskonalić Twoje procesy trawienne.
  • Kolejny fakt, który powinien przekonać Cię do włączenia chleba żytniego do swojej diety polega na tym, że pomaga on regulować wchłanianie cukrów prostych. W ten sposób sprzyja nam w unikaniu zachowania na na cukrzycę typu 2, a także powstrzymuje nasz organizm przed przybieraniem na wadze.

Garść dodatkowych ciekawostek

  • Ponadto chleb żytni idealnie sprawdza się w przypadku regulowania poziomu cholesterolu we krwi. Wychwytuje on trójglicerydy w jelitach oraz zapobiega ich wchłanianiu przez organizm. Jest to bardzo proste działanie, ale o nieocenionych wręcz korzyściach dla Ciebie.
  • Innym ciekawym faktem na temat chleba żytniego jest jego korzystny wpływ na krążenie krwi. Wynika to z wysokiej zawartości kwasu linolowego.
  • Chleb żytni pomaga regulować nadciśnienie.
Łosoś wędzony na chlebie żytnim

Na koniec jeszcze mamy dla Ciebie jedną niezwykle istotną informację. Powinieneś zapamiętać, że chociaż chleb żytni jest bardzo korzystny dla Twojego zdrowia, to jednak trzeba naprawdę uważać, co z nim spożywasz. Przykładowo nie należy korzystać z masła lub dżemów.

Lepiej jest użyć oliwy z oliwek, awokado, łososia, wędzonej piersi indyka… Przestrzegając różnorodnej i odpowiednio zbilansowanej diety pozbawionej tłuszczów będziesz w stanie szybko osiągnąć wymarzoną wagę. A co ważniejsze, utrzymać ją przez kolejne tygodnie i miesiące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez-Guisado, J. (2006). Hidratos de carbono, metabolismo de la glucosa y cáncer. Endocrinología y Nutrición, 53(4), 252-255. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1575092206710993 
  • Luna López, V., López Medina, J. A., Vázquez Gutiérrez, M., & Fernández Soto, M. (2014). Hidratos de carbono: actualización de su papel en la diabetes mellitus y la enfermedad metabólica. Nutrición Hospitalaria, 30(5), 1020-1031. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112014001200005&lng=es&nrm=iso&tlng=es
  • Isaksson, H., Landberg, R., Sundberg, B., Lundin, E., Hallmans, G., Zhang, J. X., … & Åman, P. (2013). High-fiber rye diet increases ileal excretion of energy and macronutrients compared with low-fiber wheat diet independent of meal frequency in ileostomy subjects. Food & nutrition research, 57(1), 18519. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3862981/
  • Holma, R., Hongisto, S. M., Saxelin, M., & Korpela, R. (2010). Constipation is relieved more by rye bread than wheat bread or laxatives without increased adverse gastrointestinal effects. The Journal of nutrition, 140(3), 534-541. https://academic.oup.com/jn/article/140/3/534/4600419

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.