Zwyrodnienie stawu biodrowego – profilaktyka

Czy wiedziałeś o tym, że żelatyna może odnowić chrząstkę, a także zapobiec jej uszkodzeniu? Równie istotne jest spożywanie 2 litrów wody dzienie, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.
Zwyrodnienie stawu biodrowego – profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2020

Problem zwyrodnienia stawów, osteoartrozy i problemów mięśniowych dotyczy przede wszystkim kobiet. Jednym z najpowszechniejszych schorzeń jest zwyrodnienie stawu biodrowego, które znacząco pogarsza jakość życia i może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Poświęć chwilę na przeczytanie tego artykułu i dowiedz się jak objawia się zwyrodnienie s tawu biodrowego i jak można łagodzić jego symptomy.

Co wywołuje zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowegolub też osteoartroza to schorzenie wpływające na stan chrząstki. Warto przypomnieć, że staw biodrowy to staw kulisty składający się z panewki i kości udowej, której głowa idealnie wpasowuje się we wgłębienie.

Miejsce te są otoczone torebką stawową, włóknami i więzadłami, które łączą chrząstkę i amortyzują wstrząsy. Do zwyrodnienia stawu biodrowego może dojść na dwa sposoby:

  • Zwyrodnienie związane ze zużywaniem się chrząstki wraz z wiekiem, do którego dochodzi około 60-65 roku życia.
  • Zwyrodnienie wywołane problemem miejscowym związanym z niewystarczającym odżywieniem kości lub przemieszczeniem stawu. Ten rodzaj zwyrodnienia występuje najczęściej u osób około 30-35 roku życia.
Granola stanowi cenne źródło wapnia.

Jakie są inne powody zwyrodnienia stawu biodrowego?

  • Uraz: do zwyrodnienia może dojść w wyniku urazu, wypadku, przemieszczenia lub nieodpowiedniego leczenia.
  • Problemy naczyniowe: niewydolność układu sercowo-naczyniowego może prowadzić do zwyrodnienia stawu biodrowego.
  • Wady wrodzonedziecko może urodzić się z wadą wrodzoną, taką jak dysplazja czy zaburzenia hormonalne.
  • Dysproporcje układu kostnego: zwyrodnienie stawu biodrowego dotyka na przykład osób, których nogi są różnej długości.

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego

  • Pierwszym objawem niemal wszystkich schorzeń artretycznych jest ból, jednak mimo tego co się powszechnie uważa, nie musi on występować bezpośrednio w pobliżu biodra, lecz na przykład w pachwinie. Ból ten może wręcz promieniować do dolnej części uda, kolan i pośladków.
  • Przy poruszaniu możesz mieć wrażenie trzeszczących bądź chrupiących kości.
  • Jeśli ból dotyczy tylko biodra, może być to problem związany z mięśniami. Gdy jednak wyraźnie przemieszcza się on w stronę pachwiny, jest to sygnał, że powodem jest zwyrodnienie stawu biodrowego.
Miednica
  • W początkowej fazie ból występuje tylko bezpośrednio po wysiłku fizycznym, nie jest zbyt intensywny i przechodzi po chwili odpoczynku.
  • Wraz z rozwojem tego schorzenia ból staje się coraz bardziej uciążliwy i zaczyna uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności, takich jak chodzenie po schodach. Atak bólu może wystąpić nawet w nocy. Ból w okolicy pachwin stanie się piekący i intensywny.

Jak zapobiec zwyrodnieniu stawu biodrowego?

Niestety na zwyrodnienie stawu biodrowego nie ma wciąż lekarstwa, dlatego, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy tego schorzenia, należy jak najszybciej im zapobiegać. Zacznij od prawidłowego odżywiania, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę substancji odżywczych.

Możesz też wykonywać niezbyt wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, aby rozruszać trochę swoje stawy i mięśnie. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza i nie przesadzaj z lekami przeciwzapalnymi czy rozkurczowymi, gdyż w nadmiarze szkodzą one Twojej wątrobie.

Galaretka

Jeśli chcesz zapobiec zwyrodnieniu stawu biodrowego lub gdy objawy są jeszcze bardzo łagodne, możesz zacząć stosować się do poniższych rad. Poprawią one komfort Twojego życia:

  • Utrzymuj optymalną wagę.
  • Ćwicz codziennie i wybieraj aktywności, które nie obciążają Twoich bioder. Możesz na przykład spacerować, biegać lub pływać.
  • Zwiększ dzienne spożycie witamin A, C i D, ponieważ stymulują one syntezę kolagenu. Wzbogać swoją dietę w cytrusy, mango, ananasy, marchewki, melony i truskawki oraz warzywa kalafiorowate, karczochy i czosnek, który jest skutecznym środkiem na opuchliznę stawów.
  • Skutecznym środkiem na odbudowę chrząstki jest galaretka.
  • Stosuj suplementy diety z magnezem. Substancja ta jest niezbędna dla zdrowia Twoich stawów.
  • Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Nawodnienie organizmu jest konieczne dla dobrej kondycji chrząstki i stawów.
  • Naturalnym sposobem na łagodzenie objawów zwyrodnienia stawu biodrowegosą suplementy diety zawierające siarczan glukozaminy. Zapytaj swojego lekarza, w jaki sposób składnik ten wpływa na wzmocnienie Twoich kości i stawów.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.