Zwalcz nadmierne owłosienie - szybko i naturalnie!

Zauważyłaś ciemne i grube włoski w typowo kobiecych miejscach? Bez wątpienia nie powinny się one tam znaleźć! Nadmierne owłosienie ciała to objaw zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Warto więc jak najszybciej zacząć się leczyć.
Zwalcz nadmierne owłosienie - szybko i naturalnie!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hirsutyzm to przykra choroba dotykająca kobiety. Jej przejawem jest nadmierne owłosienie na twarzy i w innych częściach ciała. Włoski zwykle są ciemne i twarde oraz pojawiają się w tych samych miejscach co u mężczyzn – na torsie, twarzy, plecach itp.

Drobne, cienkie włoski na twarzy i ciele są całkowicie normalne u pań, a ich ilość jest indywidualną cechą dla każdej kobiety. Problem pojawia się wówczas, gdy delikatny puszek zamienia się w czarne kłaczki i występuje tam, gdzie wcześniej go nie było.

Blisko połowa kobiet cierpiących na hirsutyzm ma podwyższony poziom hormonów maskulinizujących, zwanych androgenami. Poznaj naturalne remedia, które pomogą ci złagodzić nadmierne owłosienie.

Nadmierne owłosienie – pośrednie i bezpośrednie objawy

Bezpośrednim objawem hirsutyzmu jest nienaturalnie gęste owłosienie ciała. Włoski pojawiają się na brzuchu, klatce piersiowej i nad górną wargą. Jest to tak zwane owłosienie typu męskiego.

Jeśli nadmierne owłosienie kobiecego ciała jest spowodowane zaburzeniami wydzielania hormonów o nazwie androgeny, mogą wystąpić także objawy pośrednie, na przykład:

  • Nieregularne miesiączki
  • Trądzik
  • Zanik tzw. kobiecych kształtów
  • Występowanie szeregu cech charakterystycznych z zasady dla mężczyzn: pogłębianie się głosu, zakola, masywne barki, a oprócz tego – powiększona łechtaczka

Jeśli hirsutyzm jest powiązany z zespołem Cushinga, dodatkowo mogą pojawiać się także inne nieprawidłowości, takie jak:

  • Otyłość (zwłaszcza otyłość brzuszna)
  • Nadciśnienie
  • Cukrzyca
  • Rzadkie, osłabione włosy

Przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Około połowa kobiet dotkniętych hirsutyzmem ma wysoki poziom męskich hormonów płciowych – androgenów. Podwyższone stężenie tej substancji w organizmie może mieć związek z następującymi chorobami i czynnikami:

  • Zespołem policystycznych jajników (POS) – choroba ta może prowadzić do bezpłodności
  • Polipami nadnerczy i jajników
  • Zespołem Cushinga
  • Zażywaniem leków stymulujących porost włosów
  • Przyjmowaniem sterydów anabolicznych
  • Leczeniem za pomocą Danazolu – leku wykorzystywanego do leczenia endometriozy

Zdarza się, że kobiety z hirsutyzmem mają poziom hormonów męskich zbliżony do ich poziomu u samych mężczyzn. Bywa też, że zwiększone stężenie hormonów jest po prostu naturalną reakcją organizmu i nie ma żadnych ewidentnych przyczyn nadmiernego owłosienia. Wtedy lekarze mają problem z trafnym ustaleniem przyczyny choroby.

Grupy podwyższonego ryzyka

Następujące czynniki mogą zwiększyć ryzyko występowania nadmiernego owłosienia:

  • Uwarunkowanie genetyczne. Nadmierne owłosienie może być spuścizną genetyczną po przodkach.
  • Pochodzenie etniczne. Kobiety z Europy, Bliskiego Wschodu i południowej Azji są bardziej narażone na rozwój tej choroby niż panie z innych stron świata.

Naturalne środki na nadmierne owłosienie

Codzienna dieta może mieć znaczący wpływ na redukcję owłosienia na ciele. Niektóre produkty w całkowicie naturalny sposób obniżają poziom androgenu w organizmie. Poznaj żywność, która będzie twoim sprzymierzeńcem w walce z hirsutyzmem!

Dieta

Stosowanie odpowiedniej diety i zdrowe nawyki żywieniowe ułatwiają utrzymanie odpowiedniej masy ciała, a to z kolei może mieć wpływ na obniżenie poziom androgenu w organizmie.

Jeśli chcesz ustabilizować gospodarkę hormonalną i w naturalny sposób zwalczyć nadmierne owłosienie, pomogą ci w tym poniższe nawyki.

Świeże pomidory
  • Codziennie jedz pokarmy bogate w  przeciwutleniacze, zwłaszcza czerwone owoce (jagody, wiśnie, maliny, żurawinę) i warzywa (pomidory, dynię, paprykę, buraki).
  • Unikaj spożywania potraw z białej, rafinowanej mąki: białego pieczywa, zwykłego pszennego makaronu i przede wszystkim – cukru.
  • Jedz mniej czerwonego mięsa. Zastąp je chudym mięsem, rybami zimnowodnymi, tofu i innymi produktami sojowymi (oczywiście jeśli nie jesteś na nie uczulona!) oraz roślinami strączkowymi.
  • W kuchni używaj tylko zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek lub inne wartościowe oleje roślinne.
  • Zmniejsz lub całkiem wyeliminuj ze swojej diety tłuszcze trans. Jest to rodzaj nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy w popularnych gotowych produktach, takich jak słone krakersy, ciasteczka, ciasta, frytki, krążki cebuli, pączki, w przetworzonej żywności, gotowych daniach i niektórych margarynach.
  • Unikaj spożywania alkoholu i palenia tytoniu.
  • Pij 6 do 8 szklanek wody dziennie.
  • Wykonuj ćwiczenia fizyczne co najmniej przez 30 minut dziennie 5 dni w tygodniu.

Zioła

Stosowanie ziołowych naparów to stary jak świat sposób na wzmocnienie organizmu. Regularne przyjmowanie substancji pochodzących z roślin leczniczych jest jak terapia, a stosowanie każdej terapii należy skonsultować wcześniej z lekarzem. Zanim zaczniesz leczyć nadmierne owłosienie na własną rękę, zasięgnij porady specjalisty.

Jak spożywać zioła?
  • Możesz sięgać po zioła w postaci sproszkowanej (kapsułki, granulki i napary) albo w formie ekstraktów glicerynowych lub nalewek (ekstrakty alkoholowe).
  • O ile producent nie określił dokładnie sposobu stosowania preparatu, przygotowuj 1 łyżeczkę ziół na 1 filiżankę gorącej wody. Zaparzaj przez 5-10 minut (liście i kwiaty) lub 10-20 minut (korzenie).
  • Poniższe zioła są polecane do łagodzenia objawów hirsutyzmu, ale większość z nich nie było badanych naukowo pod tym kątem. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek rośliny leczniczej, która mogłaby mieć wpływ na hormony, zawsze warto porozmawiać z lekarzem.
  • Z ziołowych kuracji powinny zrezygnować kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz panie planujące powiększenie rodziny. Kobiety, których krewne chorowały na nowotwory piersi, macicy, jajnika bądź zmagały się z jakimikolwiek zaburzeniami hormonalnymi, nie powinny przyjmować takich suplementów, chyba że dzieje się to pod nadzorem lekarza.
Napar ziołowy

 

Palma sabałowa (Serenoa repens)

Ma działanie antyandrogenne. Oznacza to, że zmniejsza poziom męskich hormonów w organizmie. Zwykle zaleca się ją w leczeniu zespołu policystycznych jajników, chociaż nie istnieją naukowe dowody, czy na pewno jest w stanie działać w tym zakresie, czy też nie.

Ten rodzaj palmy może również zwiększyć produkcję czerwonych krwinek w organizmie. Jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, przed zastosowaniem kuracji skonsultuj się z lekarzem. Zwróć się o poradę również wtedy, kiedy bierzesz leki hormonalne.

Niepokalanek mnisi (Vitex agnus castus)

Roślina ta również posiada właściwości antyandrogenne. Niepokalanek mnisi może jednak zakłócać działanie niektórych leków przeciwpsychotycznych, jak również niektórych lekarstw podawanych w leczeniu choroby Parkinsona.

Pluskwica groniasta (Actaea racemosa)

Podobnie jak poprzednie dwie rośliny również pluskwica groniasta charakteryzuje się właściwościami, które w naturalny sposób obniżają stężenie androgenów we krwi. 

Nie należy jej jednak stosować w przypadku jakichkolwiek problemów z wątrobą. Ponieważ pluskwica groniasta może zwiększyć krzepliwość krwi, nie powinny po nią sięgać osoby cierpiące na jakiekolwiek zaburzenia w tym zakresie.

Mięta zielona (Mentha spicata)

Wystarczy jedna filiżanka naparu dwa razy dziennie przez okres kilku tygodni.

Badania na poziomie eksperymentalnym wykazały, że kobiety dotknięte hirsutyzmem, które piją napary z mięty zielonej mają mniej testosteronu (męskiego hormonu) we krwi niż te, które nie sięgają po tę ziołową herbatkę. Naukowcy uważają, że napary z mięty zielonej mogą nieco złagodzić objawy hirsutyzmu.

Z kolei inne eksperymenty naukowe dowiodły, że mięta zielona może mieć wpływ na obniżenie poziomu androgenów u kobiet, które chorują na zespół policystycznych jajników.

Akupunktura

Innym naturalnym sposobem na hirsutyzm może być także akupunktura. Chociaż dotychczas przeprowadzono w tym zakresie niewiele badań, niektóre z nich wskazują na to, że akupunktura rzeczywiście może mieć wpływ na zmniejszenie zarówno gęstość włosów, jak i ich długości. Może też pomóc obniżyć poziom testosteronu.

Akupunktura, czyli igiełki na skórze

Konieczne są jednak dalsze badania, aby rzetelnie określić wpływ akupunktury na hirsutyzm.

Różne metody leczenia hirsutyzmu mogą stopniowo przynosić skutki. Po długim okresie nawet medytacja może zmniejszyć porost włosów na ciele, ale generalnie nie ma możliwości, by całkowicie pozbyć się tych już istniejących. Tutaj z pomocą przychodzą inne techniki kosmetyczne, takie jak laserowe usuwanie włosów, woskowanie, itp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tiwari, S. (2008). Plants: A rich source of herbal medicine. Journal of Natural Products.
  • Patel, S., Dixit, V. K., Chauhan, N., Sharma, V., & Thakur, M. (2015). Hair Growth: Focus on Herbal Therapeutic Agent. Current Drug Discovery Technologies. https://doi.org/10.2174/1570163812666150610115055
  • Prendergast, P. M., & Shiffman, M. A. (2012). Aesthetic medicine: Art and techniques. Aesthetic Medicine: Art and Techniques. https://doi.org/10.1007/978-3-642-20113-4
  • Kole, P. L., Jadhav, H. R., Thakurdesai, P., & Nagappa, A. N. (2005). Cosmetics potential of herbal extracts. Natural Product Radiance.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.