Ludzie — otaczaj się tymi właściwymi!

W życiu powinniśmy otaczać się osobami, które akceptują nas takimi, jacy jesteśmy z naszymi mocnymi i słabymi stronami, a którzy zarazem pomagają nam być jeszcze lepszymi ludźmi.
Ludzie — otaczaj się tymi właściwymi!
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Niech ludzie, którzy idą z Tobą przez życie, ułatwią Ci wydobyć z siebie to, co najlepsze, szczere, autentyczne i prawdziwe. Niech pozwolą Ci doświadczyć, jak cudownie jest móc być sobą!

Otaczaj się tymi osobami, przy których możesz być w pełni sobą. Niech tolerują Cię z Twoimi zaletami i wadami. Miej przyjaciół, przy których czujesz się swobodnie i nie musisz niczego udawać.

Pozostań z tymi osobami, które są tak wspaniałe, że trudno to opisać. Tymi, które wzbudzają w Tobie trudne do przedstawienia słowami poczucie zaufania i prowokują dobre samopoczucie przez cały czas. Wystarczy tylko, że znajdują się w Twoim otoczeniu.

Postaraj się utrzymać te relacje, ponieważ właśnie Ci ludzie pozwolą Ci zagłębić się w najskrytsze zakamarki siebie. Ponadto ułatwią Ci poznanie swojej tożsamości, sens istnienia, to, kim naprawdę jesteś, a także wzmocnią więzi z otaczającym środowiskiem.

Ludzie — którzy to Ci właściwi?

„Niektórzy ludzie, niektóre osoby, gdy się uśmiechają, cała ich twarz wypełnia się słodkim, błogim i prawdziwym jak u dziecka wyrazem dobroci. Rozbraja i krzyczy: jestem dobrym człowiekiem i sprawię, że Ty też poczujesz się przy mnie dobrze.”

„Ludzie, którzy uśmiechając się prowokują uczucie błogiego stanu radości i oderwania od rzeczywistości, natychmiast kradną Twoją duszę.”

Być sobą to niczego nie oczekiwać

Chyba każdy jest w stanie wskazać rodzaj ulubionej muzyki, hobby, rzeczy i zajęcia które są interesujące, a które nie. Z biegiem czasu jednak poprzez chęć dopasowania się do świata i sprostaniu oczekiwaniom, które przed nami stawia, przestajemy być sobą.

W konfrontacji ze środowiskiem zewnętrznym często udajemy i, co gorsza, niejednokrotnie przestajemy być tacy, jacy jesteśmy naprawdę.

Krótko mówiąc, niszczymy i poświęcamy to, kim w rzeczywistości jesteśmy. Zaprzepaszczamy całą naszą wewnętrzną esencję. Doprowadzamy do negacji i braku akceptacji własnych emocji, stajemy się małymi cieniami tego, kim byliśmy kiedyś lub wciąż jesteśmy, ale tego nie pokazujemy.

Kwiaty i ludzie

Wszystko to odzwierciedla się w relacjach z innymi ludźmi, które są kruche i za każdym razem dają coraz mniej satysfakcji.

Dlatego, gdy w naszym życiu pojawiają się osoby, które swoją obecnością napełniają dom ciepłem i czułością, w których towarzystwie czujemy się dobrze, bez burz emocjonalnych, a z nowymi wizjami i motywacją do konfrontacji kolejnego dnia, nie zaprzepaśćmy tego.

Niestety tego typu połączenia i relacje nie są czymś, co można spotkać każdego dnia. Dlatego też, gdy już taką osobę znajdziesz, nie pozwól jej odejść. Posiadanie kogoś, z kim można podzielić się wszystkimi doświadczeniami, uczuciami i myślami w całkowicie naturalny i prawdziwy sposób to autentyczny skarb.

Odnajdź spokój z samym sobą

Aby osiągnąć te pozytywne przepływy emocji w relacji, najpierw musimy zaprzyjaźnić się z samym sobą. Jest to coś, w czym szczerzy i prawdziwi ludzie z naszego otoczenia na pewno nam pomogą.

Oznacza to, że bycie sobą i odczuwanie całkowitego komfortu i akceptacji w dużej mierze zależy od tego, jak czujemy się w najbliższym środowisku. Jeżeli znajdują się w nim osoby szczere i godne zaufanie, jest to ogromnym atutem.

Ludzie Ci bowiem pomogą nam również odnaleźć i zrozumieć samego siebie. W jaki sposób?

Szczęśliwa kobieta i kot nad morzem
  • Akceptowanie każdego człowieka jako osobę unikalną i niepowtarzalną jest niezbędnym elementem w całej tej układance. To całkiem normalne, że w relacjach z innymi chcemy pokazać najmilszą i najbardziej pożądaną wersję siebie.
  • Jednak to naturalne i prawdziwe zachowanie jest tym, co tak naprawdę przyciąga innych ludzi.
  • Nie skupiajmy się na wrażeniach, jakie mają inni ludzie, ale sami je projektujmy. To pomoże nam w byciu autentycznym i spontanicznym.
  • Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że to ile jesteśmy warci, nie zależy od tego, do czego czy kogo się porównujemy. Ważne jest, aby ciągle pracować nad jak najlepszą wersją siebie. Należy to robić w zgodzie ze swoimi ideami, wartościami, a nie po to, by stać się od kogoś lepszym.

Niech otaczają Cię ludzie, którzy sprawiają, że jesteś lepszym człowiekiem

W dzisiejszym świecie, gdzie sprzedaje się to, co udawane. Bycie sobą jest naprawdę dużym wyzwaniem. Taka rzeczywistość wpływa na nas, przemienia nas i czyni niezdolnymi do nawiązywania prawdziwie szczerych i mocnych więzi.

„Możliwość zaprezentowania się innym takimi, jakimi jesteśmy, a przy tym odczucie, że jest się kochanym, to coś najpiękniejszego, co może się nam w życiu przydarzyć. Dlatego dbajmy o tych, którzy czynią nas i nasze życie szczęśliwszym i piękniejszym.”

Dzięki tym prawdziwym relacjom wiemy, że nieobecność lub duża odległość nie oznaczają zapomnienia. Przywiązanie, jeżeli relacja jest szczera, będzie zawsze, bez względu na to, gdzie mieszkacie.

Pamiętajmy również, że każda cegiełka dokładana do budowanej relacji powinna opierać się na całkowitej szczerości. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego egoizmu, zależności i zawirowań emocjonalnych.

Ludzie wśród balonów

Komunikacja, szczere wyrażanie myśli i uczuć zbliża nas i pozwala czuć się naprawdę docenionym, przez osobom, które właśnie nas słuchają i akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy. W całkowicie naturalny sposób bez osądów i jakichkolwiek oczekiwań.

Ludzie, którzy towarzyszą nam w drodze zwanej życiem, powinni chcieć naszego dobra i dobro to nam transmitują.

Z drugiej strony z daleka powinniśmy trzymać się od osób, które wręcz przeciwnie – sprawiają, że czujemy się gorsi od innych. Ponadto nie wzbudzają w nas żadnych pozytywnych emocji i nie pomagają nam w odnalezieniu siebie.

Kilka słów podsumowania

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o uznaniu drugiej osoby, miłości, wrażliwości na esencję budowanych przez nas relacji, polecamy Ci przeczytać ósmy rozdział książki zatytułowanej “Człowiek —istota społeczna” autorstwa Eliota Aronsona.

Znajdziesz w niej teksty dotyczące psychologii społecznej, które na pewno zaspokoją Twoją ciekawość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.