Życie tu i teraz to prawdziwe szczęście!

Musimy nauczyć się rozróżniać to, co w życiu jest naprawdę ważne i cieszyć się tym. Znajdź szczęście w najmniejszych codziennych czynnościach, które pomogą odnaleźć Ci właściwą drogę do tego, jak żyć.
Życie tu i teraz to prawdziwe szczęście!

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Życie to nie tylko zgoda na to, by czas płynął. Dla wielu z nas to również niespełnianie planów, patrząc jak za oknem dni przemijają, z każdą chwilą coraz bardziej oddalając nas od spełnienia własnych marzeń.

Z drugiej strony mówi się, że nigdy nie jest za późno na robienie tego, czego się chce. Ważne jest, by pamiętać, że im szybciej zaczniemy wprowadzać to w praktykę, wtedy dopiero zaczniemy cieszyć się życiem.

Samo życie już jest najcudowniejszym darem, jaki mogliśmy dostać. Dlatego nie ma nic pilniejszego niż bycie szczęśliwym na co dzień, w najprostszy możliwy sposób. Bądź zatem szczęśliwy i uszczęśliwiaj innych! Reszta, możesz w to wierzyć lub nie, ma drugorzędne znaczenie!

Szczęście to nie tylko życie – to wiedzieć, jak żyć!

Przez kilka chwil przyjrzyj się dokładnie tej fotografii ze słonecznikami. Są pełne światła, pełne życia, pełne blasku, prawda? Cały sens ich cyklu jest bardzo prosty, może nawet wydawać się banalny. Celem jest takie ustawienie i wygięcie, by zaabsorbować jak najwięcej promieni słonecznych.

Ich życie jest proste, jednak ma określony cel. Również my powinniśmy poświęcić chwilę uwagi i znaleźć banalne rzeczy, które sprawiają, że czujemy się dobrze i jesteśmy sobą.

Każda inna rzecz, która Ci to uniemożliwia lub oddala Cię od takiego uczucia, jest czymś sztucznym i tak naprawdę – nieważnym.

Pole pełne słoneczników

Prawdziwym szczęściem jest móc robić codziennie to, co tak naprawdę sprawia, że czujesz się dobrze. Dlatego dobrze jest znaleźć pracę, która będzie nas uzupełniać i wypełniać.

Umiejętność życia to nie tylko stawianie siebie na pierwszym miejscu, ale i sprawianie, by inni również byli szczęśliwi. Tylko wtedy nasza egzystencja nabiera prawdziwego sensu. Zatem pomagaj, wspieraj, edukuj, rozśmieszaj, buduj…

Wytycz swój cel na horyzoncie podobnie jak słoneczniki i nigdy nie trać go z oczu. Zawsze pamiętaj o tym, co Cię motywuje, definiuje i sprawia, że jesteś szczęśliwy.

Nie pozostawiaj swojego szczęścia w rękach innych

Zamiast tego, by uzależniać swoje szczęście od tego, co robią lub przestali robić inni ludzie, bądź kowalem swego dobrego samopoczucia!

Nie popadaj w skrajność i nie koncentruj się tylko na tym, by służyć innym i ich wspierać. Przykładem mogą być uzależnienia emocjonalne w miłości, gdzie nawet najmniejszy gest może powodować dyskomfort lub sprowokować zwątpienie w uczucie drugiej osoby. Nigdy nie należy dopuszczać do podobnych skrajności!

Dziecko patrzace na gwiazdy - szeczęśliwe życie

Wszyscy wiemy, że bycie kochanym jest swego rodzaju synonimem bycia szczęśliwym. Niemniej jednak zawsze powinniśmy podchodzić do tego z należytym opanowaniem i dojrzałością, jednocześnie dbając o swoją samoocenę i poczucie własnej wartości.

Nie zapominaj, że bycie szczęśliwym w związku to wspólny projekt oparty na wzajemnym wspieraniu i szacunku, gdzie żadna ze stron nie jest uzależniona od drugiej.

Naucz się identyfikować, co jest ważne i to, co drugorzędne

Jeżeli w dowolnym momencie zapytasz kogoś z Twojej rodziny lub bliskiego przyjaciela czy wie, co jest najważniejsze w życiu, najprawdopodobniej spojrzy na Ciebie ze sceptycyzmem i odpowie: „Jak mógłbym tego nie wiedzieć?”

Kolorowy umysł oznacza łatwiejsze życie

Jednak to, co na koniec nas zaskakuje to, że ludzie tak naprawdę nie wiedzą, jak być szczęśliwi. Według uzyskanych informacji od kierownictwa Google najczęściej wyszukiwaną frazą jest zdanie „jak być szczęśliwym”.

Co to w rzeczywistości oznacza? Otóż zasadniczo właśnie to, że ludzie nie potrafią nadawać ważności jednym rzeczom i czynnościom, a drugim przypisywać drugorzędne znaczenie. Życie jest skomplikowaną sztuką, a jeżeli chcemy umiejętnie żyć, pod uwagę należy wziąć następujące aspekty:

  • Bardzo istotne jest poznanie samego siebie i ustalenie, co przynosi Ci spokój, a co wyzwala smutek i niepokój. Bardzo możliwe, że żyjesz w kraju, gdzie słońce wychodzi tylko na kilka krótkich chwil, masz mechaniczną pracę, która nie pozwala rozwinąć Ci kreatywności ani tego, co jest w Tobie najlepsze. Może jesteś otoczony ludźmi, którzy wciąż podcinają Ci skrzydła… Zastanów się nad tym!
  • Przestań przywiązywać się do rzeczy. Życie nie polega na ich kolekcjonowaniu, a na zbieraniu doświadczeń i przeżyć. Aby móc robić to każdego dnia choć w minimalny sposób, powinieneś wyjść ze swojej rutyny. Życie to obowiązki, ale również powinno składać się z momentów wolności, kiedy możesz być sobą.
  • Naucz się motywować! Ubierz swój dzień w marzenia i cele do osiągnięcia. Życie bez marzeń jest jak ogień, który nie daje ciepła lub pole zboża bez ani jednego kwiatka maku. Każdego dnia staraj się robić to, co sprawia, że jesteś szczęśliwy i możesz być sobą. Nieustannie motywuj się do działania!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen, Y., Peng, Y., & Fang, P. (2016). Emotional Intelligence Mediates the Relationship between Age and Subjective Well-Being. The International Journal of Aging and Human Development, 83(2), 91–107. https://doi.org/10.1177/0091415016648705; texto completo
  • Drigas, A., & Papoutsi, C. (2018). A New Layered Model on Emotional Intelligence. Behavioral Sciences, 8(5), 45. https://doi.org/10.3390/bs8050045
  • Johnson, B. T., & Acabchuk, R. L. (2018). What are the keys to a longer, happier life? Answers from five decades of health psychology research. Social Science & Medicine, 196, 218–226. https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2017.11.001
  • Lea, R. G., Davis, S. K., Mahoney, B., & Qualter, P. (2019). Does Emotional Intelligence Buffer the Effects of Acute Stress? A Systematic Review. Frontiers in Psychology, 10, 810. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.00810

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.